Przejdź do treści

Czym jest chemsex? Tłumaczy Małgorzata Iwanek z Kultury Seksualnej

Tekst o chemseksie i kontekście jego występowania. Na zdjęciu: Grupa ludzi w pokoju - HelloZdrowie
Czym jest chemsex? Tłumaczy Małgorzata Iwanek z Kultury Seksualnej / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chemsex to stosunkowo nowe pojęcie i jak tłumaczy seksuolożka Małgorzata Iwanek bywa błędnie rozumiane. Sam fakt, że uprawiamy seks pod wpływem narkotyków czy innych używek nie wystarczy, by nazwać go chemsexem. Skąd wzięła się ta nazwa i w jakim kontekście powinnyśmy jej używać?

Chemsex – skąd taka nazwa?

Seksuaolożka Małgorzata Iwanek tłumaczy, że słowo „chemsex” ukuto w odniesieniu do populacji MSM, czyli mężczyzn mających seks z mężczyznami. Dlaczego tak się stało? Z racji kontekstu, w jakim narkotyki albo NSP, czyli dopalacze, pojawiają się w tym stosunku.

„Ten kontekst to m.in. uprzedzenia społeczne wobec seksu między mężczyznami, głęboko zinternalizowana (czyli narzucona z zewnątrz, przyjęta jako swoja) homofobia, piętno i trauma związane z HIV/ AIDS, stres mniejszościowy” – pisze na swoim profilu na Instagramie.

Tłumaczy, że wcale nie sama obecność narkotyków sprawia, że seks staje się chemseksem, ale jeszcze powody, które decydują o tym, że osoba uprawia chemsex. Bez chems (czyli narkotyków/ NSP) nie jest w stanie tego robić. Dlatego też, jak tłumaczy seksuolożka, badania dotyczą głównie populacji MSM.

Jasne, mówi się czasem o osobach hetero czy homo, które mają seks pod wpływem używek, w tym alkoholu, ale jako że powody takiego seksu są inne, to w klasycznym rozumieniu pojęcia, tak jak ono powstało, nie będzie to chemsex. Chemseksem nie będzie też seks mężczyzn, którzy zdecydowali się urozmaicić sobie seks i sprawdzić, jak to będzie po używce” – tłumaczy.

Iwanek wyjaśnia, że jeśli chodzi o alkohol, to nie ma on takiego działania jak substancje zażywane podczas chemseksu, choć oczywiście może być przyjmowany razem z innymi używkami w jego trakcie.

Jakie są powody?

Jak pisze seksuaolożka Małgorzata Iwanek, badania pokazują, że osoby korzystające z chemseksu jako powody używania podają najczęściej chęć wydłużenia stosunku czy potrzebę zintensyfikowania doznań.

Jednak pogłębione badania jakościowe, czyli rozmowy z badanymi, często odkrywają te nieuświadomione motywy, czyli:

  • wstyd
  • lęk przed odrzuceniem
  • niechęć do własnej orientacji psychoseksualnej
  • negatywne myśli na swój temat
  • niechęć do swoich preferencji seksualnych
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Seks a miesiączka / Daria Shevtsova from Pexels

Małgorzata Iwanek – kim jest?

Małgorzata Iwanek to certyfikowana edukatorka seksualna i psycholożka. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie seksuologii klinicznej rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Pisze o związkach, rodzinie, seksie i seksualności. Jej profil na Instgaramie o nazwie Kultura seksualna obserwuje ponad 11,2 tys. osób.

Podoba Ci się ten artykuł?