Przejdź do treści

„Bardzo rzadko zdarza się, że osoba powracająca ma poważne zamiary, a nasze uczucia mogą po raz kolejny zostać zranione”. Czym jest zombieing?

Na zdjęciu mężczyzna i kobieta trzymający się za ręce wśród łanów zboża- HelloZdrowie
Zombieing polega na tym, że były partner po dłuższym czasie od nagłego zerwania kontaktu, niespodziewanie się odzywa źródło: AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy po waszej relacji nie pozostał nawet ślad, ty w końcu układasz sobie życie na nowo, on/a nagle staje w drzwiach. Ten nieoczekiwany powrót doczekał się swojej definicji i jest bardzo niebezpiecznym związkowym trendem. „Bardzo rzadko zdarza się, że osoba powracająca ma poważne zamiary, a nasze uczucia mogą po raz kolejny zostać zranione” – ostrzegają przed tzw. zombieingiem eksperci z Centrum Terapii Haak. 

„Nasze uczucia mogą po raz kolejny zostać zranione”

Nad zjawiskiem zombieingu pochylili się specjaliści z Centrum Terapii Haak. Polega on na nieoczekiwanym powrocie byłego partnera. Najczęściej łączy się z innym toksycznym trendem, ghostingiem, czyli nagłym zniknięciem partnera, mimo życia w pozornie układającej się relacji.

„Jest ono wyjątkowo krzywdzące i zostawiające nas w dużej niepewności. Druga osoba nie znika raz na zawsze, a co jakiś czas wraca, by za chwilę znowu zamilknąć” – tak o zombieingu piszą eksperci z Centrum Terapii Haak na swoim profilu na Instagramie.

Eks nagle „ożywa” i pojawia się w naszym życiu niczym zombie – stąd nazwa. Eksperci wskazują, że osoba stosująca tę metodę działa egoistycznie. Znika, gdy związek jej się znudzi albo staje się niekomfortowy. A potem wraca jakby nigdy nic.

Co zrobić w tej sytuacji?

„Jeśli doświadczymy zombieingu i nasza była osoba partnerska (lub potencjalna osoba partnerska) nagle daje znak życia, warto zastanowić się czy powinn_śmy odpowiadać. Bardzo rzadko zdarza się, że osoba powracająca ma poważne zamiary, a nasze uczucia mogą po raz kolejny zostać zranione” – ostrzegają eksperci.

We wpisie radzą także, jak reagować na zombieing. Najważniejsze jest, aby postarać się opanować emocje i spojrzeć obiektywnie na sprawę, mimo że powrót dawnego ukochanego / dawnej ukochanej może nam się wydawać ekscytujący.

„Moment, w którym osoba kontaktuje się bez żadnego wyjaśnienia czy przeprosin za milczenie, powinien zapalić nam czerwoną lampkę” – radzą.

Co zrobić, jeśli doświadczymy zombieingu? Specjaliści podkreślają, że warto pamiętać o poczuciu własnej wartości i o tym, że nikt nie zasługuje na takie traktowanie. Zaznaczają także, że „związki i relacje nie powinny kończyć się nagłym, niezapowiedzianym odejściem jednej osoby i zostawieniem drugiej z wątpliwościami i myślami co zrobiła źle”.

„Pamiętajmy o swoim szczęściu, myślmy, jakimi osobami chcemy się otaczać, i starajmy się nie marnować czasu na toksyczne osoby” – podsumowują.

Ghosting - co to za trend? / pexels

Centrum Terapii Haak

Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. W 2021 roku założył Centrum Terapii HAAK, które jest pomocową przestrzenią dla osób ze społeczności LGBTQ+. Posty na profilu w mediach społecznościowych piszą także psycholożki z CTH. Profil na Instagramie obserwuje ponad 12 tys. internautów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: