3 min.
Co telewizja robi z naszym mózgiem? Od jej oglądania stajemy się głupsi?

Co telewizja robi z naszym mózgiem? Od jej oglądania stajemy się głupsi? Istock.com
26.05.2022
Loren Schauers, który stracił połowę ciała w wypadku, ma dość tych samych pytań. „Nie spytałbyś przypadkowej pary na ulicy, jak uprawia seks”
26.05.2022
Anna Wiatrowska o obsesji polskich szkół na punkcie ubioru uczennic: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców’”
26.05.2022
„Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka”. Oburzony ojciec trzylatki ma nam coś ważnego do przekazania
26.05.2022
„Żałoba po relacji, której nigdy nie było, może przynieść cierpienie, ale też wolność” – pisze psycholożka Sara Tylka o nieudanej więzi z mamą
26.05.2022
„Jak strasznie dużo wymagamy od naszych (i cudzych) ciał, które noszą, rodzą, karmią, nie dosypiają…”. Anna Czartoryska-Niemczycka zwróciła się do mam z ważnym apelem
Gapisz się godzinami w telewizor? Naukowcy ostrzegają: twój mózg odpłaci się w przyszłości! Zwłaszcza jeśli oglądasz telewizję więcej niż 3 godziny dziennie.
O tym, że telewizja potrafi robić sieczkę z mózgu, przypominać chyba nikomu nie trzeba. I chyba mamy jej trochę dosyć, bo coraz więcej osób rezygnuje z posiadania telewizora w domu. Dlaczego? Nie chce być ogłupiana, manipulowana albo po prostu woli więcej czasu przeznaczać na inne, ciekawsze zajęcia. Do tego dorzucam jeszcze jeden argument: telewizję można rzucić dla zdrowia! Albo chociaż ograniczyć jej oglądanie. Za tym przemawia kalifornijskie badanie, z którego wynika, że za dużo telewizji w młodości to gorsza praca mózgu w późniejszych latach.
Badanie naukowców z Northern California Institute for Research and Education trwało aż ćwierć wieku. Wykazano w nim, że jeśli za młodu długo przesiadujemy przed telewizorem, to kilkadziesiąt lat później jesteśmy bardziej narażeni na pogorszenie zdolności umysłowych: szwankuje nam pamięć, gorzej radzimy sobie z organizacją zajęć, planowaniem.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Do grupy nałogowych telemaniaków autorzy zaliczyli osoby, które przesiadują przed małym ekranem więcej niż 3 godziny dziennie. Zdolności umysłowe sprawdzano następnie w testach. Obliczono, że 11 proc. badanych przesadzało z oglądaniem. I w tej grupie faktycznie sprawdzian ze „świeżego umysłu” wypadał najgorzej.
Wytłumaczenie wydaje się oczywiste. Wiele godzin codzienne przed małym ekranem to ograniczenie kontaktu z żywym człowiekiem, mniej rozmów, wymiany myśli, rzadsze sięganie po książkę czy inne intelektualne uciechy – i wreszcie brak aktywności fizycznej, co z punktu widzenia czysto biologicznego oznacza też mniej tlenu wędrującego wraz z krwią do mózgu. To wszystko (ale pewnie i więcej) przemawia na niekorzyść telewizji.
A co mówią statystyki. W Polsce aż 65 proc. ludzi ogląda ją codziennie. Przede wszystkim są to kobiety (72 proc do 59 proc. mężczyzn), osoby powyżej 35 roku życia (79 proc.), mieszkańcy wsi (77 proc.) i osoby niepracujące (91 proc.) – informuje raport IQS ze stycznia 2015 r. Z kolei dziennik „Rzeczpospolita” podawał niedawno, że 3,8 proc. polskich gospodarstw nie ma w ogóle telewizji. I ta grupa jest coraz większa. W USA dla porównania odsetek ten wynosi już 5 proc. Niestety, nie zmienia się średni czas, jaki spędzamy przed odbiornikami. W 2014 roku było to przeciętnie 4 godz. 20 min. dziennie (więcej niż w poprzedzającym roku). Czyli mamy nad czym pracować.
Czy pozbyłam się już swojego telewizora? Nie. I raczej nie zamierzam. Ale na pewno zamiast wbijać oczy w bezduszne pudło, częściej wybieram spacer, książkę lub rozmowę. Polecam każdemu.
Zobacz także

„Zwyczajne życie może być całkiem przyjemne” – mówi KURA. Też ją śledzisz na FB?

„Jestem w związku, ale mam ochotę romansować z innymi”. Rozmawiamy o tym z psychologiem

„Bez stresu nie ma życia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy stres jest przewlekły i gdy sobie z nim nie radzimy, nie mamy nad nim kontroli” – mówi prof. Jadwiga Jośko-Ochojska
POLEĆ TEN ARTYKUŁ KOLEŻANCE
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

26.05.2022
Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

24.05.2022
Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa

21.05.2022