3 min.
Co telewizja robi z naszym mózgiem? Od jej oglądania stajemy się głupsi?

Co telewizja robi z naszym mózgiem? Od jej oglądania stajemy się głupsi? Istock.com
Najnowsze
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
14.01.2021
Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]
Gapisz się godzinami w telewizor? Naukowcy ostrzegają: twój mózg odpłaci się w przyszłości! Zwłaszcza jeśli oglądasz telewizję więcej niż 3 godziny dziennie.
O tym, że telewizja potrafi robić sieczkę z mózgu, przypominać chyba nikomu nie trzeba. I chyba mamy jej trochę dosyć, bo coraz więcej osób rezygnuje z posiadania telewizora w domu. Dlaczego? Nie chce być ogłupiana, manipulowana albo po prostu woli więcej czasu przeznaczać na inne, ciekawsze zajęcia. Do tego dorzucam jeszcze jeden argument: telewizję można rzucić dla zdrowia! Albo chociaż ograniczyć jej oglądanie. Za tym przemawia kalifornijskie badanie, z którego wynika, że za dużo telewizji w młodości to gorsza praca mózgu w późniejszych latach.
Badanie naukowców z Northern California Institute for Research and Education trwało aż ćwierć wieku. Wykazano w nim, że jeśli za młodu długo przesiadujemy przed telewizorem, to kilkadziesiąt lat później jesteśmy bardziej narażeni na pogorszenie zdolności umysłowych: szwankuje nam pamięć, gorzej radzimy sobie z organizacją zajęć, planowaniem.
Do grupy nałogowych telemaniaków autorzy zaliczyli osoby, które przesiadują przed małym ekranem więcej niż 3 godziny dziennie. Zdolności umysłowe sprawdzano następnie w testach. Obliczono, że 11 proc. badanych przesadzało z oglądaniem. I w tej grupie faktycznie sprawdzian ze „świeżego umysłu” wypadał najgorzej.
Wytłumaczenie wydaje się oczywiste. Wiele godzin codzienne przed małym ekranem to ograniczenie kontaktu z żywym człowiekiem, mniej rozmów, wymiany myśli, rzadsze sięganie po książkę czy inne intelektualne uciechy – i wreszcie brak aktywności fizycznej, co z punktu widzenia czysto biologicznego oznacza też mniej tlenu wędrującego wraz z krwią do mózgu. To wszystko (ale pewnie i więcej) przemawia na niekorzyść telewizji.
A co mówią statystyki. W Polsce aż 65 proc. ludzi ogląda ją codziennie. Przede wszystkim są to kobiety (72 proc do 59 proc. mężczyzn), osoby powyżej 35 roku życia (79 proc.), mieszkańcy wsi (77 proc.) i osoby niepracujące (91 proc.) – informuje raport IQS ze stycznia 2015 r. Z kolei dziennik „Rzeczpospolita” podawał niedawno, że 3,8 proc. polskich gospodarstw nie ma w ogóle telewizji. I ta grupa jest coraz większa. W USA dla porównania odsetek ten wynosi już 5 proc. Niestety, nie zmienia się średni czas, jaki spędzamy przed odbiornikami. W 2014 roku było to przeciętnie 4 godz. 20 min. dziennie (więcej niż w poprzedzającym roku). Czyli mamy nad czym pracować.
Czy pozbyłam się już swojego telewizora? Nie. I raczej nie zamierzam. Ale na pewno zamiast wbijać oczy w bezduszne pudło, częściej wybieram spacer, książkę lub rozmowę. Polecam każdemu.
Zobacz także

„Gdy nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać, wybieram to pierwsze” – mówi rysowniczka Miriola Dzik, znana na FB jako KURA

„Jestem w związku, ale mam ochotę romansować z innymi”. Rozmawiamy o tym z psychologiem

„Bez stresu nie ma życia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy stres jest przewlekły i gdy sobie z nim nie radzimy, nie mamy nad nim kontroli” – mówi prof. Jadwiga Jośko-Ochojska
POLEĆ TEN ARTYKUŁ KOLEŻANCE
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021
Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

09.01.2021