Ilu lekarzy przypada w Polsce na tysiąc osób? „2,4 lekarza to legenda” – twierdzi analityk NFZ
„Widzę, że legenda o 2,4 lekarza na 1 tys. ludności ciągle żyje” – napisał na swoim profilu na Twitterze Filip Urbański. Analityk NFZ wyjaśnił, dlaczego według niego nie jest to właściwa statystyka. Do jego analizy odniósł się również minister zdrowia Adam Niedzielski.
„Legenda o 2,4 lekarza na 1 tys. ludności w Polsce”
Niska liczba lekarzy na tysiąc pacjentów w Polsce potęguje obawy wielu osób o zdrowie. Jak jednak podkreślił na swoim profilu na Twitterze Filip Urbański, analityk Narodowego Funduszu Zdrowia, podawane statystyki są nieprawidłowe.
„Widzę, że legenda o 2,4 lekarza na 1 tys. ludności ciągle żyje. Krótko wyjaśnię, dlaczego to nie jest właściwa statystyka” – rozpoczął analityk.
Urbański w kolejnych częściach swojego wpisu wyjaśnił, że z samego Centralnego Rejestru Lekarzy wynika, że w naszym kraju obecnie zarejestrowanych jest 160 tys. medyków.
„160 tys. lekarzy daje 4,2 lekarza na 1 tys. ludności, co oczywiście nie oznacza, że to jest wartość adekwatna do porównań międzynarodowych” – dodał.
Od danych tych odjąć należy osoby, które prowadzą inną działalność, ale zachowały prawo do wykonywania zawodu. Analityk wymienił również dane NFZ, które pokazują liczbę lekarzy zgłoszonych do realizacji umów z NFZ.
„117,6 tys. czyli 3,1 na 1 tys. ludności (w 2021 r.). To znacznie więcej niż legendarne 2,4! Ale… ciągle za mało! Są przecież lekarze, którzy nie pracują w ramach umów NFZ, a pracują z pacjentem” – wyjaśnił.
I wytłumaczył, że można tu dokonać analizy poszczególnych medyków i sprawdzić, kto jest płatnikiem ich składek.
„Jeśli podmiot wykonujący działalność leczniczą – można uznać lekarza za 'pracującego z pacjentem'” – dodał.
„Niepełna sprawozdawczość = niepełne wyniki”
Analityk wymienił również dane GUS, z których wynika, że w 2019 roku 125,3 tys. lekarzy pracowało z pacjentem. Daje to ok. 3,3 lekarza na 1 tysiąc mieszkańców.
„Biorąc pod uwagę, że w 2021 roku mieliśmy o 3,5 tys. więcej lekarzy w NFZ niż w 2018, prawdopodobnie przekroczyliśmy 3,4 lekarza” – wyliczył.
Skąd w takim razie dane o 2,4 lekarza na tysiąc pacjentów? Według Urbańskiego niepełne statystyki wynikają z danych raportowanych przez praktyki i podmioty w ramach tzw. sprawozdań resortu zdrowia.
„Niepełna sprawozdawczość = niepełne wyniki. Niepełna, acz oficjalna i stąd powstała legenda” – podsumował.
Do wyliczeń analityka odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu docenił wpis Urbańskiego i polecił przeanalizować go wszystkim, którzy szukają aktualnych informacji.
Rozwiń„Polecam ten wątek dla wnikliwie szukających rzetelnych informacji. Jak zwykle świetna robota” – napisał.
Zobacz także
Polscy lekarze wolą pracować za granicą. Do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęła rekordowa liczba wniosków
Co zrobić, gdy nie możesz dodzwonić się do przychodni? Zapadł ważny wyrok
Lek. Aleksandra Śremska została drugą w historii kobietą na czele Bydgoskiej Izby Lekarskiej. „Liczą się kompetencje. Kobiety powinny w siebie wierzyć”
Polecamy
Noblista: „Zbliżamy się do granic możliwości organizmu. Wkrótce ludzie będą żyli ponad 115 lat”. Ma to jednak swoje ciemne strony
Znamy laureatów medycznego Nobla. Victor Ambros i Gary Ruvkun docenieni za odkrycie mikroRNA
Jennifer Aniston padła ofiarą swattingu. Na czym polega ta forma przemocy?
Lekarze przetoczyli krew pacjentce wbrew jej woli. Trybunał w Strasburgu przyznał jej odszkodowanie
się ten artykuł?