Przejdź do treści

„Iran jest największym katem kobiet”. Stracono Irankę, która w obronie własnej zabiła przemocowego męża

Na zdjęciu Samira Sabzian- HelloZdrowie
Stracono Samirę Sabzian, mimo że instytucje apelowały o prawo łaski źródło: portal X @Iran Prawa Człowieka
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Samira Sabzian miała 15 lat, kiedy została wydana za mąż. Kobieta po czterech latach bycia ofiarą przemocy domowej, zabiła swojego oprawcę. Ostatnie 10 lat spędziła w zakładzie karnym. Powieszono ją 20 grudnia 2023 roku w więzieniu w Iranie. Teherański reżim tłumaczy egzekucję jako qisas, czyli odwet.

Przez 10 lat nie widziała swoich dzieci

Samira Sabzian miała dwójkę małych dzieci w momencie, kiedy trafiła do więzienia za zabójstwo męża. Przez 10 lat nie mogła ich widywać. Zobaczyła je dopiero przed swoją egzekucją. W wieku 19 lat zabiła swojego męża, bo od początku małżeństwa się nad nią znęcał. Reżim w Teheranie postanowił wykonać na niej qisas – czyli odwet, wyrządzenie podobnej krzywdy, w myśl zasady „oko za oko, ząb za ząb”. Qisas obowiązuje ze względu na prawo oparte na szariacie w Iranie, Pakistanie i Arabii Saudyjskiej.

Wyrok ten wywołał głośny międzynarodowy sprzeciw. Mimo tego 20 grudnia 2023 roku w więzieniu Ghezelhesar w Iranie powieszono Samirę Sabzian. Egzekucja ta została uznana za „mrożącą krew w żyłach” przez Amnesty International, która od lat apeluje do władz Iranu i zniesienie kary śmierci. Amnesty International zaznaczyła, że matka dwójki dzieci została „poddana przymusowemu i wczesnemu małżeństwu jako dziecko”. Kiedy wychodziła za swojego oprawcę, miała zaledwie 15 lat.

W podobnym tonie wypowiedział się  Mahmood-Amiry Moghaddam, działacz na rzecz praw człowieka i aktywista. Wskazał, że Samira doświadczała aktów przemocy, jeszcze będąc dzieckiem, bo została przymuszona do małżeństwa.

„Samira była ofiarą lat płciowego apartheidu, małżeństwa w wieku dziecięcym i przemocy domowej, a dziś stała się ofiarą (…) reżimowej maszynki do zabijania” – oświadczył

Kobieta ma zakryte usta męską dłonią

O karę śmierci poprosili dziadkowie

Samira Sabzian to 18. kobieta, na której wykonano wyrok śmierci w 2023 roku. W 2022 r. stracono w Iranie co najmniej 582 osób. Tylko w listopadzie w Iranie doszło do co najmniej 115 egzekucji.

„Ponownie wzywamy Iran do ustanowienia moratorium na wszystkie egzekucje i zniesienia kary śmierci” — apeluje Wysoki Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.

Mieszkanki Iranu, które doświadczają różnych rodzajów przemocy ze strony mężów, nie mogą z nimi się rozwieść. Nie mogą także liczyć na pomoc ze strony jakiejkolwiek instytucji. Zdarza się, że po latach udręki i cierpienia, zabijają swoich oprawców. Skazywane są na karę śmierci. Rodzina ofiary może wybrać jednak między karą śmierci a odszkodowaniem. Powodami w sprawie Samiry byli dziadkowie jej dzieci: to oni wnieśli o karę śmierci.

„Iran jest największym katem kobiet” – pisze na swojej stronie irańska organizacja Praw Człowieka.

źródło:voanews.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: