Francja wprowadza bezpłatne środki antykoncepcyjne dla kobiet do 25. roku życia
„To niedopuszczalne, żeby kobiety nie mogły się zabezpieczać tylko dlatego, że sytuacja finansowa im na to nie pozwala” – powiedział minister zdrowia Olivier Véran, ogłaszając zamiar wprowadzenia darmowego dostępu do antykoncepcji dla kobiet do 25 lat.
Darmowa antykoncepcja dla Francuzek do 25 lat
Od przyszłego roku młode Francuzki do 25. roku życia będą miały dostęp do nieodpłatnych tabletek antykoncepcyjnych. Tamtejszy minister zdrowia uważa, że kobiety nie mogą rezygnować z dostępu do antykoncepcji ze względu na swoją sytuację finansową.
„Zauważyliśmy, że liczba młodych kobiet stosujących antykoncepcję maleje. Głównie ze względu na finanse. Jest to dla nich zbyt drogie. To niedopuszczalne, żeby kobiety nie mogły się zabezpieczać tylko dlatego, że ich sytuacja finansowa na to nie pozwala” – powiedział Olivier Véran.
Jak poinformował Véran, darmowa będzie zarówno sama antykoncepcja, jak i testy hormonalne, recepty i opieka zdrowotna związana z zapobieganiem ciąży.
Bezpłatna antykoncepcja, mniej aborcji
Od 2013 r. Francuzki miały dostęp do bezpłatnych środków antykoncepcyjnych od ukończenia 15. roku życia do osiągnięcia pełnoletności. W sierpniu 2020 r. grupę tę poszerzono o dziewczęta, które mają mniej niż 15 lat. Jak wynika z oficjalnych danych, dzięki temu udało się zauważalnie ograniczyć liczbę aborcji (co roku niemal 1 tys. dziewczynek w wieku od 12 do 14 lat zachodziło w nieplanowaną ciążę, a 770 z nich decydowało się na jej usunięcie).
Od 2022 r. 100-procentowa refundacja antykoncepcji będzie dostępna w sumie dla 1,6 mln kobiet poniżej 26. roku życia (to moment, w którym tracą możliwość korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego). Jak poinformowało francuskie Ministerstwo Zdrowia, co roku państwo ma przeznaczać na ten cel około 21 mln euro.
Polecamy
„Nie trzeba być złotym medalistą, żeby to założyć”. Uczestnicy igrzysk olimpijskich w Paryżu dostali prezerwatywy na powitanie
Zamieszanie w aptekach z tabletkami „dzień po”. „Nie znam farmaceuty, który odważyłby się to zrobić” – twierdzi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
Tabletka „dzień po” bez recepty? Nie dla Polek! Prezydent zawetował ustawę
W obcym kraju podwiązała jajowody. „Nikt mnie nie oceniał, nikt nie próbował nakłaniać, podważać mojego zdania”
się ten artykuł?