Przejdź do treści

Jak przygotować się do grzybobrania? GIS podaje najważniejsze zasady

Grzyby trzymane w dłoniach
Jak przygotować się do grzybobrania? GIS podaje najważniejsze zasady/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeśli uwielbiasz grzyby, to właśnie jest idealny czas na ich zbiór. Jednak zanim wybierzesz się do lasu, warto wcześniej odpowiednio się zabezpieczyć. Co na nasz czyha wśród drzew? Kleszcze, komary, żmije a nawet zatrucie pokarmowe. Główny Inspektorat Sanitarny podał zasady bezpiecznego grzybobrania. O czym trzeba pamiętać?

Zasady bezpiecznego grzybobrania

Wybierasz się na grzyby? Nie zapomnij o zasadach bezpieczeństwa. W lesie bowiem jesteśmy narażeni nie tylko na spotkanie dzikich zwierząt. Możemy z takiej wycieczki przynieść do domu kleszcza, ale i zatrucie pokarmowe. O czym trzeba pamiętać, wybierając się do lasu na grzyby? GIS wymienił najważniejsze zasady:

1. Odpowiednie ubranie ochroni nas przed ugryzieniem kleszcza, komarów czy żmii. Jak się ubrać?

Bluzka lub kurtka z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami, buty z wyższą cholewką, czapka bądź kapelusz – podaje GIS.

2. Ubiór to jednak nie wszystko. Należy także pamiętać o odpowiednim środku odstraszającym owady. Można tutaj sięgnąć po produkty ze sklepu lub zrobić własny ziołowy olejek.

Zioło w misce

3. Koszyk wiklinowy na grzyby sprawdzi się o wiele lepiej w przypadku grzybów niż zwykła foliówka. Grzyby będą miały dostęp do powietrza, co jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Nieodpowiednio przechowywane powodują rozwinięcie się bakterii i grzybów toksycznych dla naszego organizmu.

W foliowej torebce grzyby zaparzają się – mogą wytwarzać substancje szkodliwe dla zdrowia – podaje GIS.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.