3 min.
„Bądź damą, mówili”. Poruszający film „Girls. Girls. Girls. Magazine” o wymaganiach wobec kobiet

Cynthia Nixon, "Be a Lady They Said"
Najnowsze
06.03.2021
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim
06.03.2021
Anita Włodarczyk ma własną Barbie. Pierwsza na świecie lalka młociarka
06.03.2021
Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje
06.03.2021
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa
06.03.2021
Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?
– Bądź damą, mówili. Twoja spódnica jest za krótka. Twoja koszulka za dużo odsłania. Twoje spodnie są zbyt obcisłe. Nie pokazuj tyle skóry. Nie pokazuj ud – od tych słów wygłoszonych przez Cynthię Nixon zaczyna się wideo opublikowane przez „Girls. Girls. Girls. Magazine”. Dalej napięcie rośnie, muzyka się nasila, a wymagania, którym muszą sprostać kobiety, mnożą się w nieskończoność.
Spis treści
„Bądź damą, mówili” – nowy projekt „Girls. Girls. Girls. Magazine”
Co trzeba zrobić, by być uznaną za damę? Bardzo dużo. Wielu rzeczy trzeba też unikać. W dodatku spora część zaleceń się wyklucza. „Girls. Girls. Girls. Magazine” w poruszającym filmie postanowił pokazać, jak wiele wymagań stawia się kobietom.
W tekście napisanym przez Camille Rainville, studentkę Uniwersystetu w Vermont warunki, które trzeba spełnić, by zostać damą, podzielone są kilka kategorii: dotyczące „odpowiedniego” ubioru, jedzenia, ciała, zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej, relacji damsko-męskich, a także zachowań. Tekst Rainville został opublikowany już w 2017 roku i zaczął być cytowany w internecie bez podania nazwiska autorki. Camille, by temu zapobiec, opublikowała apel na swoim blogu Writings of a Furious Woman.
Cynthia Nixon – narrator w filmie „Bądź damą, mówili”
Rolę narratora w filmie pełni Cynthia Nixon, wygłaszająca kolejne zalecenia dla kobiet. Aktorka kojarzona przede wszystkim z rolą Mirandy Hobbes w „Seksie w wielkim mieście”, od lat działa społecznie. Nixon próbowała swoich sił w wielkiej polityce. W 2018 roku wzięła udział w prawyborach Partii Demokratycznej na gubernatora Nowego Jorku. Przegrała z Andrew Cuomo.
„Bądź damą, mówili.
Nie bądź za gruba.
Nie bądź za chuda.
Nie bądź za duża.
Nie bądź za mała.”
Nixon od 2004 roku jest w związku z kobietą. Rok wcześniej rozwiodła się z mężem – brytyjskim fotografem Dannym Mozesem, który jest ojcem Samuela (urodził się jako dziewczynka) i Charlesa.
Be a Lady They Said from Paul McLean on Vimeo.
W 2006 roku u Cynthii Nixon wykryto nowotwór piersi, chorobę udało się zatrzymać. Od tamtej pory jest bardzo mocno zaangażowana w kampanie na rzecz walki z nowotworami piersi u kobiet. Wspiera również projekty dotyczące walki z biedą, nierównościami ekonomicznymi i walkę o prawa dla mniejszości seksualnych.
Melania Trump, Donald Trump, Sophi Hadjipanteli i Rachel McAdams
W filmie pojawia się wiele odniesień do wydarzeń i popkultury. W roli negatywnych bohaterów pojawiają się Melania i Donald Trump. Rachel McAdams widzimy w dwóch odsłonach – najpierw jako słodką blondynkę, bohaterkę filmu „Wredne dziewczyny”, później podczas słynnej już sesji zdjęciowej, podczas której pozowała z laktatorem.
„Nie uśmiechaj się do nieznajomych.
Nie wychodź z domu wieczorami.
Nie ufaj nikomu.
Nie mów „tak”.
Nie mów „nie”.
Po prostu bądź damą, mówili.”
Nie zabrakło też Sophi Hadjipanteli – modelki z monobrwią, będącej symbolem piękna nie do końca zgodnego ze stereotypami. Możemy zobaczyć również fragmenty serialu dokumentalnego „Toddlers & Tiaras”, pokazującego wybory małych miss. Do teledysku wpleciono również nagranie, na którym widać, jak papież Franciszek uderzył wierną.
Klip wyreżyserował Paul McLean, muzykę skomponował Louis Souyave.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

06.03.2021
Swati Mohan: Chciałabym życzyć wszystkim młodym osobom, żeby mogły pójść za swoimi pasjami

04.03.2021
Karol Bączkowski, ratownik medyczny: Zdarza się, że nie ma zmiennika i zostajesz na kolejne 12 godzin dyżuru. Bo przecież „karetka musi jeździć”

03.03.2021