Zimna kąpiel po treningu
Zimna kąpiel – mimo, że mało przyjemna, stanowi doskonały sposób na potreningową regenerację. Przekonajcie się dlaczego warto na nią postawić.
Na świetną sportową formę mają wpływ nie tylko wyczerpujące treningi, ale także odżywianie, sen czy rozciąganie. My dodalibyśmy do tego jeszcze jedną prostą czynność, którą większość z was wykonuje bezpośrednio po treningu – zwykły prysznic, ale uwaga – zimny!
Potreningowa regeneracja jest tak samo ważna jak potreningowy posiłek. Nie zawsze oznacza to sesję u masażysty, saunę czy wizytę w spa. Jeśli macie ograniczony czas lub fundusze, tuż po zakończonym treningu idźcie pod prysznic.
Nasza rada: wykorzystujcie naprzemiennie strumień zimnej i ciepłej wody. Dlaczego? Ponieważ zimna woda zwęża naczynia krwionośne, a gorąca je rozszerza. Dzięki temu krew krąży szybciej i oczyszcza organizm. Innymi słowy ta prosta czynność przyśpiesza odpływ krwi żylnej, dzięki czemu szybciej pozbywacie się toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Zimna woda będzie w tym pomagać.
Wiele osób korzysta tylko z ciepłego prysznica, bo jest to przyjemniejsze. Warto jednak zmnienić nawyk, bo ciepła woda wydłuża proces regeneracji zmęczonych i uszkodzonych mięśni. Temperatura, która pozytywnie wpływa na regenerację organizmu, to 6-8 stopni. Jeśli naprawdę poważnie traktujecie temat regeneracji, warto zabieg nieco wydłużyć i użyć do niego tylko zimnej wody. Taki prysznic nie powinien jednak trwać dłużej niż 4 minuty, aby nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Czasem wystarcza samo zanurzenie stóp w wodzie z kostkami lodu. Tak na przykład postępują biegacze czy triathloniści.
Kąpiel tego typu zaleca się brać minimum 4 godziny po treningu. Nie oznacza to jednak, że ciepła woda jest szkodliwa.
Oddziaływanie wody na organizm:
1. Zimna kąpiel (do 25 st. C) pobudza, hartuje, przyśpiesza krążenie krwi oraz przemianę materii.
2. Letnia kąpiel (26-35 st. C) rozluźnia mięśnie i przygotowuje ciało do odpoczynku. Poza tym otwiera pory skóry i ułatwia usuwanie toksyn.
3. Gorąca kąpiel (36-40 st. C) skutecznie odpręża po treningu, łagodzi zapalenia skóry, sztywność mięśni i stawów. Otwiera pory skóry i ułatwia usuwanie toksyn.
Polecamy
Lekarka Róża Hajkuś apeluje do rodziców: „Nauka do sprawdzianu nie jest warta zarywania nocy”
„Wydawało mi się, że piłka nie jest dla mnie. Jako osoba bez nogi zawsze stałam na bramce podczas lekcji wuefu” – mówi Anna Raniewicz, kapitanka Reprezentacji Polski w Amp Futbolu
Beata Radziszewska-Skorupa: „Ludzie pływają tzw. żabką dyrektorską i dziwią się, że kręgosłup wciąż ich boli”
Rabka-Zdrój – raj dla dzieci czy szkoła przetrwania? Cała prawda o Mieście Dzieci Świata
się ten artykuł?