Domowa chemia. Jak zrobić proszek do prania czy płyn do podłóg, by uniknąć szkodliwej chemii sklepowej
W naszych domach trzymamy mnóstwo silnych środków czystości, które szkodzą naszemu zdrowiu, w szczególności drażniąc drogi oddechowe i skórę. Wykorzystaj to, co masz w domu, by samemu zrobić przyjazne dla zdrowia i ekologiczne środki czyszczenia.
Sprzątamy w domu, by pozbyć się niechcianych bakterii, zapominając o tym, że powszechnie używane środki czystości mają w swoim składzie wiele silnie szkodzących pierwiastków, m.in. chlor czy fosfor. Składniki te, przenikając przez skórę, stają się niebezpieczne dla układu nerwowego, oddechowego, mogą wywołać alergię skórną, zapalenie spojówek, a nawet spowodować oparzenia. Nie wspominając o zagrożeniu, jakie stwarzamy, jeśli dziecko omyłkowo połknie szkodliwy preparat.
Warto zatem rozważyć używanie do sprzątania produktów, które z łatwością zrobimy w domu. Środki czyszczące, które zrobimy sami, nie zawierają chemii, są bezpieczne dla organizmu i nie stanowią zagrożenia dla dzieci. Ponadto efekt czyszczenia będzie identyczny a wydatki na chemię ulegną znacznemu zmniejszeniu. Dodatkowo używając np. jednego opakowania przez dłuższy czas, przyczynisz się do ochrony środowiska. Warto zatem zamienić produkty ze sklepowych półek, na te robione w domu, nie tylko z korzyścią dla naszej kieszeni, ale także dla zdrowia.
Zobacz jak łatwo i szybko możesz zrobić domową chemię.
Płyn do mycia naczyń
Czego potrzebujesz: 3 cytryny, 1,5 szklanki wody, 1 szklanka soli (najlepiej drobnoziarnista), 1 szklanka białego octu
Sposób przyrządzenia: Z cytryn wycisnąć sok i zmieszać go z resztą składników. Wszystko razem gotować przez 10 minut, cały czas mieszając średnim tempem. Kiedy płyn się zagęści, można przelać go do butelki.
Płyn do mycia szyb
Czego potrzebujesz: 1 łyżeczka octu, 0,5 l ciepłej wody
Sposób przyrządzenia: Składniki razem wlej do butelki, wymieszaj i gotowe.
Proszek do prania
Czego potrzebujesz: 1 szklanka naturalnych płatków mydlanych, 1 szklanka sody oczyszczonej, 1 szklanka boraksu, ½ szklanki kwasku cytrynowego, 15 kropel olejku eterycznego
Sposób przyrządzania: Wszystkie składniki razem mieszamy i gotowe. Produkt najlepiej trzymać w szczelnym opakowaniu. Do prania używamy 1-2 łyżki preparatu, a olejek eteryczny można wlać do przegródki na płyn do płukania.
Płyn do podłóg
Czego potrzebujesz: 1,5 szklanki octu, 2 l ciepłej wody, 20 kropli olejku eterycznego o dowolnym zapachu (np. herbaciany ma właściwości antybakteryjne, ponieważ charakteryzuje się silnym działaniem antyseptycznym)
Sposób przyrządzenia: Wszystko razem wymieszaj i gotowe.
Czyszczenie dywanu
Jeśli chcesz wyczyścić dywan, wystarczy najpierw go odkurzyć, a następnie wysypać na niego sodę oczyszczoną i wetrzeć ja w powierzchnię dywanu okrężnymi ruchami, zostawić na 12 godzin i odkurzyć.
Płyn do płukania tkanin
Czego potrzebujesz: 800ml octu jabłkowego lub gruszkowego, 1,5- 2 łyżeczki sody oczyszczonej, 150 ml ciepłej wody, 20 kropli olejku eterycznego
Sposób przygotowania: Do pojemnika wlej wodę, ocet i dodaj sodę. Po połączeniu tych składników wytworzy się duża ilość bąbelków, gdy ustaną przelej płyn do pojemnika i dodaj olejek eteryczny. Potrząśnij butelką i odstaw. Bezpośrednio przed użyciem wstrząśnij. Do prania należy dodać 4 łyżki płynu.
Odświeżacz powietrza
Czego potrzebujesz: 1/3 szklanki octu jabłkowego, 25 ml szklanki wody, 20 kropli olejku eterycznego
Sposób przygotowania: Wszystko razem należy połączyć i wymieszać energicznie.
Płyn usuwający kamień
Czego potrzebujesz: 0,5 szklanki soku z cytryny, 3-4 krople olejku herbacianego
Sposób przyrządzenia: Wszystkie składniki razem zmieszaj i gotowe. Aby dobrze pozbyć się kamienia przetrzyj przygotowanym płynem miejsca dotknięte kamieniem, opłucz, a następnie przetrzyj jeszcze raz, tym razem zostawiając płyn na 10 minut i dopiero po tym czasie spłucz.
Warto także wybierać w sklepie produkty ekologiczne. Jak je rozpoznać? Oczywiście najlepiej czytać etykiety. Szukajmy też znaczku EU Ecolabel. Oznacza on, że produkt ma zmniejszone oddziaływanie na organizmy wodne i ograniczone jest użycie niebezpiecznych substancji.
Polecamy
„Sprzątanie to wierzchołek góry lodowej. Prawdziwe wyzwania leżą gdzieś głębiej, w samotności, braku wsparcia, kryzysach psychicznych”
„Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Na zabawnych plakatach tłumaczą, czego nie wolno wrzucać do toalety
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
się ten artykuł?