Przejdź do treści

Gdy twój chłopak nie chce się badać. W jaki sposób go do tego nakłonić?

Gdy twój chłopak nie chce się badać. W jaki sposób go do tego nakłonić?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Obrońcy Azowstalu wrócili z niewoli do domów. „Większość nie ma rąk lub nóg”
Sylwia Majcher o suszy w Polsce: „Kolejne gminy wprowadzają ograniczenia przy korzystaniu z wody. A my często lejemy ją bezrefleksyjnie”
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
Siostra Bożenna o traumie, z którą mierzą się pacjenci w Polsce: „Brak personelu, brak sprzętu, brak czasu, brak informacji, brak zainteresowania, brak empatii”
Tropikalne noce zabiorą nam sen i dobre samopoczucie? Sprawdź, jakie mogą mieć skutki dla twojego zdrowia

Badania profilaktyczne ratują życie, mimo to wielu mężczyzn uważa, że ich nie potrzebuje, a do lekarza zgłasza się dopiero wtedy, gdy ich organizm zaczyna szwankować. Wielu mężczyzn deklaruje otwarcie, że nie obawia się żadnych chorób. Czy jest na to rada i jak do badań może mężczyznę zachęcić kobieta?

Mężczyźni badają się za rzadko

Czasem masz wrażenie, że tylko twój partner/brat/ syn/ojciec stroni od lekarzy i twierdzi, że zawsze czuje się świetnie? Badanie „Profilaktyka zdrowotna Polaków” przeprowadzone przez Szpital Medicover potwierdziło, że na badania profilaktyczne częściej zgłaszają się kobiety. W ciągu ostatniego roku na wizycie kontrolnej stawiło się 75 proc. Polek i 65 proc. Polaków; 13 proc. mężczyzn twierdzi, że profilaktycznie bada się raz na 2 lata, natomiast niemal co 10. z nich nie bada się w ogóle.

– Pacjenta mężczyznę, w przeciwieństwie do pacjentki kobiety, trudniej jest skłonić do wizyty u lekarza. Jednak jak już uda nam się go przekonać albo wręcz doprowadzić do lekarza, wówczas staje się na ogół niezwykle odpowiedzialnym i zdyscyplinowanym pacjentem. Bardzo rzetelnie przestrzega zaleceń – mówi dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, specjalistka medycyny męskiej.

Dr Kempisty-Jeznach potwierdza, że mężczyźni często zgłaszają się do lekarza w sytuacjach awaryjnych, to znaczy w momencie zagrożenia zdrowia i życia. Do kontaktu z lekarzem najczęściej skłaniają ich: ból kręgosłupa, kolka nerkowa, nadciśnienie tętnicze, ostre bóle żołądka, ból w okolicy mostka. Natomiast bardzo rzadko przychodzą do gabinetu w celach profilaktycznych.

– W podejściu tym pojawia się jednak światełko w tunelu, ponieważ coraz więcej młodych mężczyzn, około trzydziestki, poddaje się regularnej profilaktyce zdrowia – dodaje ekspertka.

Badanie Szpitala Medicover wykazało, że na przestrzeni ostatnich miesięcy mężczyźni decydowali się na wizytę kontrolną najczęściej z powodu bólu mięśni, stawów bądź kręgosłupa (27 proc. wskazań), objawów przeziębienia lub grypy (22 proc.) oraz z powodu dolegliwości związanych ze wzrokiem (21 proc.).

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Dwie osoby siedzą przy stoliku nad filiżankami kawy

Dlaczego mężczyźni się nie badają?

 Bo to niemęskie? Bo czują, że nie powinni przyznawać się do słabości? Według badania „Profilaktyka zdrowotna Polaków” główne przyczyny to:

 • zbyt duże kolejki w przychodniach (27 proc.)
 • brak skierowania (25 proc.)
 • brak czasu (25 proc.)
 • brak wystarczającej wiedzy na temat badań profilaktycznych (18 proc.)

Co jednak ciekawe, niemal połowa, bo aż 42 proc. badanych mężczyzn uznało, że zdecydowałoby się na badania kontrolne, gdyby istniała możliwość wykonania ich w krótkim czasie. Na pytanie, co skłoniłoby cię do wizyty u lekarza i wykonania badań profilaktycznych, 14 proc. mężczyzn odpowiedziało, że zbadałoby się na prośbę partnerki, a 7 proc. na prośbę dziecka.

Których chorób mężczyźni obawiają się najbardziej?

Udar mózgu, nowotwór, zawał, nadciśnienie tętnicze, depresja, choroby układu krążenia, cukrzyca, otyłość, nerwica – tych schorzeń mężczyźni obawiają się najbardziej (u kobiet głównym wskazaniem jest nowotwór). Jednocześnie właśnie w przypadku tego pytania widać ogromną dysproporcję w podejściu do kwestii zdrowia pomiędzy płciami: żadnych problemów zdrowotnych nie obawia się aż 18 proc. mężczyzn i tylko 5 proc. kobiet.

Problemy z erekcją / istock

Ale mimo że mężczyźni boją się chorób serca, kardiologa w ciągu ostatnich 12 miesięcy odwiedziło tylko 24 proc. z nich. I chociaż co piąty mężczyzna boi się otyłości, na pytanie „kim jest bariatra?” prawidłowo odpowiedziało tylko 16 proc. objętych badaniem panów. 63 proc. mężczyzn i 70 proc. kobiet nie wie ponadto, czym jest screening stanu zdrowia (i nigdy o czymś takim nie słyszało). Chodzi o kompleksowe badanie organizmu, które w ciągu paru godzin pozwala wykryć i zdiagnozować wiele nieprawidłowości.

– Większość z nas, mężczyzn, nie dopuszcza możliwości zachorowania na cokolwiek, dopóki jakieś poważniejsze schorzenie się nam nie przytrafi. Nawet w takiej sytuacji część panów nie „przebudza się” – przyznaje dr Paweł Salwa, chirurg-urolog.

Niestety, badanie Szpitala Medicover wykazało, że urologa w ciągu ostatniego roku odwiedziło tylko 13 proc. mężczyzn. Tymczasem, jak zwraca uwagę dr Salwa, schorzenia urologiczne, włączając w to nowotwory, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, są w 90 proc. uleczalne.

– Badanie urologiczne, oznaczenie wartości PSA, zalecam od 40.–45. roku życia. Wydaje mi się, że właśnie przekroczenie 40. roku życia, takie prawdziwe wejście w dorosłość, powinno nas skłonić do gruntownego przeglądu stanu zdrowia, w tym urologicznego – podkreśla lekarz.

Jak nakłonić mężczyznę do badań?

 • Podaruj mu bon na wykonanie badań profilaktycznych w prezencie. Bony podarunkowe można dostać obecnie w wielu laboratoriach oraz placówkach medycznych.
 • Zaproponuj, że zbadacie się razem – we dwoje bądź całą rodziną.
 • Zapewnij go, że lekarz nie jest jego wrogiem, a może być przyjacielem.
 • Z badania Szpitala Medicover wynika, że niemal co drugi mężczyzna poszedłby się zbadać w przypadku utrzymującego się od dłuższego czasu gorszego samopoczucia. Jeśli zaobserwowałaś taki stan u swojego partnera/brata/syna/ojca, porusz ten temat podczas rozmowy i zachęć go do wizyty u lekarza.
 • Wybierz odpowiedni czas oraz miejsce – gdy oboje będziecie zrelaksowani i w dobrych nastrojach.
 • Przypomnij mu, że wiele chorób rozwija się bezobjawowo, dlatego zgłaszanie się do lekarza w momencie pojawienia się dolegliwości jest błędem.
 • Unikaj szantażu i grania na jego emocjach.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Ciało bez wątpienia lubi aktywność. Ale sport trzeba przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza”. Jak nie zaczynać aktywności, mówi Andrzej Pyda

Kwas mlekowy – co to jest? Jak usunąć? Objawy, badanie

Wizyta u ginekologa / istock

Polki nie chodzą do ginekologa, bo się wstydzą! Mowa o kilku milionach dorosłych kobiet

Joanna Przetakiewicz/ PHOTO: JAROSLAW ANTONIAK

„Kilka tygodni temu zobaczyłam piekło. Ludzkie tortury. Nie! To nie był film horror. To był szpital onkologiczny w Warszawie…” Joanna Przetakiewicz gorzko o stanie polskiej onkologii

Konferencja Obserwuj Kwiat Kobiecości/ Fot. Katarzyna Gołąbska Photograph

Anna Dereszowska: Moja mama zmarła na raka jajnika. To jest bardzo trudny przeciwnik. Dlatego badajmy się!

Kobieta stoi w kuchni z kwiatkiem w ręku. Ma okulary, uśmiecha się. Za nią widać gitarę

7 rzeczy, które musisz zrobić po 30-tce

Sesja Sophie Mayanne

Choroba nie dyskryminuje. Zobacz wyjątkowe portrety osób, u których zdiagnozowano raka jelita grubego

akcja jestem, badam się

„Jestem, badam się” – akcja, która ma przypominać kobietom o badaniach profilaktycznych

„Jestem jedną z setek tysięcy kobiet cierpiących na tę chorobę. Nasze życie to permanentny fizyczny i psychiczny ból” – blogerka opowiada o swojej walce z endometriozą

Książę Harry o badaniach na obecność HIV. „Nie ma powodu do wstydu”

Dbaj o zdrowie bez przesady

Zrób sobie prezent, Kobieto!

Zrób sobie prezent, Kobieto!

Być może najlepszy prezent pod choinkę

Być może najlepszy prezent pod choinkę

Kobiety

Kobiety na TikToku jednoczą się w sprawie zakazu aborcji w Stanach Zjednoczonych i Polsce. „Jeśli potrzebujesz aborcji, przyjedź do mnie”

Ciałopozytywna tiktokerka padła ofiarą hejtu. Powód? Wysportowany mąż!

Festiwal Wibracje / fot. mat. prasowe

„Pozytywne Wibracje na wakacje”. Festiwal Wibracje już po raz szósty!

Eutanazja dla dzieci poniżej 12. roku życia? Holenderski minister zdrowia przedstawił projekt

Kobieta

Kamila Kalińczak: „Stygmatyzowanie, poniżanie i obrażanie bezdzietnych kobiet musi się skończyć”

Dziesięć lat – tyle czekała pacjentka z Wielkiej Brytanii na diagnozę. Zaczęło się od nocnych potów

„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji

Przemysław Czarnek

Kontrowersyjne treści w podręczniku do nowego przedmiotu HiT. „Mamy do czynienia z seksualizacją zamiast edukacji seksualnej”

Kobiety protestują

Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie

Protestujące kobiety w USA

Protesty w Stanach Zjednoczonych po utraceniu prawa do legalnej aborcji. Kobiety wzywają do strajku seksualnego

Kobieta stoi w basenie

Co roku wracasz z urlopu rozczarowana? Zmień to!

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Jak dbać o nogi w podróży?

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Średnia długość życia / rawpixel

Długość życia na świecie. 10 krajów, w których żyje się najdłużej

×