Joga na dobranoc. Wypróbuj, zanim pójdziesz spać
Po całym dniu czujesz się spięta, zesztywniała i wszystko cię boli? Problemu nie załatwi położenie się w trybie natychmiastowym do łóżka. To odpowiedni czas, aby wypróbować jogę!
Joga na dobranoc
Nie namawiamy cię na hardcorowy trening, nie każemy robić 100 burpees (chyba że masz na to ochotę). Jeśli wróciłeś do domu, czujesz się ciężko i jakoś nieswojo we własnym ciele, oznacza to, że przyda ci się odrobina ruchu. Jeśli masz pracę siedzącą – tym bardziej. Trzeba rozruszać zesztywniałe mięśnie, popracować nad rozciągnięciem i mobilnością w stawach.
Na pomoc przychodzą zestawy jogowo-stretchingowe. Po kilkukrotnym wykonaniu całe ciało będzie ci wdzięczne – również twój kręgosłup.
Ćwiczenia na dobry sen
Ćwiczenia wykonuj w określonej kolejności. Zacznij od kociego grzbietu. Ustaw się w pozycji klęku podpartego. Kolana i stopy ustawione na szerokości bioder, dłonie oparte o podłoże na szerokości barków. Wypchnij kręgosłup, ustawiając plecy w literę „C” i kierując brodę do klatki piersiowej (oraz podwijając miednicę do przodu). Wytrzymaj 3 sekundy. Weź wdech i wygnij kręgosłup w drugą stronę.
Fot. Katarzyna Milewska
Następnie przejdź do pozycji podporu przodem na prostych rękach. Napnij w tej pozycji mocno brzuch (delikatnie podciągnij miednicę pod siebie). Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund.
Wypchnij się z barków, przechodząc do pozycji psa z głową w dół. Pilnuj, by plecy i nogi były proste. Aktywuj barki i rozluźnij głowę. Wyciągnij się w pozycji przez minimum 20 sekund, a następnie wróć do podporu przodem na kolejne 20 sekund.
Następnie postaw jedną nogę z przodu, jednocześnie prostując tylną nogę w kolanie. Napnij mięśnie i rozciągnij się.
Po 20 sekundach unieś ręce w górę i ustaw się w pozycji wojownika. Popracuj nad plecami i barkami. Połącz dłonie i wyciągnij ramiona w tył.
Fot. Katarzyna Milewska
Następnie wróć do pozycji podporu przodem na prostych rękach, ale tym razem zejdź pompką w dół i wejdź w pozycję psa z głową w górę. Pamiętaj, by aktywować do pracy ramiona (delikatnie się z nich wypychaj). Utrzymaj pozycję przez 20-30 sekund.
Fot. Katarzyna Milewska
Po raz kolejny wróć do podporu i wskocz na pełne stopy. Następnie pochyl się w przód, prostując plecy i złap (jeśli to możliwe) za koniuszki palców stóp, zbliżając brzuch do nóg i otwierając klatkę piersiową.
Na koniec rozluźnij plecy i przyciągnij się do prostych nóg na tyle, na ile jesteś w stanie.
Fot. Katarzyna Milewska
Całość powtórz 5 razy. Nie śpiesz się. Postaraj się wykonać każde przejście dokładnie, skupiając się na spokojnym oddechu.
Zobacz także
5 jogicznych zasad zdrowego i długiego życia. Skorzystaj z porad Kasi Bem
Inga Izabela Dańkowska: Joga prenatalna nie wymaga wcześniejszego doświadczenia. Zawiera wyłącznie bezpieczne ćwiczenia i techniki
„Ajurweda jest cennym drogowskazem, jak się sobą zaopiekować na co dzień” – mówi Nicole Radomska, terapeutka ajurwedyjska i psycholog
Polecamy
105-latka twierdzi, że joga to sekret jej długiego życia. „Kiedyś ćwiczyłam na podłodze, teraz robię to na krześle”
Koniec jogi ze szczeniakami. „Ta decyzja nie ma sensu. Nikt nie przyszedł sprawdzić, co dzieje się podczas zajęć”
Jesteś świetna w bed rotting, czyli „gniciu w łóżku”? Uważaj, to sygnał, by sprawdzić stan swojego zdrowia
Zuzanna Bućko: „Byłam przekonana, że im będę chudsza, tym będę lepsza, a 'chudość’ postrzegałam jako wyznacznik sprawności”
się ten artykuł?