Domowy trening biegacza. Sprawdź, co ćwiczyć zimą
Czy zima oznacza koniec treningów dla miłośników biegania? Oczywiście, że nie! Ale to doskonały sezon na małą zmianę planów treningowych i skupienie się na innych ważnych elementach.
W czasie trwania sezonu biegowego ciało narażone jest na duże przeciążenia (tak, tak biegaczy także dotyczą takie tematy). Biegacie? Zatem to od was zależy, czy jesteście mniej czy bardziej podatni na kontuzje! Okres zimowy, czyli czas roztrenowania, jest idealnym momentem na wyeliminowanie swoich słabych stron. Możecie zająć się równowagą mięśniową, zwiększyć zakres ruchomości w stawach, popracować nad elastycznością mięśni. Wystarczy, że przeznaczycie na to 10-15 minut w ciągu dnia, a gwarantujemy wam, że będziecie biegać bezpieczniej i efektywniej.
Oto idealny domowy zestaw ćwiczeń dla biegaczy.
Ćwiczenie 1
Umieść piłkę na boku biodra i dociskając ją ciałem, wykonuj ruchy w przód i tył, tak aby rozluźnić tkanki miękkie. Dodatkowo możesz przenosić ciężar ciała z boku na bok. Jeżeli trafisz na bolesny punkt, zastosuj technikę „napnij-rozluźnij” i połącz to z rytmicznym oddechem.
Ćwiczenie 2
W leżeniu przodem ustaw piłkę po wewnętrznej stronie nogi – tuż nad rzepką. Wykonując ruch zginania-prostowania oraz skręcania kolana na zewnątrz, masuj nadkolanową część nogi. Wprowadzisz dzięki temu więcej luzu w stawie, co wpłynie na poprawne ustawianie się kolana.
Ćwiczenie 3
W leżeniu przodem ułóż wnętrze nogi na wałku i zwiększ nacisk, kierując biodro w kierunku podłoża. Roluj przez całą długość. Kiedy trafisz na sztywność, zatrzymaj się w tym punkcie i przyciągnij pietę do pośladka.
Doskonałe ćwiczenie dla biegacza. Dlaczego? Bo przywodziciele odpowiadają między innymi za stabilizację pleców. Dlatego tak ważne jest, aby zatroszczyć się także o tę, często zaniedbaną, część nóg.
Zobacz także
„Joga dla dzieci pozwala rozwinąć poczucie własnej wartości, pewność siebie, stabilność i inteligencję emocjonalną. Różni się od gimnastyki, biegania, jazdy na rowerze czy sztuk walki” – mówi instruktorka Agnieszka Sygitowicz-Stańkowska
„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?
„Potrzebuję treningu, żeby rozsądnie myśleć i wyładować nadmiar energii”. Way of Blonde o sile kobiecej motywacji
Polecamy
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
„Nie mówiłem o tym nikomu”. Paweł Korzeniowski w szczerym wyznaniu na temat depresji
Kolejny raz biegliśmy po Nowe Życie! „Nie wiem, czy jest drugi taki bieg, w którym jedyne, co czuć, to dobra energia”
Race for the Cure po raz 7. w Polsce. Niezwykły bieg pod matronatem Hello Zdrowie. Zróbmy razem różowy szum!
się ten artykuł?