8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Święta to szczególny okres w ciągu roku. Spotkania rodzinne, wspólne spędzanie czasu, obdarowywanie się prezentami, całodniowe biesiadowanie. Wiele osób zastanawia się, jak zachować zdrowy rozsądek i nie stracić kontroli podczas świąt. Czy jest na to złoty środek? Dietetycy radzą, że umiar i balans są najważniejsze. Tylko jak to osiągnąć… Podpowiadamy!
Samodzielnie przygotuj potrawy
Samodzielnie przygotowując potrawy, mamy pewność co do składu, jak i sposobu przygotowania. Możemy zdecydować się na zdrowsze zamienniki tradycyjnych produktów, np. majonez zamienić na gęsty jogurt. W wypiekach można zdecydować się na użycie mąki razowej, a cukier biały zamienić na ksylitol lub miód. Możemy też oczywiście wpływać na ilość słodkości na świątecznym stole, stawiając jednak na potrawy z warzyw lub z warzywami, takich jak warzywny pasztet. Z racji tego, że warzywa są źródłem błonnika pokarmowego, zapewniają nam sytość na długi czas.
Zrezygnuj z tłustych dodatków
Tradycyjne polskie świąteczne dania są zdrowymi, pełnowartościowymi posiłkami. Ryba, barszcz czerwony na zakwasie, kompot z suszu. Istotną kwestią jest sposób przyrządzenia. Ograniczając tłuszcz, zmniejszamy ilość przyjmowanych kilokalorii. Dobrą alternatywą dla smażenia jest gotowanie lub pieczenie. Zamiast smażenia ryby możemy więc upiec w piekarniku wraz z dodatkami, w ten sposób również zaoszczędzimy czas. Jeśli nie chcesz obciążać układu trawiennego, możesz zdecydować się na pierogi gotowane na wodzie lub mięso bez sosu z warzywami.
Skorzystaj z naszego przepisu na pierogi orkiszowe z kiszoną kapustą.
Pełnowartościowe śniadanie
Tradycja poszczenia w Wigilię może przyczynić się do napadu głodu i spożycia znacznie większej liczby kilokalorii, niż potrzebujemy. Jeśli możemy pozwolić sobie na posiłek w tym dniu, warto zjeść pożywne śniadanie oraz lekkostrawny obiad przed uroczystą kolacją. W ten sposób kontrolujemy świadomie ilość i jakość przyjmowanych posiłków i w sposób racjonalny podejdziemy do spożycia kolacji.
Jeśli nie masz pomysłu na zdrowe śniadanie, skorzystaj z naszego przepisu na omlet bez mąki z warzywami lub guacamole.
Odpowiednie nawodnienie
Odpowiednie nawodnienie jest częścią zdrowego, racjonalnego odżywiania. Podczas świąt należy pamiętać o piciu wody (najlepiej z cytryną), naparach ziołowych, sokach warzywnych i owocowych, aby trawienie przebiegło w odpowiedni sposób i układ pokarmowy nie był zbyt obciążony. Zarówno napoje gazowane, jak i alkohol nie są wskazane.
Aromatyczne przyprawy
Aby wspomóc trawienie i dodać potrawom aromatycznego smaku, przyprawy takie jak np.: imbir, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, rozmaryn, majeranek, lubczyk, jałowiec, mięta pieprzowa, kminek, chrzan, bazylia czy anyż sprawią, że danie nabierze dodatkowego aromatu i właściwości prozdrowotnych.
Nie śpiesz się przy jedzeniu
Świąteczne, rodzinne spotkania trwają zazwyczaj dłużej niż codzienna kolacja, dlatego nie musimy spieszyć się ze zjedzeniem posiłku. Wolniejsze jedzenie powoduje kontrolę głodu, co ograniczy przyswajanie kilokalorii. Im dokładniejsze przeżuwanie pokarmu, tym układ pokarmowy jest mniej obciążony.
Wybieraj to, czego nie jesz na co dzień
Święta to szczególny czas, dlatego potrawy, które przygotowujemy, powinny być niecodzienne. W ten sposób nadamy świętom wyjątkowego znaczenia, a sam proces przygotowania i spożywania będzie dla nas uroczysty.
Ruszaj się!
Kluczem do sukcesu jest równowaga, dlatego nawet podczas świąt umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana. Jest wiele form aktywnego spędzania czasu, angażującego całą rodzinę. Może być to długi spacer po wieczornej kolacji, bawienie się śniegiem z dziećmi, jazda na sankach. Wiele osób wyjeżdża na okres świąt w góry, wówczas uprawianie sportów zimowych jest bardzo dobrą formą spędzania czasu z najbliższymi.
Polecamy
Tomasz Waleczko: Łatwiej jest zostać w zapiekłej złości z poczuciem racji, niż wybaczyć. Ale to nam się w ogóle nie opłaca
Gwiazda betlejemska – może wywołać alergię. Poznaj ciemną stronę tej świątecznej rośliny
Magda Bigaj: „Pokonajmy potrzebę relacjonowania świąt w internecie. Nie jest warta ceny, jaką za nią płacimy”
Jak nie pokłócić się w czasie świąt? Psycholog ma na to 4 skuteczne sposoby
się ten artykuł?