Przejdź do treści

Elizabeth Gilbert: „Kobiety, które nie mają dzieci i męża, żyją dłużej niż mężatki z dziećmi. Mają więcej pieniędzy, są zdrowsze”

Elizabeth Gilbert
Elizabeth Gilbert o tym, że kobiety bezdzietne i bez męża są szczęśliwsze niż zamężne z dziećmi/ fot. facebook Elizabeth Gilbert
Podoba Ci
się ten artykuł?

Elizabeth Gilbert, autorka słynnej książki „Jedz, módl się, kochaj”, wzięła na tapet wpływ małżeństwa i macierzyństwa na zdrowie kobiet. Według niej singielki bez dzieci są szczęśliwsze i zdrowsze niż kobiety, które decydują się na posiadanie potomstwa i wchodzą w związki małżeńskie. „Mają więcej pieniędzy, rzadziej popełniają samobójstwa, rzadziej zgłaszają stany depresyjne i mają większą satysfakcję seksualną” – wymienia. 

Elizabeth Gilbert o kobietach niezamężnych i bezdzietnych

Elizabeth Gilbert, autorka bestsellerowej książki „Jedz módl się kochaj”, była gościnią w podcaście Marie Forleo, amerykańskiej mówczyni motywacyjnej i trenerki rozwoju osobistego. „Zanurzamy się w ukryte pułapki, w których utknęły kreatywne kobiety – i dlaczego zadowolenie innych ludzi może nas dosłownie zabić” – brzmi opis rozmowy ze sławną pisarką.

„Fakty są takie, że kobiety, które nie mają dzieci i męża, żyją dłużej niż mężatki z dziećmi. Mają więcej pieniędzy, są zdrowsze, rzadziej popełniają samobójstwa, rzadziej zgłaszają stany depresyjne i mają większą satysfakcję seksualną niż kobiety zamężne z dziećmi” – podkreśla Gilbert.

Słowa słynnej pisarki burzą tradycyjny obraz życia rodzinnego jako pewnego klucza do szczęścia. Gilbert zwraca uwagę na fakt, że kobiety w małżeństwach często poświęcają całe swoje życie dla partnerów. Wspierają ich nawet kosztem własnego dobra. W konsekwencji prowadzi je to do wyczerpania zarówno emocjonalnego, jak i fizycznego. Sytuacja wygląda jednak odwrotnie w przypadku mężczyzn.

Żonaci mężczyźni wypadają lepiej niż samotni, a powód jest taki, że kobiety poświęcają swoje życie na wspieranie swoich partnerów. Dosłownie wymieniają lata swojego życia na to, by wspierać swojego partnera, który w tym czasie rozwija się, odnosi sukcesy, a kobieta stopniowo więdnie” – tłumaczyła. 

Starsza para biegnie po plaży. Tekst dotyczy bezdzietnych par - Hello Zdrowie

„Bycie samolubną jest kluczem do wolności”

Elizabeth Gilbert w dalszej części rozmowy podkreśla, że kobiety od dzieciństwa uczone są, że powinny być „dobrymi dziewczynkami”. Takie społeczne oczekiwania wobec nich sprawiają, że żyją w ciągłym „trybie poświęcenia się”. Gilbert zaznacza, że jest to nie tylko niesprawiedliwe, lecz również fizycznie i psychicznie wyczerpujące.

„Czy kiedykolwiek czujesz, że toniesz w morzu 'powinności’ i 'muszę’? Nie jesteś sama. 92 proc. ludzi mówi, że rezygnuje z własnej radości z powodu tego, co myślą inni. To pułapka, zwłaszcza dla kobiet uwięzionych w trybie 'dobrej dziewczynki'” – czytamy w opisie odcinka podcastu na profilu Forleo na Instagramie.

Według rozmówczyń życie w zgodzie ze sobą i dbanie o własne potrzeby nie jest aktem egoizmu. To konieczność, by uniknąć emocjonalnego i fizycznego wypalenia.

„Oto sekret – bycie samolubną jest tak naprawdę kluczem do wolności” – podsumowano.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?