Elon Musk o pacjencie z wszczepionym implantem mózgowym: „Steruje myszką za pomocą myśli”
Pacjent z wszczepionym implantem mózgowym jest w stanie poruszać myszką od komputera wyłącznie za pomocą swoich myśli – poinformował Elon Musk, założyciel firmy Neuralink, odpowiadającej za opracowanie implantu. Miliarder dodał, że osoba ta już w pełni powróciła do zdrowia.
Czip wszczepiony do ludzkiego mózgu
Pod koniec stycznia informowaliśmy o pionierskiej operacji wszczepienia pierwszego implantu mózgowego. Za jego opracowanie odpowiada Neuralink, startup należący do miliardera Elona Muska. Zgodnie z zapowiedziami, Telepathy to implat, który ma zrewolucjonizować medycynę i pomóc pacjentom z niepełnosprawnościami. „Telepathy (Telepatia – red.) umożliwia sterowanie telefonem lub komputerem, a za ich pośrednictwem niemal każdym urządzeniem, za pomocą myśli” – informował Elon Musk za pośrednictwem platformy X.
W poniedziałek założyciel firmy Neuralink przekazał, że pierwszy pacjent, któremu wszczepiono ten nowatorski czip w pełni powrócił do zdrowia, a także jest w stanie kontrolować myszkę od komputera wyłącznie za pomocą myśli.
„Postępy są dobre, wydaje się, że pacjent już w pełni powrócił do zdrowia, bez żadnych skutków ubocznych, o których byśmy wiedzieli” – powiedział Musk. „Pacjent jest w stanie poruszać myszką po ekranie poprzez samo myślenie” – dodał.
Założyciel Neuralink zaznaczył też, że obecnie trwają próby uzyskania jak największej ilości kliknięć myszką za pomocą myśli przez pacjenta. Ponadto wskazał, że w dalszej kolejności mają zostać podjęte działania takie, jak przytrzymanie przycisku przy jednoczesnym poruszaniu myszką, które mogą być kluczowe dla przeprowadzania kolejnych aktywności na komputerze.
Na czym polega fenomen implantów mózgowych?
Projekt implantów mózgowych narodził się w 2016 r., ale zgodę na przeprowadzenie pierwszych testów na ludziach firma otrzymała dopiero w maju 2023 r. Wcześniej Neuralink eksperymentował na zwierzętach.
Implanty stworzone przez Neuralink mają pomóc osobom z niepełnosprawnościami. Na czym oparte jest ich działanie? Producent informuje, że implant to w pełni wszczepialny i niewidoczny interfejs mózg-komputer, który został zaprojektowany tak, „by umożliwić kontrolowanie komputera lub urządzenia mobilnego” niezależnie od tego, w jakim miejscu znajduje się użytkownik. Do mózgu wszczepia go specjalny robot, również zaprojektowany przez Neuralink. Chip za pomocą niezwykle cienkich elastycznych nici z elektrodami łączy się z mózgiem.
Jak informował Elon Musk, pierwsze implanty mają pomóc chorym z tetraplegią, czyli paraliżem czterokończynowym, sterować urządzeniami za pomocą myśli. Kolejne chipy mają trafić do pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS).
Źródło: reuters.com
Zobacz także
„Więzienie mnie nie zmieniło. Zawsze miałam silny charakter”. Beata Pasik o 18 latach za kratami
Dr Emilia Rekosz-Cebula: „W przypadku zbrodni z zazdrości popełnionych przez kobiety nie mówi się o 'kobiecym honorze’, ale o 'zachowaniach nieadekwatnych’ i 'histerii'”
Aleksandra, której dług sięgał miliona złotych: „Siedzę w autobusie i widzę, że ktoś się mi przygląda. I myślę sobie: Boże, a może to komornik? Może on zaraz wejdzie do mojego domu zabrać mi laptop i telewizor?”
Polecamy
Strażak wybudzony ze śpiączki po 1,5 roku. Został potrącony przez samochód, kiedy udzielał pomocy ofiarom wypadku
Niespodziewane skutki lockdownu. O tyle postarzały się mózgi dziewcząt i chłopców
HELLO PONIEDZIAŁEK: Zdradziłaś we śnie? Nie miej wyrzutów sumienia. „Twój obszar w mózgu odpowiedzialny za decyzje był zwyczajnie wyłączony”
Anna Hernik, laureatka Grand Press Photo: „Chcę być nieustraszoną wojowniczką walczącą o życie męża. Jeśli zamkną przede mną drzwi, to wejdę oknem”
się ten artykuł?