Przejdź do treści

Europa bez dzieci to całkiem realny scenariusz. Eurostat: już teraz na Starym Kontynencie dominują bezdzietne rodziny

na zdjęciu: na kanapie siedzi para ze szczeniaczkiem, teks o tym, że już teraz w Europie dominują rodziny bez dzieci - Hello Zdrowie
Europa bez dzieci to całkiem realny scenariusz. Eurostat: już teraz na Starym Kontynencie dominują bezdzietne rodziny /fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tylko co czwarta rodzina w Europie wychowuje dzieci, a połowa z tych rodzin ma jedynaka. Opublikowane właśnie dane Eurostatu pokazują coś, co jeszcze niedawno wydawało się trudne do wyobrażenia – na Starym Kontynencie zaczęły dominować rodziny bez dzieci.

Jeśli dziecko, to jedno

Z danych Eurostatu na temat struktury rodzin w krajach UE wynika, że aż 76,4 proc. rodzin w UE nie wychowuje dzieci, a rodziny z dziećmi stanowią tylko 23,6 proc. Polska, z 25,6 proc. odsetkiem rodzin z dziećmi plasuje się w połowie listy. Najwięcej takich rodzin, 35,6 proc. mieszka na Słowacji, w Irlandii (31 proc.) i na Cyprze (28,6 proc.). Najmniej w Finlandii –  18 proc., na Litwie (19,6 proc) i w Niemczech (20,1 proc.).

Co ciekawe, dominującym modelem europejskiej rodziny jest 2+1, rodziny z dwójką dzieci stanowią 37,6 proc., tych z trojgiem jest zaledwie 12 proc.

Najnowsze statystyki Eurostatu pokazują też, jak dużo rodziców wychowuje dzieci samotnie. Średnia unijna wynosi 12,7 proc. W Estonii takich gospodarstw domowych jest 36,7 proc, na Litwie – 29,5 proc. a na Łotwie – 24,9 proc. Najmniej w Słowacji, Grecji i Słowenii, gdzie wskaźniki nie przekraczają 5 proc.

 

na zdjęciu: matka z dorosłą córką rozmawiają w kuchni, tekst o polskich gniazdownikach - Hello Zdrowie

Mało dzieci, mało składek

Badania Eurostatu potwierdzają jeszcze jedną tendencję – obecnie żaden kraj w Europie nie osiąga poziomu dzietności, który zapewniłby demograficzną zastępowalność pokoleń. Średni wskaźnik dzietności w Unii Europejskiej wynosi 1,38, by zastępowalność pokoleń była zapewniona, powinien przekraczać 2.

Choć lista przyczyn decyzji o nieposiadaniu, albo opóźnianiu posiadania dzieci jest długa i dla wielu osób bardzo racjonalna (m.in. niepewność ekonomiczna, wysokie koszty życia czy zagrożenie bezpieczeństwa), to jednak stoją za nią twarde dane o ekonomicznej przyszłości. Będzie nas coraz mniej, będziemy coraz starsi a pracujący nie będą w stanie utrzymać systemów emerytalnych i zdrowotnych.

na zdjęciu: starsza kobieta w laską idzie przez park, tekst o niskich emeryturach Polek - Hello Zdrowie

Europa i reszta świata

Jak wynika z danych statystycznych, niepokojące wskaźniki demograficzne dotyczą większości świata poza Afryką Subsacharyjską i Oceanią. Według danych UNdata (Departament Statystyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych) w 2024 roku najwięcej urodzeń na kobietę było w Czadzie i Somalii – ponad 6, niewiele mniej w Demokratycznej Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej i Nigerze. Jeśli chodzi o inne kontynenty, w Azji wskaźnik dzietności wynosił 1,88, w Ameryce Północnej – 1,75, a w Południowej – 1,7.

 


Źródła: Eurostat, UNdata

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?