Czego nie mówić przy świątecznym stole? Czego inni nie wiedzą? Psycholożka Weronika Czyrny wraca z kolejnym viralowym postem
„Spróbujmy w te święta i każdy kolejny dzień 2022 roku rozmawiać, słuchać, traktować się tak, jak na to zasługujemy. Tyle dookoła dramatu, po co nam on jeszcze w domach?” – pisze Weronika Czyrny, psycholożka prowadząca profil @zastanawiamsiee na Instagramie. Ekspertka po roku wraca z kolejnym viralowym postem „Czego nie wiedzą, czyli usłyszane przy rodzinnym stole”.
Pielęgnuj w sobie człowieka!
„Tak jak warto pielęgnować tradycje, które nam służą, tak też warto pielęgnować w sobie człowieka, który słucha i słyszy. Nie zawsze to łatwe. Ale zawsze warto spróbować” – pisze psycholożka w swoim najnowszym poście na Instagramie.
Weronika Czyrny, tak jak rok temu, stworzyła galerię składającą się z kilku slajdów. Dzięki nim poznajemy Dawida, Melę, Staszka, Martę, Alę, Małgosię, Michała, Jarka i Beatę. Każda z tych osób pokazuje inną, trudną sytuację. Wszystkich łączy jednak jedno – krzywdzące zdania, które usłyszeli przy świątecznym stole. To słowa wypowiadane przez osoby, które nie mają pełnego obrazu rzeczywistej sytuacji odbiorcy przekazu.
„Ten wpis to taki kolaż słów i tekstów, które usłyszałam ja, moi bliscy, osoby korzystające z udzielanego przeze mnie wsparcia, ale też po prostu te postacie, których nie znam, mieszkające być może w moim bloku albo na drugim końcu Polski.
Najbardziej przykre jest to, że po opublikowaniu wpisu ludzie zaczęli pisać w komentarzach i wiadomościach prywatnych: 'tak, usłyszałam to samo’ albo 'słyszę to co roku, nienawidzę świąt’ – mówiła rok temu w rozmowie z nami Weronika Czyrny, twórczyni tego pomysłu.
O ubiegłorocznym wpisie możesz przeczytać TUTAJ.
Czego inni nie wiedzą?
W drugiej części „Czego nie wiedzą, czyli usłyszane przy rodzinnym stole” poznajemy kolejne historie, nad którymi warto się zatrzymać i zastanowić.
- W tym roku Dawid usłyszy, że powinien zadbać o siebie, bo takiego flaka żadna nie zechce.
Czego nie wiedzą: Dawid ma za sobą najgorszy rok życia i wszystkie swoje siły włożył w to, aby go przetrwać. - W tym roku Mela usłyszy, że jest okropną matką, która nie dba o swoje dzieci tak, jak trzeba.
Czego nie wiedzą: Nie ma jednego gotowego przepisu na wychowanie. Ten, którym posługuje się Mela, zawiera to, za czym sama tęskniła jako dziecko. - W tym roku Staszek usłyszy, że jest głupi, że tak łatwo wierzy propagandzie i bierze udział w medycznym eksperymencie.
Czego nie wiedzą: Staszek stracił w tym roku dwóch ostatnich przyjaciół przez chorobę, która „nie istnieje”. - W tym roku Marta usłyszy przez telefon, że jest niewdzięczną córką, która nie chce przyjechać do rodziców na święta.
Czego nie wiedzą: Marta z każdych świąt z domu rodzinnego wracała, płacząc. To pierwszy raz, kiedy wybrała swoje zdrowie psychiczne. - W tym roku Ala usłyszy, że powinna jeść więcej, bo wygląda jak szkielet. Ciocia sama będzie nakładać jej jedzenie na talerz.
Czego nie wiedzą: Ala, patrząc w lustro, nie widzi tego, co wszyscy. Nie słyszała nigdy o zaburzeniach odżywiania, a mimo to, za kilka lat rozpozna ten moment jako ich początek. - W tym roku Małgosia znowu usłyszy, że powinna być grzeczniejsza, bo nikt nie lubi płaczliwych i złoszczących się dzieci.
Czego nie wiedzą: Małgosia jeszcze kilkadziesiąt lat później będzie nosić w sobie poczucie bycia niewystarczającą oraz świadomość, że na miłość i lanie trzeba zasłużyć. - W tym roku Michał usłyszy, że prawdziwy mężczyzna musi się ożenić, spłodzić syna i zasadzić drzewo.
Czego nie wiedzą: Michał ma kogoś, ale zwyczajnie boi się przyprowadzić go do domu. - W tym roku Jarek usłyszy, że nauka zdalna to żadna nauka i wszyscy nie mogą się już doczekać aż na dobre wróci do szkoły.
Czego nie wiedzą: Jarek nie powiedział dotąd nikomu, co stało się w szkolnej szatni, a dom to jedyne miejsce, w którym czuje się bezpiecznie. - W tym roku Beata usłyszy, że nie zna się na żartach, brakuje jej dystansu i nic jej już nie można powiedzieć.
Czego nie wiedzą: Beata długo pracowała nad tym, żeby nauczyć się mówić „stop”, kiedy ktoś ją krzywdzi. Jeszcze niedawno nie potrafiła tego zrobić i omal nie przypłaciła tej nieumiejętności życiem.
Zastanawiam się – kto stoi za tym profilem?
Za profilem @zastanawiamsiee na Instagramie stoi Weronika Czyrny, psycholożka działająca w obszarze wsparcia psychicznego w trudnych sytuacjach. Sama o sobie pisze: „Człowiek, psycholożka, organizatorka słów”. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 40 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Każdego dnia nasze najdrobniejsze zachowania przyczyniają się do tego, w którym miejscu linii zdrowia będziemy znajdowali się w przyszłości” – mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia
„Podczas Wigilii, rodzina Asi zapytała ją, kiedy wreszcie znajdzie sobie chłopaka. Asia od 4 lat ma dziewczynę”. Nie dla wszystkich święta są cudownym czasem
Polecamy
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
Jennifer Aniston padła ofiarą swattingu. Na czym polega ta forma przemocy?
To nie Briana Coxa powinniśmy się bać, tylko własnych biurek. Chcemy więcej takich reklam!
się ten artykuł?