Przejdź do treści

Elon Musk o pacjencie z wszczepionym implantem mózgowym: „Steruje myszką za pomocą myśli”

Elon Musk uśmiecha się na ściance, pozuje w skórzanej kurtce z kożuszkiem na kołnierzu
Elon Musk poinformował, jak czuje się pierwszy pacjent, któremu wszczepiono implant mózgowy / Zdjęcie: Getty Images/Michael Buckner
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pacjent z wszczepionym implantem mózgowym jest w stanie poruszać myszką od komputera wyłącznie za pomocą swoich myśli – poinformował Elon Musk, założyciel firmy Neuralink, odpowiadającej za opracowanie implantu. Miliarder dodał, że osoba ta już w pełni powróciła do zdrowia.

Czip wszczepiony do ludzkiego mózgu

Pod koniec stycznia informowaliśmy o pionierskiej operacji wszczepienia pierwszego implantu mózgowego. Za jego opracowanie odpowiada Neuralink, startup należący do miliardera Elona Muska. Zgodnie z zapowiedziami, Telepathy to implat, który ma zrewolucjonizować medycynę i pomóc pacjentom z niepełnosprawnościami. „Telepathy (Telepatia – red.) umożliwia sterowanie telefonem lub komputerem, a za ich pośrednictwem niemal każdym urządzeniem, za pomocą myśli” – informował Elon Musk za pośrednictwem platformy X.

W poniedziałek założyciel firmy Neuralink przekazał, że pierwszy pacjent, któremu wszczepiono ten nowatorski czip w pełni powrócił do zdrowia, a także jest w stanie kontrolować myszkę od komputera wyłącznie za pomocą myśli.

„Postępy są dobre, wydaje się, że pacjent już w pełni powrócił do zdrowia, bez żadnych skutków ubocznych, o których byśmy wiedzieli” – powiedział Musk. „Pacjent jest w stanie poruszać myszką po ekranie poprzez samo myślenie” – dodał.

Założyciel Neuralink zaznaczył też, że obecnie trwają próby uzyskania jak największej ilości kliknięć myszką za pomocą myśli przez pacjenta. Ponadto wskazał, że w dalszej kolejności mają zostać podjęte działania takie, jak przytrzymanie przycisku przy jednoczesnym poruszaniu myszką, które mogą być kluczowe dla przeprowadzania kolejnych aktywności na komputerze.

Na zdjęciu Elon Musk- Hello Zdrowie

Na czym polega fenomen implantów mózgowych?

Projekt implantów mózgowych narodził się w 2016 r., ale zgodę na przeprowadzenie pierwszych testów na ludziach firma otrzymała dopiero w maju 2023 r. Wcześniej Neuralink eksperymentował na zwierzętach.

Implanty stworzone przez Neuralink mają pomóc osobom z niepełnosprawnościami. Na czym oparte jest ich działanie? Producent informuje, że implant to w pełni wszczepialny i niewidoczny interfejs mózg-komputer, który został zaprojektowany tak, „by umożliwić kontrolowanie komputera lub urządzenia mobilnego” niezależnie od tego, w jakim miejscu znajduje się użytkownik. Do mózgu wszczepia go specjalny robot, również zaprojektowany przez Neuralink. Chip za pomocą niezwykle cienkich elastycznych nici z elektrodami łączy się z mózgiem.

Jak informował Elon Musk, pierwsze implanty mają pomóc chorym z tetraplegią, czyli paraliżem czterokończynowym, sterować urządzeniami za pomocą myśli. Kolejne chipy mają trafić do pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS).

Źródło: reuters.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?