Gdzie wyrzucać blistry i opakowania po lekach? Nie popełniaj tego błędu
Wiele osób nieświadomie popełnia błędy przy segregacji odpadów medycznych i wrzuca blistry po tabletkach czy przeterminowane leki do niewłaściwych pojemników. Może to jednak prowadzić do poważnych konsekwencji dla środowiska i naszego zdrowia. Jak poprawnie pozbywać się opakowań po lekach czy przeterminowanych medykamentów?
Blistrów po tabletkach nie wyrzucaj do plastików
Opakowania po lekach, zarówno blistry, jak i kartonowe pudełka, są nieodłącznym elementem każdego domu. W szczególności w przypadku osób regularnie zażywających leki. Właściwa utylizacja tych odpadów jest kluczowa, by nie zanieczyszczać środowiska. Wiele osób jednak popełnia błąd i nieprawidłowo segreguje zwłaszcza blistry po tabletkach. Najczęściej sugeruje się ich wyglądem, przez co produkt ten ląduje w koszu na odpady plastikowe.
W sprawie tej komunikat wydał Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Jak wyjaśniono, listki po lekach składają się z dwóch różnych materiałów: folii aluminiowej i plastiku (najczęściej PVC), co utrudnia ich recykling. Z tego powodu powinny być wyrzucane do odpadów zmieszanych, a nie do pojemników na tworzywa sztuczne czy metale.
„Mimo iż wynaleziono technologię rozdzielenia folii od aluminium, to na chwilę obecną nie ma jeszcze instalacji, która prowadziłaby taki proces. Dlatego, blistry z folii i aluminium wyrzucamy do zmieszanych” – czytamy na stronie urzędu.
Ważne także, by przed wyrzuceniem opróżnić blister z pozostałości leków.
Co zrobić z opakowaniami papierowymi po lekach?
Pudełka, w które często pakowane są leki, to najczęściej opakowania papierowe. Takie opakowania można wrzucać do pojemników na papier, pod warunkiem że są one czyste i nie zawierają żadnych resztek leku.
Przed wyrzuceniem warto usunąć z nich wszystkie plastikowe elementy, np. okienka, które czasem znajdują się na opakowaniach, ponieważ nie podlegają one recyklingowi w ramach odpadów papierowych.
Gdzie wyrzucać przeterminowane leki?
Przeterminowane leki nie powinny być wyrzucane do śmieci ani spuszczane w toalecie. Mogą one zawierać substancje, które mogą skazić środowisko i stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Właściwa utylizacja przeterminowanych leków jest nie tylko kwestią ochrony środowiska, ale również zdrowia publicznego.
Najlepszym sposobem na pozbycie się przeterminowanych leków jest oddanie ich do specjalnych punktów zbiórki, które znajdują się w większości aptek. Placówki te są zobowiązane do przyjmowania przeterminowanych leków od pacjentów i ich bezpiecznego utylizowania. Wystarczy przynieść produkty medyczne do wybranej apteki i umieścić je w specjalnie wyznaczonym do tego pojemniku.
Wyrzucasz blistry po tabletkach do kosza na odpady zmieszane?
Zobacz także
5 faktów o śmieciach, których nie znałaś. Pokazują, jak małą mamy wiedzę na temat segregacji
Żółty pojemnik na śmieci – czy wiesz, co i jak do niego wrzucać? Ekspertki z „Czytamy Etykiety” wyjaśniają
„Prawidłowo prowadzony kompostownik w domu nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. A po deszczu przyjemnie pachnie ziemią” – mówi Julia Wizowska, autorka książki „Nie śmieci”
Polecamy
„Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Na zabawnych plakatach tłumaczą, czego nie wolno wrzucać do toalety
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Wyjątkowy duet międzypokoleniowy. Oliwia i jej dziadek Marian stworzyli urządzenie ratujące pszczoły
się ten artykuł?