2 min.
Jak przygotować się do grzybobrania? GIS podaje najważniejsze zasady

Jak przygotować się do grzybobrania? GIS podaje najważniejsze zasady/ iStock
Jeśli uwielbiasz grzyby, to właśnie jest idealny czas na ich zbiór. Jednak zanim wybierzesz się do lasu, warto wcześniej odpowiednio się zabezpieczyć. Co na nasz czyha wśród drzew? Kleszcze, komary, żmije a nawet zatrucie pokarmowe. Główny Inspektorat Sanitarny podał zasady bezpiecznego grzybobrania. O czym trzeba pamiętać?
Zasady bezpiecznego grzybobrania
Wybierasz się na grzyby? Nie zapomnij o zasadach bezpieczeństwa. W lesie bowiem jesteśmy narażeni nie tylko na spotkanie dzikich zwierząt. Możemy z takiej wycieczki przynieść do domu kleszcza, ale i zatrucie pokarmowe. O czym trzeba pamiętać, wybierając się do lasu na grzyby? GIS wymienił najważniejsze zasady:
1. Odpowiednie ubranie ochroni nas przed ugryzieniem kleszcza, komarów czy żmii. Jak się ubrać?
Bluzka lub kurtka z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami, buty z wyższą cholewką, czapka bądź kapelusz – podaje GIS.
2. Ubiór to jednak nie wszystko. Należy także pamiętać o odpowiednim środku odstraszającym owady. Można tutaj sięgnąć po produkty ze sklepu lub zrobić własny ziołowy olejek.
3. Koszyk wiklinowy na grzyby sprawdzi się o wiele lepiej w przypadku grzybów niż zwykła foliówka. Grzyby będą miały dostęp do powietrza, co jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Nieodpowiednio przechowywane powodują rozwinięcie się bakterii i grzybów toksycznych dla naszego organizmu.
W foliowej torebce grzyby zaparzają się – mogą wytwarzać substancje szkodliwe dla zdrowia – podaje GIS.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

27.01.2023
Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

26.01.2023
Co to jest dobra rozmowa, mówi psycholożka Iza Maliszewska: „Musimy porozmawiać” brzmi strasznie, to zwiastun tragedii

24.01.2023
Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

22.01.2023