Przejdź do treści

Jak ćwiczyć, by mieć dobre ciśnienie?

Jak ćwiczyć, by mieć dobre ciśnienie?
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Polsce na nadciśnienie choruje około jedna trzecia dorosłych. Drugie tyle jest zagrożonych jego wystąpieniem. Nie ma rady. Trzeba się ruszać. Z tym że więcej wcale nie musi oznaczać lepiej.

Według statystyk w Polsce jest około 8,5 mln osób z chorobą nadciśnieniową. Ale problem może dotyczyć nawet co drugiego z nas. Wiadomo, ruch jest zalecany w takich przypadkach. Jednak okazuje się, że więcej lub intensywniej nie oznacza wcale lepiej. Lekarze zauważają, że korzystniej na ciśnienie krwi wpływa rozdzielenie np. 30-minutowego energicznego spaceru na trzy 10-minutowe wędrówki. Dr Glenn Gaesser, kierownik Centrum Badań nad Zdrowym Stylem Życia na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie, dowiódł, że w ten sposób skuteczniej możemy uniknąć skoków ciśnienia w ciągu dnia, niż jeśli zapewnimy sobie jednorazowy dłuższy wysiłek.

W innym badaniu Gaesser porównał zmiany w codziennym rytmie pracy grupy ochotników z nadciśnieniem. Mieli za zadanie pracować w pierwszym etapie standardowo 8 godzin, głównie w pozycji siedzącej. W kolejnym etapie raz na godzinę zamiast siedzieć stali przez przynajmniej 10 minut. Wyniki były jednoznaczne. W pierwszym przypadku uczestnicy mieli wyższe ciśnienie niż w czasie trwania drugiej części eksperymentu.

Jeszcze lepsze wyniki zauważono, gdy ochotnicy więcej się ruszali w pracy. Korzystali z urządzenia do pedałowania pod biurkiem lub bieżni połączonej z biurkiem, na której wędrowali w tempie 1,5 km na godzinę (przez 10 minut co godzinę).

Co sprawia, że ćwiczenia mają pozytywny wpływ na ciśnienie krwi? Związek, któremu laureat nagrody Nobla z dziedziny medycyny – dr Louis Ignarro – poświęcił wiele lat swojej pracy badawczej. Naukowiec odkrył, że to tlenek azotu powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych i pozytywnie wpływa na układ krwionośny. Późniejsze prace wykazały, że wysiłek fizyczny zwiększa produkcję tego związku w organizmie. Dlatego powoduje między innymi obniżenie ciśnienia krwi.

Łącząc te odkrycia, dochodzimy do wniosku, że najlepszą opcją jest nawet krótsza i mniej intensywna, ale częstsza aktywność. W ten sposób organizm stale pobudzany jest do ujarzmienia niepokornego ciśnienia.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.