Przejdź do treści

Jak cztery miedziane wanny dały początek uzdrowiskowej historii Ciechocinka, zwanego najtańszym biurem matrymonialnym i wypoczynkowym przedmieściem Warszawy

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

O Ciechocinku, uzdrowiskowej stolicy Polski, mówi się, że jest miastem romansowym, a słynne fajfy, zapisywane kuracjuszom na receptę, najtańszym biurem matrymonialnym. Nie wiadomo, czy to za sprawą unikatowej solanki przy tężniach, czy po prostu atmosfery tego wyjątkowego miejsca. W wakacyjnym cyklu przybliżymy fascynującą historię najpiękniejszych i najciekawszych polskich uzdrowisk. Przystanek pierwszy: Ciechocinek!

 

„Sprawia Ciechocinek wrażenie wielkiego zdrojowiska-ogrodu, a wspaniałe gmachy zakładowe i starannie utrzymane asfaltowane ulice i place nadają mu cechę europejskości” – napisali autorzy wydanego w 1934 roku opracowania „Uzdrowiska polskie”. Po 90 latach w „Perle Kujaw” niewiele się zmieniło. Kuracjusze tak samo zachwycają się doskonale utrzymaną zielenią i tysiącami kwiatów na efektownych kwietnikach. Nie zmieniły się także mające 200 lat tężnie, główna atrakcja Ciechocinka i największy tego typu obiekt w Europie.

Uzdrowisko powstało właściwie przypadkiem. Mieszkańcy od wieków pozyskiwali tam sól, a źródlana woda o różnym nasoleniu była produktem ubocznym. W 1823 roku docenił ją Konstanty Walicki, budowniczy pierwszej warzelni. Przemysłowiec, który był jednocześnie mineralogiem, zbadał wodę z ciechocińskich źródeł, a kiedy upewnił się, że jest lecznicza, w 1836 roku zainwestował w pierwsze obiekty infrastruktury zabiegowej. Były to cztery miedziane wanny ustawione w miejscowym zajeździe. Tę datę umownie uważa się za początek uzdrowiska.

Kwiaty w Ciechocinku fot. NAC

Ciechocinek pijalnia wody fot. NAC

W kolejnych dziesięcioleciach Ciechocinek rozkwitał. Powstawały drewniane wille i hotele, a także galeria spacerowa z kaplicą, pijalnią, estradą, salą balową, cukiernią, sklepami i pocztą. Kiedy w 1934 roku zbierano materiały do cytowanego wcześniej opracowania o uzdrowiskach, w Ciechocinku rezydowało w sezonie 33 lekarzy, działały trzy sanatoria, a hotele i pensjonaty mogły jednorazowo pomieścić 6 tys. osób. Kwitło też życie kulturalne – orkiestra zdrojowa dawała dwa koncerty dziennie – jeden w Parku Zdrojowym, a drugi na plaży przy tężniach, w kilku miejscach odbywały się dancingi, koncerty radio-magnetofonowe, działały teatr i kino, a także Zdrojowy Klub Towarzyski, kręgielnia i dwie biblioteki z czytelnią.

150 lat temu Ciechocinek, choć położony 200 km od Warszawy, był łatwo dostępny Wisłą dzięki regularnej komunikacji statkami. Nic dziwnego więc, że warszawiacy uważali rekreacyjne tereny w pobliżu tężni za swoje wypoczynkowe przedmieście. Kiedy w 1867 roku przez Ciechocinek poprowadzono kolej, uzdrowisko otworzyło się na pensjonariuszy z całej Europy. Prestiżu dodawali także znani goście. Największe nizinne uzdrowisko upodobali sobie najważniejsi polscy politycy – Józef Piłsudski zbierał tam siły po pobycie na Syberii, a w latach późniejszych prezydenci. W 1933 roku wybudowano tam reprezentacyjny Dom Państwowego Zakładu Zdrojowego nazwany „Dworkiem Prezydenta”. Przed II wojną światową lubił tam bywać prezydent Mościcki, a w czasach współczesnych Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Dworek cały czas wykorzystywany jest przez Kancelarię Prezydenta RP. W Ciechocinku bywali najbardziej znani artyści międzywojennej Warszawy – Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna i Adolf Dymsza, a później Maryla Rodowicz czy Danuta Rinn, która razem z Bogdanem Czyżewskim nagrała piosenkę „Na deptaku w Ciechocinku” – szlagier ciechocińskich dancingów.

Magnesem dla odwiedzających Ciechocinek jest nasycona jodem, bromem i sodem solanka, prawdziwy zastrzyk zdrowia dla osób z chorobami tarczycy, układu krążenia i oddechowego. Do Ciechocinka lekarze kierują także pacjentów z chorobami narządu ruchu, układu nerwowego, krążenia i metabolicznymi, m.in. z cukrzycą. Leczy się tam również schorzenia ginekologiczne i niepłodność.

fot. NAC

fot. NAC

100 lat temu w najnowocześniejszych ciechocińskich łazienkach można było zażywać kąpieli borowinowych i błotnych w dwudziestu czterech emaliowanych wannach. Kąpiele solankowe mogło brać jednocześnie 60 osób, urządzono też nowoczesny zakład elektroleczniczy i helioterapeutyczny z lampami kwarcowymi i solluxami. Były aparaty do leczenia gorącym powietrzem i rozgrzewania jamy brzusznej. Dużym powodzeniem cieszyła się diatermia – przegrzewanie bolących miejsc na ciele przy pomocy pola elektrycznego lub magnetycznego. Jedno skrzydło łazienek zajmowała łaźnia parowa. Obecnie lista zabiegów oferowanych w Ciechocinku przekracza setkę, a baza uzdrowiskowa powiększyła się z trzech sanatoriów w 1934 roku do ponad 30. W ciągu roku miasteczko odwiedza nawet 600 tys. kuracjuszy i turystów.

W Ciechocinku najważniejsze jest oczywiście zażywanie kąpieli słonecznych i powietrznych, które są najbardziej uniwersalnymi i nieobarczonymi żadnymi przeciwwskazaniami zabiegami przyrodoleczniczymi. Szczególnie wartościowy jest mikroklimat okolic tężni, zbliżony do nadmorskiego dzięki obecności ozonu, rozpylonej solanki i pary wodnej.

fot. NAC

fot. NAC

Niezmiennie od lat atrakcją Ciechocinka są fajfy – rozpoczynające się codziennie o 15.00 w różnych lokalach i na powietrzu potańcówki. Uzdrowiskowa stolica Polski uważana jest za doskonałe miejsce do przelotnych romansów. Oprócz wielu romantycznych piosenek o miłości, na ciechocińskim deptaku czy utrzymanych w podobnym klimacie filmów, znany jest też dowcip o czerwonych światełkach, jakie widzi z obłoków św. Antoni. „Co znaczy to czerwone światełko z prawej strony? – pyta św. Piotra. – To jakiś mąż zdradza żonę… – A czerwone światełko z lewej? – To jakaś żona zdradza męża… – A ta wielka czerwona łuna nad miastem? To Ciechocinek!”.

fot. NAC

fot. NAC

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

Jak odpocząć w jeden wieczór? Psycholog zdradza sprawdzone patenty

Kobieta leży na łóżku

Pozycja trupa, czyli jak się relaksować

Kobieta ćwiczy w parku

Ćwiczenia na odstresowanie. Zobacz 5 ćwiczeń od trenerki fitness

Będziemy pracować krócej? Nowy projekt ustawy, który ma na celu poprawę naszego zdrowia, trafił do Sejmu

Będziemy pracować krócej? Nowy projekt ustawy, który ma na celu poprawę naszego zdrowia, trafił do Sejmu

„Wierzono, że trzeba schować nożyk, bo grzyby się przed nim chowają”. O historii, tajemnicy i konsekwencjach narodowego grzybobrania

Symbol emancypacji kobiet, walki o wolność i… technika rehabilitacji. Skąd się wziął światowy szał na jazdę na wrotkach?

Druskienniki – tu kuracjusze byli widownią romansu marszałka Piłsudskiego, a do dziś w środku puszczy bije „źródło piękności”

Inowrocław – gdyby nie tamtejsza solanka, nie byłoby jednego z polskich królów, a kuracjusze musieliby jeździć do Karlovych Varów

Upał, susza i pożary. Jakie było lato tego roku? Znamy podsumowanie zmian klimatycznych

Magda Stroka-Felicka, "Dzieła Iglaste"

„Haftowanie ma moc uspokajającą” – mówi Magda Stroka-Felicka. Jej  „Dzieła Iglaste” to fascynujące historie malowane nitką

Kobieta trenuje

Sposoby na stres. Oto 6 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy

Busko-Zdrój na Ponidziu – tam słońce świeci 300 dni w roku, a kuracjusze kąpią się w piwie i śpiewają piosenki o Bukowinie

kobieta na hamaku

5 powodów, dla których praca zdalna jest zdrowsza od pracy w biurze

Jak „Bełkotka” zaprowadziła Iwonicz-Zdrój do pierwszej ligi europejskich uzdrowisk i tytułu „księcia wód jodowych”

Duszniki-Zdrój – tam leczył się młody Feliks Mendelssohn, a Fryderyk Chopin dał pierwszy międzynarodowy koncert

Kobieta

Kiepsko sypiasz? 6 wskazówek, dzięki którym będziesz spać jak dziecko

dziewczyna samolot

Panicznie boisz się latać? Ten tekst pomoże ci przezwyciężyć wszelkie lęki związane z podróżowaniem samolotem

Mudry – 10 układów dłoni, dzięki którym poprawisz swoje zdrowie fizyczne i psychiczne 

Nałęczów – letnia stolica Polski słynąca z twórczej atmosfery i leczniczych źródeł doskonałych na serce i depresję

kobieta w łóżku

Szkoda ci czasu na sen? Oto 10 powodów, by zacząć sypiać regularnie

Mobilna rehabilitacja, hostel dla niepełnosprawnych, senior living. Sprawdziliśmy, czego potrzebują i jaką pomoc mogą otrzymać opiekunowie osób chorych i niepełnosprawnych

Zaleszczyki – tam słońce nie parzyło, ale opalało, a kuracjuszy leczono napojami z winogron

Joga na stres. Ćwiczenia relaksujące, dzięki którym odprężysz ciało i duszę 

Dyskoteka

„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach

×