Przejdź do treści

Gdzie nie wyrzucać jedzenia? Niby to oczywiste, ale wiele osób wciąż nie ma pojęcia

Gdzie nie wyrzucać jedzenia?
Gdzie nie wyrzucać jedzenia? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Wiadomo… Jedzenie nie nadaje się do kosza na śmieci! Jednak jeśli powinie nam się noga, warto wiedzieć, jak odpowiednio wyrzucić żywność – pisze w najnowszym poście na Instagramie Jagna Niedzielska. Propagatorka gotowania bez resztek przychodzi z małą ściągą.

Gdzie nie należy wyrzucać jedzenia?

Przede wszystkim – zwraca uwagę Jagna Niedzielska – nie należy wyrzucać pozostałości z talerzy do toalety. Dlaczego?

„Niezjedzona zupa, resztki tłuszczu, kluski albo inne resztki żywności to doskonałe menu dla szczurów! Szczurowa restauracja znajduje się na kratach, na końcu pionu kanalizacyjnego”- tłumaczy autorska wpisu.

Ponadto każda myśląca osoba wie, że jedzenie wrzucone do sedesu może spowodować zatkanie toalety i niedrożność rur, a w konsekwencji – zalanie mieszkania ściekami. Ciężko sobie wyobrazić, by ktoś bardzo tego pragnął.

Kolejnym miejscem – wylicza promotorka kuchni zero waste – do którego nie należy wyrzucać pokarmu, są młynki koloidalne, czyli montowane w zlewach rozdrabniarki do jedzenia. To rozwiązanie coraz popularniejsze w domach i mieszkaniach, sprawia, że wyrzucanie resztek żywności jest jeszcze łatwiejsze.

Według mnie młynki koloidalne powinny być zakazane również w gospodarstwach domowych. Piszę „również”, ponieważ istnieje „Ustawa o odpadach”, zgodnie z którą niedopuszczalne jest stosowanie młynków koloidalnych do usuwania odpadów żywnościowych w zakładach produkcji i obrotu żywnością.

Niedzielska argumentuje, że powyższe rozwiązanie sprowadza się do tego, co wyrzucanie resztek do toalety: pozostałości jedzenia również wędrują przecież do kanalizacji.

Gdzie należy wyrzucać jedzenie?

Pojemnik na bioodpady – tłumaczy Jagna Niedzielska – jest idealny na roślinne pozostałości: obierki, łupiny, pojedyncze spleśniałe warzywa lub owoce, stare mąki, kasze, ryże bez opakowań, etc.

„Bioodpady są przewożone do biogazowni lub kompostowni. W biogazowni bioodpady zostaną zmienione w energię. W kompostowni poddawane są wielu procesom, między innymi wentylowaniu, suszeniu i napowietrzaniu. W konsekwencji kompost dojrzewa, następnie jest wykorzystywany do gleb rolniczych. Odpady BIO powinny być wyrzucane luzem, bez dodatkowych opakowań” – wyjaśnia autorka książki „Bez resztek”.

Być może największym zaskoczeniem dla wielu osób będzie fakt, że – jak tłumaczy autorka wpisu – pojemnik na odpady bio nie jest odpowiednim miejscem na wyrzucanie resztek z obiadu (zup, napojów, serów, przetworzonego jedzenia) oraz produktów pochodzenia zwierzęcego (mięso, kości, wędliny, produkty garmażeryjne, ryby). Te ostatnie powinny wylądować w odpadach zmieszanych!

Patrycja, freeganka, autorka bloga "Kids Busters" / Archiwum prywatne

Pamiętaj – nie marnuj!

Polska jest w czołówce krajów marnujących jedzenie. do śmieci trafia niemal wszystko: co roku do 2 mln ton produktów spożywczych w koszu. Po przeliczeniu statystyczny Polak wyrzuca 52 kg żywności. Do tego dochodzi 6,5 ton jedzenia marnowanego przez przemysł. To nie ma nic wspólnego ani z ekologią, ani ze zrównoważonym rozwojem.  Jak nie tracić żywności i przy okazji pieniędzy, które wydajemy na zakupy? Przeczytaj w naszym artykule: 7 sposobów, żeby przestać marnować jedzenie!

Kim jest Jagna Niedzielska?

Jagna Niedzielska, propagatorka idei zero waste, jest autorką książki „Bez resztek” oraz e-booka „Smacznie, zdrowo, tanio! Jak gotować EKOnomicznie”. Prowadzi program telewizyjny „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” oraz współprowadzi (razem z Damianem Kordasem) program „Widelcem po mapie”. Organizuje również warsztaty kulinarne, szkolenia w zakresie ekologii.

Na swoim instagramowym koncie, które śledzi ponad 24 tysiące osób, podpowiada, w jaki sposób kupować i przechowywać żywność, jak najlepiej korzystać z kuchni lokalnej i sezonowej.

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?