Przejdź do treści

5 powodów, dla których praca zdalna jest zdrowsza od pracy w biurze

kobieta na hamaku
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trudno o wspólnego ducha walki, dobrą mobilizację i owocne burze mózgów, gdy współpracowników dzielą kilometry. Nie jest też tajemnicą, że osoby pracujące z domu – bez bezpośredniego, i często inspirującego kontaktu z innymi – uskarżają się częściej na gorsze samopoczucie psychiczne. Jednak, by dodać otuchy tym, którzy taką pracę wykonują, informujemy, że praca odludka w wielu aspektach ma przewagę nad siedzeniem w biurze od 9 do 17.

Pracujesz ciężej, ale jesteś szczęśliwsza

Halo, pracodawco! 39 proc. badanych uznało, że poświęca pracy więcej czasu i wysiłku, gdy swoje obowiązki wykonuje w domu, podczas gdy to samo stwierdziło 24 proc. osób pracujących w biurze – wskazują wyniki badania z New Technology Work and Employment. Ta sama analiza dowodzi też, że praca zdalna wiąże się z większą satysfakcją zawodową i generalnie podnosi poziom odczuwanego szczęścia. Tak więc 1:0 dla pracy z domu, choć trzeba przyznać, że trudniej „wyłączyć się” i zapomnieć o obowiązkach, gdy biuro mamy tuż za ścianą.

Mniej stresu

Pracując w swoich czterech ścianach, ponoć odczuwamy mniej stresu.

– Kiedy osoba zyskuje poczucie autonomii, znacząco zmniejsza się doznanie bezradności – uważa dr Ash Nadkarni, z Wydziału Psychiatrii Boston Medical Center w wywiadzie dla portalu FoxNews.

Z kolei badanie opublikowane w Journal of Health Economics dowiodło, że dojeżdżanie do i z pracy ma negatywny wpływ na zdrowie mentalne kobiet. Zwłaszcza tych, które mają w domu dzieci w wieku przedszkolnym. Nie ma się co dziwić – pracując z domu, po prostu łatwiej logistycznie zaplanować wiele spraw prywatnych. I tak też uważa ponad 80 proc. pracowników z badania Staples Advantage – ocenili, że osiągnęli lepszą równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym (work-life balance), kiedy pracowali na odległość.

Ochrona środowiska

Praca w domu redukuje ilość szkodliwych gazów w powietrzu. W sensie globalnym, możemy w ten sposób zmienić świat! I zapobiegać dziesiątkom tysięcy zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie  – sugeruje badanie naukowców z Oksfordu. Eksperci oszacowali, że produkowane przez samochody spaliny, głównie dwutlenek azotu, są odpowiedzialne za 10 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Możemy ewentualnie przesiąść się też na rower

Pani Fizjotrener ostrzega przed tą pozycją podczas pracy zdalnej. Proponuje 3 znacznie lepsze alternatywy

Oszczędność pieniędzy

Wiadomo – praca w biurze wymaga. Wymaga i koleżeńskich wypadów na lunch czy kawę w przerwie, i lepszego ciucha na co dzień. Obiady na mieście i zakupy w przyfirmowym kiosku również kosztują niemało. Poza tym, gdy codziennie musimy zaprezentować się naszym kompanom w biurze, to wydajemy więcej także na kosmetyki. W domu, gdzie paradujemy jedynie przed kotem, piżama w zupełności wystarczy.

Mniej dolegliwości

Według szacunków 75-90 proc. powodów wizyt w gabinecie lekarskim ma jedno główne źródło – stres. Dlatego pracując z domu, prawdopodobnie rzadziej zawitamy w przychodni. Stres nie tylko osłabia odporność, sprzyja również rozmaitym dolegliwościom, jak bóle kręgosłupa, karku czy głowy, a także problemom jelitowym. Poza tym, gdy pracujemy zdalnie, to jakoś tak wirusy wywołujące przeziębienia rzadziej do nas lgną – w końcu w domu mamy ograniczony kontakt z dużą grupą ludzi roznoszących zarazki. W mieszkaniu najwięcej mikrobów znajdziemy na pilocie od telewizora i telefonie komórkowym. W pracy? Jest ich pełno dosłownie wszędzie.

I rzecz jasna, praca zdalna to korzyści nie tylko dla pracownika. Raz, że pracownicy poza firmą są bardziej efektywni, a dwa – rachunki za utrzymanie biura mniej biją po kieszeni. A skoro odległość przestaje mieć znaczenie, to pracodawca może zatrudniać osoby o najwyższych kwalifikacjach, niezależnie od miejsca przebywania. Wiele wskazuje na to, że w bilansie strat i zysków, te drugie raczej przeważają, choć pewnie znajdzie się wśród nas wielu niewyobrażających sobie pracy z dala od ludzi, nawet jeśli niektórych wolałoby się nie oglądać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?