Przejdź do treści

„Chciał po prostu odejść na własnych warunkach”. Anita Lipnicka o eutanazji

Na zdjęciu Anita Lipnicka- HelloZdrowie
Wokalistka poruszyła bardzo bolesny temat Fot. PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Anita Lipnicka w rozmowie z „Wprost” poruszyła temat eutanazji, która w Polsce jest zabroniona. „Jestem za tym, żeby człowiek, który chce odejść, mógł to zrobić w cywilizowany sposób pod kontrolą lekarzy. To wynika z mojego osobistego doświadczenia”- wyznała w poruszającym wywiadzie.

„To był akt ogromnej siły i hartu ducha”

Anita Lipnicka rzadko publicznie mówi o swoich sprawach prywatnych. Jednak w wywiadzie dla „Wprost” uczyniła wyjątek. Podzieliła się wstrząsającą historią, która wydarzyła się w jej rodzinie. Jak powiedziała w rozmowie z dziennikarką Katarzyną Burzyńską-Sychowicz, jej ciężko chory dziadek popełnił samobójstwo, bo jak twierdzi, nie miał innego wyjścia.

Absolutnie nie był to przejaw jego słabości czy potrzeba ucieczki, tylko akt ogromnej siły i hartu ducha; chciał po prostu odejść na własnych warunkach, przewidując, że będzie obciążeniem dla rodziny, swojej żony. Był człowiekiem dumnym, przytomnym i sprawnym przez całe życie”- mówiła w wywiadzie.

Za punkt honoru stawiał godność, która nie pozwalała mu na niemoc w zakresie prostych czynności, takich jak pójście na spacer, zwyczajne poruszanie się, czy wejście na drugie piętro.

„Szereg czynników spowodował, że postanowił, co postanowił”- podkreśliła artystka.

Tak tragiczne rozwiązanie nie byłoby konieczne, gdyby w Polsce możliwa była eutanazja. Ze słów wokalistki wynika, że jak najbardziej popiera tę metodę.

Jest mi żal, że musiał się tak męczyć, być samotny w tej decyzji, nie mógł się nią podzielić, na pewno męczył się z tym bardzo, była to dla niego niewyobrażalnie trudne, a wydaje mi się, że mogłoby to przebiec w inny sposób, gdyby miał prawo odejść na swoich zasadach” – podkreśliła.

Artystka optuje za tym, żeby człowiek, który chce odejść, mógł to zrobić w cywilizowany sposób pod kontrolą lekarzy. Właśnie to osobiste doświadczenie, o którym opowiedziała, stoi za jej poglądem.

Eutanazja: gdzie jest legalna?

Eutanazja to pozbawienie życia osoby nieuleczalnie chorej i cierpiącej. Lekarz na życzenie pacjenta skraca jego życie przy użyciu odpowiednich środków medycznych.

W Polsce eutanazja jest zabroniona. Polski Kodeks karny określa eutanazję jako zabójstwo, a osoba, która dopuści się pomocnictwa, może odpowiadać za zabójstwo (odebranie komuś życia) lub pomoc w samobójstwie.

Eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii, Albanii, Luksemburgu, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii i jest przeprowadzana na różnych zasadach. W Belgii obowiązuje najbardziej liberalne prawo w kwestii eutanazji, które dopuszcza jej wykonanie niezależnie od wieku. Natomiast w Holandii eutanazji nie można poddać dzieci poniżej 12. roku życia. W pozostałych państwach, gdzie legalnie można wykonać eutanazję, jest ona zabroniona w przypadku nieletnich.

Innym rodzajem odejścia na własnych warunkach jest tzw. samobójstwo wspomagane. Czym ta metoda różni się od eutanazji? Podczas wspomaganego samobójstwa, ośrodek medyczny zapewnia jedynie niezbędne środki, a pacjent odbiera sobie życie poprzez samodzielne przyjęcie danej substancji. W Szwajcarii ta metoda jest również dozwolona dla obcokrajowców. 

źródło: Wprost

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: