Blogerka „Łysa Mówi” o Syndromie Dziecka Maltretowanego: „Miałam w życiu taką sytuację, że mając niewiele ponad 18 lat, zsikałam się w majtki na widok paska do spodni”
![Tekst o wpływie maltretowania dzieci na dorosłość. Na zdjęciu: Dziewczyna patrząca przez okno - HelloZdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/09/gettyimages-672854233-1140x760.jpg)
O Syndromie Dziecka Maltretowanego, nazywanego też Zespołem Dziecka Bitego, nie mówi się tak często, jak powinno. A szkoda. To temat ważny, szczególnie w obecnych czasach, gdy nieustannie dochodzą do nas informacje o sytuacjach, gdy rodzice biją swoje dzieci. Złamać tabu postanowiła Joanna Łysikowska, blogerka „Łysa Mówi”. Jej szczery post jest coraz częściej udostępniany na Facebooku.
SDM, czyli Syndrom Dziecka Maltretowanego
„Pogadamy sobie o SDM, bo o depresji się gada, gada się o wadzie wzroku, cukrzycy, to czemu nie…” – tak zaczyna się post Joanny Łysikowskiej, blogerki „Łysa Mówi”, w którym kobieta pisze o Syndromie Dziecka Maltretowanego.
„Miałam w życiu taką sytuację, że mając niewiele ponad 18 lat, zsikałam się w majtki na widok paska do spodni. Nie wiedziałam jak to wytłumaczyć, wstydziłam się.
Pamiętam jak za to, że skłamałam w sprawie ocen, za złą ocenę, zbyt późny powrót do domu, własne zdanie, tak zwane pyskowanie, dostawałam pasem. To był cały rytuał.
Miałam zdjąć spodnie, położyć się na wersalce i czekać. Czekać na to aż osoba wymierzająca zje obiad. Potem wybierałam pas. Gruby lub cienki. Cienki niemiłosiernie wrzynał się w pośladki, wybrałam go raz w życiu. Potem była jazda na grubym. Pasów było 10 lub 20. Krzyczałam, prosiłam, żeby przestał.
Nie reagował nikt.Potem była pięść w twarz, czasami kop, łapanie za szyję i trzymanie mnie pod ścianą” – pisze blogerka.
Wpływ SDM na dorosłe życie
W dalszej części postu Joanna Łysikowska pisze, w jaki sposób sytuacje w domu rodzinnym wpłynęły na jej dorosłe życie.
„Mam problem z zaufaniem do ludzi, szczególnie do mężczyzn. Stresuje się spotkaniami z ludźmi do tego stopnia, że muszę się najeść leków, żeby wyjść do obcych ludzi. Na pas i wyciąganie go ze spodni przez partnera długo reagowałam sikaniem ze strachu, stanami lękowymi” – wymienia „Łysa Mówi”.
Blogerka dodaje też, że miewała stany depresyjne często kończące się samookaleczaniem. Zdarzało się, że sama wymierzała sobie karę, np. uderzając się w głowę. Dopiero po długotrwałej terapii (która nadal trwa i bardzo dużo kosztuje), kobieta jest w stanie o tym mówić.
„Dzisiaj jestem z wami. Nadal się nieco boje facetów. Nadal mam momenty depresyjne. Nadal mam nieco krzywe zęby od uderzeń pięścią w twarz. Moje serce przez lata stresu i nieleczenia potrzebuje stałych leków” – pisze Joanna Łysikowska.
Na koniec blogerka apeluje, by żadna z nas nie bagatelizowała bicia. „To nie jest tak, że ktoś kogoś uderzy kilka razy i jakoś ktoś to przeżyje” – dodaje.
Rozwiń
SDM – wyjaśnienie pojęcia
Definicja Syndromu Dziecka Maltretowanego opracowana przez Zarząd Międzynarodowych Organizacji Nauk Medycznych i Światową Organizację Zdrowia (WHO) brzmi: „to każde zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej, społeczeństwa lub państwa, które ujemnie wpływa na zdrowie, rozwój fizyczny lub psychospołeczny dziecka”.
Oficjalne statystyki sądowe rejestrują rocznie w Polsce jedynie kilkaset zgłoszeń przypadków znęcania się nad dziećmi. Szacuje się jednak, że faktyczna liczba maltretowanych dzieci w naszym kraju sięga nawet 200 tys.
Zobacz także
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/08/pexels-duong-nhan-1093946-850x425.jpg)
„Nasz kawałek pośladka na widoku nikogo nie krzywdzi. Wasze zdjęcia tak” – pisze Maja Staśko. To odpowiedź na nową akcję mężczyzn w sieci
![WenDo jako samoobrona i asertywność dla kobiet i dziewcząt jest metodą, którą uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu – przestać się czuć bezradną i bezbronną](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/05/hz-lenabielska-1-850x425.png)
„Każda z nas jest pełnowartościowa i ma w sobie wszystko, czego potrzeba, aby się realizować oraz w przypadku WenDo, aby się obronić” – mówi Lena Bielska, trenerka WenDo
Polecamy
![Sylwia Chutnik - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/sylwia_chutnik-850x478.png)
Sylwia Chutnik: „Nie negocjujemy, nie rozmawiamy o pieniądzach, bo się wstydzimy i jest nam głupio – wyrastamy bowiem w kulturze, która każe nam siedzieć cicho”
![Blake Lively podczas sesji zdjęciowej promującej film „It Ends With Us”](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/blake-lively-molestowanie-hellozdrowie-850x478.jpg)
Blake Lively oskarżyła reżysera o molestowanie. Hollywood wysyła jej ogrom wsparcia
![na zdjęciu: matka z córką siedzą w oknie, tekst o relacjach rodziców z nastolatkami - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/matka-z-corka-w-oknie_adobestock-850x478.jpeg)
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
![Adèle Haenel - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/adele-haenel_gettyimages-1044091862-850x478.jpg)
Adèle Haenel zachwyciła świat, ale niespodziewanie zrezygnowała z aktorstwa. Miała ważny powód
się ten artykuł?