Przejdź do treści

SUP – trening na wodzie. Na czym polega i dlaczego warto spróbować?

Tekst o korzyściach i technikach pływania na SUP-ie. Na zdjęciu: Kilka kobiet na deskach surfingowych w czystej błękitnej wodzie - HelloZdrowie
SUP - trening na wodzie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wakacje (na szczęście) wciąż trwają i jeśli jesteś przed swoim urlopem, mamy pewien pomysł, żeby trochę umilić ci czas. Przy okazji będzie aktywnie. Wypróbuj koniecznie pływanie na SUP-ie!

Chcesz spróbować czegoś nowego? No to… SUP!

SUP stał się bardzo popularna atrakcja i super opcja dla osób, które niekoniecznie chcą spędzić cały urlop na leżaku. Czym on właściwie jest? Już wyjaśniamy.

SUP – czyli z angielskiego Stand Up Paddle – to nic innego jak wiosłowanie na stojąco na desce. Wielkim atutem takiego pływania jest to, że masz szansę zwiedzić  tereny, które pieszo są totalnie niedostępne. Przykład? Spokojne mazurskie jeziora.  Obcujesz z przyrodą, masz szansę się wyciszyć i wyczyścić głowę. Dodatkowy plus? Masz trening!

Technika jest bardzo prosta – albo poruszasz się, stojąc w pozycji pionowej na desce, albo na początku w ramach oswojenia się z tematem wiosłujesz, siedząc lub klęcząc. Wiosło trzymasz w obu rękach i naprzemianstronnie wiosłujesz, zachowując przy tym odpowiednią technikę, która nie jest specjalnie skomplikowana.

Takie pływanie aktywuje do pracy całe ciało i to nie tylko mięśnie powierzchowne, ale także mięśnie głębokie. Co pracuje?  Lepiej spytaj, co nie pracuje!

SUP – twoje mięśnie będą ci wdzięczne!

Aby wykonać ruch wiosłowania, musisz napiąć całe ciało. W ruchu biorą udział między innymi takie mięśnie jak: dwugłowy ramienia (biceps), trójgłowy ramienia (triceps), m. naramienne, m. najszerszy grzbietu, m. czworoboczny czy m. skośne brzucha. Jeśli chcesz płynąć szybciej, dodatkowo obniżasz swoją pozycję poprzez lekkie ugięcie kolan (tak jakbyś chciała docisnąć deskę stopami do wody i w momencie przejścia wiosła przez linię wody, prostujesz nogi w kolanach. Trochę jak przysiad. Dzięki temu angażujesz do pracy mięśnie czworogłowe uda, dwugłowe uda oraz pośladki.

To jeszcze nie wszystko, bo aby okiełznać deskę, musisz nauczyć się utrzymywać równowagę, czyli odpowiednio rozkładać swój ciężar i umiejętnie nim balansować. Podczas tego ruchu musisz mocno aktywować core, który jest twoim centrum dowodzenia. Jednym przychodzi to łatwiej, innym trudniej, ale najważniejsze, aby się nie zniechęcać. Ta zabawa jest tego warta! Testowaliśmy w tym roku i szczerze polecamy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?