Jane Seymour o niewidzialności starszych kobiet: „Chciałabym po prostu być szanowana i słyszana”
„Mam 73 lata i nie czuję się staro. Zdaję sobie sprawę, że reszta świata prawdopodobnie patrzy i mówi: 'Och, to starość’. Chcę ją na nowo zdefiniować. To nie jest starość. To mądrość na dwóch nogach” – mówi Jane Seymour. Serialowa dr Quinn wyznała, że z każdym rokiem czuje się coraz bardziej pomijana i ignorowana nie tylko przez społeczeństwo, lecz także przez lekarzy.
Jane Seymour o starzeniu się
Jane Seymour jest aktorką, która nie ma problemu ze swoim wiekiem i głośno mówi o tym, że nie czuje się stara. Gwiazda wzięła udział w rozmowie z aktorką Tiną Lifford, prowadzącą dyskusje z kobietami w ramach kampanii Speak Up in BE, która podnosi świadomość na temat „niewidzialności kobiet”. Zjawisko to uderza w starsze kobiety i powoduje nie tylko mniejszy udział dojrzałych kobiet w życiu publicznym, lecz także mylne diagnozy lekarskie i zrzucanie objawów chorobowych na wiek. Zgodnie z raportem firmy Insmed, 62 proc. kobiet wraz z wiekiem czuje się pomijanych, a 58 proc. przyznało, że ich problemy zdrowotne były ignorowane.
„Rozmawiałam z wieloma przyjaciółkami i one przyznały: 'Tak, czuję się niewidoczna i niesłyszana'” – wyznała Seymour.
73-latka zaznaczyła, że sama także z każdym skończonym rokiem czuje się coraz bardziej niewidzialna. Jak stwierdziła, dzieje się tak nawet mimo jej rozpoznawalności jako serialowej dr Quinn.
„Kiedy coś się psuje u mnie w domu, dzwonię po pomoc. Mężczyzna, który przychodzi, patrzy jednak nad moją głową i znajduje najbliższego mężczyznę w pokoju, z którym będzie mógł porozmawiać o usterce. To tak, jakby mnie nie było widać” – mówiła i dodała: „Przepraszam, jestem właścicielką tego domu, płacę za niego i to ja do ciebie dzwoniłam. To ja płacę ci za te informacje. Proszę, szanuj mnie”.
„Mam 73 lata i nie czuję się staro”
W dalszej części rozmowy Jane Seymour zwróciła również uwagą na to, w jaki sposób niewidzialność kobiet wpływa na ich zdrowie. Jak stwierdziła, sama znalazła jednak sposób, by zapobiec ignorowaniu w gabinecie lekarskim.
„Zawsze albo mam przy sobie kogoś, kto robi notatki, albo po prostu proszę o pozwolenie na nagranie rozmowy, ponieważ nie zawsze zapamiętuję wszystkie zalecenia lekarskie, jakie padną w gabinecie. Nie chcę, żeby mi powiedziano: 'Może powinniśmy sprawdzić, czy nie masz demencji’, 'nie słuchasz’, albo 'jesteś po prostu starszą kobietą'”.
Serialowa doktor Quinn poradziła także innym kobietom, by udawały się do lekarza z przygotowaną listą pytań.
„Musisz sama się bronić. Zadawaj pytania, na które chcesz uzyskać odpowiedzi” – mówiła.
I dodała, że uwielbia być kobietą. Chciałaby jednak, by inni nie krytykowali jej wiedzy i zdolności przez pryzmat wieku.
„Chciałabym po prostu być szanowana i słyszana” – przyznała.
Seymour wyjaśniła, że ludzie patrzą na starsze kobiety i myślą, że szczyt swoich możliwości mają już za sobą. „Mówią: 'to stara kobieta, nie jest ważna'” – podkreśliła.
„Mam 73 lata i nie czuję się staro. Zdaję sobie sprawę, że reszta świata prawdopodobnie patrzy i mówi: 'Och, to starość’. Chcę ją na nowo zdefiniować. To nie jest starość. To mądrość na dwóch nogach” – podsumowała.
Zobacz także
„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek
„Na swoją starość pracujemy przez całe życie, zaczynamy już w życiu płodowym” – mówi dr Katarzyna Cyranka, psycholog kliniczny i psychoterapeutka
„Dolly całe życie udowadnia, że wszystko wypada, jeśli się chce”. Martyna Zachorska o występie gwiazdy muzyki country
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Wszechświat mi powiedział, że to jeszcze nie koniec”. Wzruszająca przemowa Demi Moore na Złotych Globach
Zawodniczka za zwycięstwo dostała… szampon do włosów. Jej koledzy zgarnęli po 13 tys. zł
„Płeć nie jest ograniczeniem, a pasja i determinacja otwierają drzwi do wielkich osiągnięć” – mówi Kornelia Olkucka, kierowczyni wyścigowa
W wieku 19 lat zmarła Beandri Booysen. Tiktokerka zmagała się z rzadką chorobą przyspieszonego starzenia
się ten artykuł?