Ciągle pracujesz zdalnie? Trening uważności to coś, co ci się przyda
Dla wielu osób początkiem przygody z pracą zdalną okazała się pandemia COVID-19. Wiele firm przeszło wtedy na system pracy z domu, aby nie narażać pracowników na ryzyko zarażenia. Praca zdalna okazała się jednak wyzwaniem, na które nie każdy był gotowy.
Trudy pracy zdalnej
Praca zdalna nie jest tak łatwa i przyjemna, jak wiele osób początkowo myślało. Praca w domu zaburza zwykły rytm dnia i sprawia, że ciężej się nam skupić. Kiedy pracujesz z domu, jesteś narażona na więcej rzeczy, które mogą cię rozpraszać. Trening uważności pomaga walczyć z problemami i sprawia, że łatwiej będzie ci pracować zdalnie.
Czym jest mindfulness?
Mindfulness jest metodą medytacyjną i procesem psychologicznym, który pomaga skupić uwagę na tym co teraz. Dzięki tej technice trenowania uważności masz większą świadomość tego, co dzieje się w twoim organizmie, lepiej odczytujesz emocje, doświadczenia i myśli. Dzięki tej technice możesz poprawić swoje samopoczucie oraz zdrowie, walczyć ze stresem i niepokojem. Mindfulness pozwala także zidentyfikować problemy, jakie nas dotykają i walczyć z nimi. Wszystko to pomaga w byciu bardziej wydajnym w pracy, także podczas pracy z domu.
Jak trening uważności wpłynie na twoje samopoczucie?
Trening uważności to wiele pozytywnych zmian, które zajdą w twoim odczuwaniu. Najważniejsze zalety takiego treningu, to:
- radzenie sobie z emocjami – w czasie pracy zdalnej możesz być narażona na więcej negatywnych emocji i stresu;
- lepsze skupienie – świadomość tego, co i jak czujesz, przekłada się na lepsze skupienie i większą efektywność;
- umiejętność zrobienia sobie przerwy – czasami pracujesz zbyt ciężko i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, mindfulness nauczy cię, kiedy potrzebujesz przerwy;
- walka z niepokojami – kiedy przebywasz długo sama ze sobą i jesteś wybita z normalnego rytmu dobowego, możesz mieć więcej problemów z odczuwaniem niepokoju.
Techniki mindfulness – jak praktykować w domu?
Praktykowanie mindfulness w domu nie jest trudne, wystarczy trzymać się kilku prostych kroków.
- Stwórz swoją codzienną rutynę
Praca w domu rozbija zwykły, codziennie rytm dnia. Perspektywa pracy w piżamie i niewychodzenia z łóżka przez cały dzień wydaje się kusząca… ale jest taka tylko w teorii. W praktyce takie postępowanie bardzo szybko cię zmęczy i wpłynie na samopoczucie oraz jakość snu. Ustal sobie granice i wyznacz dobowy rytm.
- Stwórz miłe miejsce pracy
Praca w nieuporządkowanym pokoju czy w łóżku to nie jest dobry pomysł. Stwórz sobie przyjemne, czyste i uporządkowane miejsce do pracy. Staraj się utrzymać porządek i zadbaj o przyjemną, domową atmosferę w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Postaw na wygodne siedzenie, biurko oraz dużą ilość naturalnego światła słonecznego.
- Bądź aktywna dla lepszego samopoczucia
Aktywność fizyczna nie tylko wpływa na ciało, ale też na umysł. Nie musisz od razu decydować się na udział w maratonie, wystarczy nawet spacer czy kilka ćwiczeń rozciągających, aby od razu poczuć się lepiej.
- Skup się!
Skupienie się podczas pracy zdalnej jest bardzo trudne… ale jak najbardziej możliwe! Możesz sobie pomóc w utrzymaniu skupienia. Po pierwsze usuń z pomieszczenia wszystko, co może powodować rozproszenie – telefon, telewizor czy twoje domowe zwierzaki mogą poczekać, aż skończysz pracę. Ustal też godziny, w których będziesz zaczynać pracę i ją skończysz, i trzymaj się ich ściśle, tak samo jak wtedy, kiedy chodzisz do pracy. Pomocne mogą być także aplikacje, które ograniczają czas, jaki spędzasz w sieci – mają one licznik, który pozwala uruchomić wybrane strony tylko na pewien czas albo tylko o określonych godzinach.
- Znajdź czas na kontakt z innymi
Podczas pracy zdalnej nie ignoruj swojej potrzeby kontaktu z innymi. Znajdź czas na to, aby mieć kontakt z bliskimi, kolegami z pracy oraz rodziną. Dzięki temu poczujesz się lepiej.
- Ćwicz techniki oddechowe
W pracy zdalnej ciężko czasem znaleźć moment na odpoczynek. Techniki oddechowe pozwalają się zrelaksować i uwolnić umysł od natłoku myśli. Nie potrzebujesz do nich profesjonalnego treningu ani niczyjej pomocy, po prostu usiądź w wygodnej pozycji, zamknij oczy i skup się na swoim oddechu.
Źródło: bbcgoodfood
Polecamy
„Ćwiczenie uważności przypomina ostrzenie siekiery przez drwala – kilka chwil pracy pozwoli w dłuższej perspektywie zaoszczędzić wiele czasu” – zauważają autorzy poradnika „Uważność. Trening mindfulness na co dzień”
Zmagasz się z chorobą przewlekłą? Nie powinno cię zabraknąć na II Konferencji „O chorowaniu po ludzku”. Zapisy trwają!
„Nicnierobienie to zwrócenie się do siebie, zadbanie o własne potrzeby. Dla wielu osób bywa trudne, bo mogą ujawnić się wtedy różne demony” – mówi Magdalena Bernatowicz-Bujwid
„Myśliwy jest w każdym z nas, o ile ma pod ręką kartę kredytową. Człowieka można wręcz zdefiniować przez gromadzenie rzeczy” – mówi filozof Adrian Krupa
się ten artykuł?