Przejdź do treści

Bella Ramsey o diagnozie autyzmu: „Pozwala mi chodzić po świecie z większą życzliwością dla siebie”

Bella Ramsey - Hello Zdrowie
Bella Ramsey/ Fot. Theo Wargo/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bella Ramsey (they/them) zgłosiło się na diagnozę podczas kręcenia pierwszej serii popularnego serialu „The Last of Us”. Inspiracją były spostrzeżenia kolegi z planu, który ma autystyczną córkę i widział u Belli podobne reakcje i zachowania. „Wcześniej mówiłom trochę o neurodywergencji, ale zawsze z jakiegoś powodu nie chciałom właściwie powiedzieć, co chodzi” – tłumaczy w rozmowie z brytyjskim „Voguem” i przyznaje, że ostatecznie diagnoza była wyzwalająca.

Bella Ramsey ratuje ludzkość

Bella Ramsey o swojej niebinarności zaczęło otwarcie mówić w styczniu 2023 roku, od tego czasu używa zaimków neutralnych płciowo. Trafiło do czołówki najlepszych aktorów młodego pokolenia dzięki roli Ellie, nastolatki, która w telewizyjnej adaptacji hitowej gry wideo „The Last of Us” staje przed zadaniem uratowania ludzkości. Gra u boku Pedro Pascala. Pierwszy sezon w 2023 roku obejrzało prawie 40 mln osób, do tej pory serial jest w czołówce najlepiej oglądanych produkcji HBO. Za rolę Ellie Bellę Ramsey nominowano do nagrody Emmy. Wcześniej można było oglądać Ramsey m.in. w „Grze o tron”, gdzie w wieku 11 lat wcieliło się w rolę szlachcianki Lyanny Mormont. Obecnie ma 21 lat, a druga seria „The Last of Us” będzie miała premierę 14 kwietnia.

Ramsey pochodzi z rodziny, która nie miała nic wspólnego z aktorstwem, choć ojciec lubił grać na trąbce. Jako dziecko trafiło do amatorskiej grypy teatralnej, gdzie zdobywało pierwsze szlify. Bardzo trudnym doświadczeniem była dla Ramsey rola Mildred w adaptacji CBBC „The Worst Witch” (Fatalna czarownica): „Byłom głównym bohaterem i musiałom pojawiać się każdego dnia, a także opiekować się wszystkimi innymi członkami obsady” – wspomina.

Z powodu stresu i obciążenia Ramsey zdecydowało się zrezygnować pod koniec trzeciej serii, uznając, że presja jest zbyt duża jak dla osoby 12-letniej. Odbiło się to na jego kondycji psychicznej. Przez kilka kolejnych lat musiało zmagać się z anoreksją: „Miałom tę prawdziwą potrzebę, jak sądzę, pokazania ludziom w fizyczny sposób, że walczę, ponieważ tak trudno było mi to inaczej wyrazić” – wyjaśnia.

Tallulah Willis w szarej marynarce

Diagnoza autyzmu była dla Belli Ramsey wyzwoleniem

Rozmowa o autyzmie pojawiła się podczas kręcenia zdjęć do „The Last of Us” w Kanadzie. Jeden z kolegów na planie, mający doświadczenie wychowywania autystycznej córki, zwrócił uwagę Ramsey na niektóre typowe dla spektrum zachowania. Skłoniło to Ramsey do przeprowadzenia badań, a wynik, jak mówi, okazał się wyzwoleniem. „Wcześniej mówiłom trochę o neurodywergencji, ale zawsze z jakiegoś powodu nie chciałom właściwie powiedzieć, o co chodzi” – wspomina w rozmowie z brytyjskim wydaniem „Vogue’a”.

Jak tłumaczy, zawsze czuło się „dziwakiem” i samotnikiem i bardziej komfortowo czuło się w towarzystwie dorosłych, a nie nieprzewidywalnych rówieśników. Przyznaje też, że obserwowało u siebie typowe dla osób w spektrum autyzmu problemy sensoryczne i trudności z wyczuwaniem uczuć, ekspresji i mowy ciała innych osób.

Na zdjęciu piosenkarka Sia w scenicznym image: peruka i kokarda na głowie- HelloZdrowie

„Osoba w spektrum ma łatwiej na planie”

Jak mówi Bella Ramsey, towarzysząca osobom w spektrum autyzmu potrzeba rutyny ułatwiła funkcjonowanie w zawodzie i podporządkowanie się oczekiwaniom planu filmowego: „Zawsze obserwowałom i uczyłom się od ludzi. Konieczność bardziej ręcznego uczenia się, jak nawiązywać kontakty towarzyskie i wchodzić w interakcje z ludźmi wokół mnie, pomogła mi w aktorstwie”.[…] Mam wyznaczony czas i powiedziano mi, w co się ubrać, jak stać, gdzie stać i co jeść. […] Diagnoza pozwala mi chodzić po świecie z większą życzliwością dla siebie, ze świadomością, że nie jestem w stanie wykonywać łatwych codziennych zadań, które wszyscy inni wydają się być w stanie wykonać” – tłumaczy.

Michał Matczak, Mata

Etykieta etykiecie nierówna

Ujawnienie diagnozy jest kolejnym etapem na drodze do poznawania siebie. W 2023 roku Ramsey opowiedziało w wywiadzie o swojej niebinarności, określa siebie również jako osobę „nie w stu procentach heteroseksualną”.

Etykieta autyzmu była dla mnie bardzo pomocna, ponieważ pomogła mi zrozumieć siebie, ale jeśli chodzi o płeć i seksualność, etykiety nie są dla mnie wygodne, ponieważ czuję się, jakbym wkładało siebie do pudełka” – mówi.

Jak tłumaczy Ramsey, jako osoba publiczna nie czuje się zbyt komfortowo doświadczając zmian o tak prywatnym charakterze, jak tożsamość płciowa czy diagnoza publicznie. A jednak zabiera głos w tej ważnej również dla innych kwestii, jaką jest neuroróżnorodność: „Moim doświadczeniem w poruszaniu się po świecie jest bycie osobą autystyczną. Nie ma powodu, by ludzie o tym nie wiedzieli” – mówi w rozmowie z dziennikarzami „Voque’a”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?