2 min.
Co ile zmieniać prześcieradło? Częściej, niż możesz sądzić

Co ile zmieniać prześcieradło? Częściej, niż możesz sądzić Istock.com
Najnowsze
27.01.2021
Uzasadnienie wyroku TK odnośnie aborcji opublikowane!
26.01.2021
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
26.01.2021
„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa
25.01.2021
Lek. Bartosz Fiałek wzburzony weekendowymi imprezami: ludzie, których ignorancja przekracza „dach świata”
25.01.2021
Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu
Chociaż prześcieradło i pościel nie brudzą się tak szybko jak bielizna osobista czy ubrania, które nosimy na co dzień, to warto je wymieniać dość często. Dlaczego? Nawet nie wiesz, kto tam mieszka…
Z kim śpisz?
Na pościeli, którą codziennie okrywamy się do snu, znajduje się mnóstwo bakterii i grzybów. Ale nie tylko one, pochodzące z potu, plwociny, komórek skóry i różnych wydzielin, nam towarzyszą. Dzielimy łóżko także z mikroskopijnymi odpadami – zrogowaciały naskórek, sierść naszych pupili, pyłki i wiele innych. Nasze łóżko jest też idealnym miejscem do rozwoju roztoczy – pajęczaków żywiących się m.in. ludzkim naskórkiem. Pościel znajduje się blisko naszej twarzy i nosa, oddychamy tym, co w niej jest.
Wstajesz i czujesz się źle
Jeśli „żyjątka” będą towarzyszyć nam zbyt długo, możemy się rozchorować. O tym, by regularnie zmieniać pościel powinni pamiętać szczególnie alergicy. Ale i ci, którzy nie mają alergii, nie mogą czekać, aż będzie ona widocznie brudna. Jeśli zmieniamy prześcieradło zbyt rzadko, po spaniu z mikroorganizmami, możemy obudzić się z reakcją alergiczną, rośnie też ryzyko zachorowania na alergię, ale i np. na egzemę.
To co ile wymieniać prześcieradło?
Zmiany wymaga cała pościel, ale to na prześcieradle, m.in. ze względu na grawitację, znajduje się najwięcej „nieprzyjaciół”. Mikrobiolog Philip Tierno z Uniwersytetu Nowojorskiego zaleca, aby wymieniać prześcieradło minimum co siedem dni. Jeżeli będziemy robić to rzadziej, flora bakteryjna i grzyby rozwiną się na tyle, że mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Według mikrobiologa, wystarczy tydzień lub dwa, aby z powodu brudnej pościeli czy prześcieradła budzić się z bolącym gardłem, kichać czy kaszleć, a nawet mieć ataki astmy. Dlatego nawet, jeśli wydaje nam się, że nasze prześcieradło jest czyste, warto je regularnie wymieniać – tego, co jest w nim najgorsze, czyli bakterii i grzybów nie widać gołym okiem (gdybyśmy zobaczyli, co znajduje się w naszym łóżku, raczej nie chcielibyśmy się w nim położyć), ale ich obecność na pewno odczujemy z czasem.
Źródło: sciencealert
Poleć ten artykuł koleżankom
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

27.01.2021
Angelika Kuźniak: Nie myśląc o śmierci, żyjemy tak, jakby świat miał poczekać. Nie poczeka. Nie ma co odkładać na później rozmów, wyznań, miłości

25.01.2021
Wojciech Kulesza: „efekt Jandy” brzmi chwytliwie, ale żadne badania tego nie wychwycą

24.01.2021
„Dla wielu dziewczyn to rodzaj terapii” – mówi Martyna Dominikowska, trenerka „zakazanego” tańca exotic

23.01.2021