Przejdź do treści

Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi?

pies na plaży
Unsplash, fot. Wade Lambert
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta w maseczce ochronnej
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
Nastolatka siedzi na rampie
„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa
Ludzie na koncercie
Lek. Bartosz Fiałek wzburzony weekendowymi imprezami: ludzie, których ignorancja przekracza „dach świata”
Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu
Dagmara Seliga
Dagmara Seliga: w Polsce jest coraz więcej coachów, a brakuje przepisów regulujących ten zawód [WIDEO]

Gdy żar leje się z nieba, sięgamy po napoje z lodem, unikamy pełnego słońca, chłodzimy się dzięki klimatyzacji. A pies? Choć ma swoje instynktowne sposoby radzenia sobie ze zbyt wysoką temperaturą, w dużej mierze skazany jest na mądre postępowanie człowieka. Mądre, czyli jakie?

Psy odczuwają wysokie temperatury dotkliwiej niż ludzie. Mają sierść, a ich skóra jest właściwie pozbawiona gruczołów potowych – nieliczne występują na poduszkach łap. Natura dobrze wszystko wymyśliła – pot ma intensywny zapach, który mógłby przyciągnąć drapieżniki. Termoregulacja w przypadku psów odbywa się przede wszystkim przez pysk – w czasie upałów psy zieją, tym samym obniżając temperaturę ciała, i najczęściej unikają ruchu. Zrzucają także sierść na wiosnę – linieją, by latem było im chłodniej.

Jak pomóc psu, gdy temperatura rośnie? Oto kilka prostych zasad, których warto przestrzegać, by nasz czworonożny przyjaciel nie odczuwał upałów zbyt dotkliwie.

Zadbaj o sierść

Przed sezonem letnim, jeśli nasz pies ma dłuższą sierść, warto umówić się na wizytę do groomera. Jeśli nie dbamy o psią sierść, bardzo łatwo o odparzenia i rany na skórze, które trudno się goją. Wbrew pozorom „puchate” psy, zwłaszcza ras pierwotnych, typu alaskan malamut czy husky, dobrze znoszą upały i nie wymagają strzyżenia, ponieważ ich sierść spełnia funkcję naturalnego regulatora temperatury. W przypadku innych ras i kundelków z dłuższym włosem wizyta w salonie fryzjerskim jest jak najbardziej wskazana.

Warto również regularnie wyczesywać psa szczotką dostosowaną do rodzaju jego sierści. W ten sposób pomagamy pupilowi pozbyć się nadbagażu, który może powodować dyskomfort – zaniedbana sierść najczęściej oznacza uporczywy świąd i potrzebę ciągłego drapania się.

Miej zawsze wodę dla psa i pilnuj jego diety

Dostęp do świeżej wody pies powinien mieć zapewniony zawsze, niezależnie od pogody. W trakcie upałów jest to jednak szczególnie ważne. Najlepiej, by miska była metalowa – wówczas woda dłużej pozostaje chłodna. Trzeba ją zmieniać na świeżą nawet kilka razy dziennie – koniecznie upewnijmy się więc, że wychodząc do pracy, pozostawiamy pupila z jej wystarczającym zapasem na kilka godzin. Nie jest najlepszym pomysłem dodawanie do wody kostek lodu – to może zakończyć się infekcją gardła, dlatego lepiej nalewać psu po prostu zimną wodę i często ją zmieniać.

W ciepłe dni trzeba koniecznie zabierać ze sobą wodę na każdy spacer. W wielu miejskich parkach są już bardzo praktyczne poidełka dla psów i ludzi – zawsze możemy w nich liczyć na świeżą wodę. Ale butelkę własnej wody dla psa i podręczną miskę trzeba mieć zawsze przy sobie.

Prócz nawadniania psa warto przyjrzeć się jego diecie. Psy otyłe, przekarmiane, znacznie gorzej radzą sobie w czasie upałów, nie wspominając już o tym, że otyłość naraża je na wiele innych dysfunkcji i jest zagrożeniem ich zdrowia. Warto kontrolować wagę psa, pilnować, by nie jadł za wiele, nie dokarmiać go ludzkim jedzeniem „ze stołu”, bo w ten sposób bardziej mu szkodzimy, niż pomagamy. Dobrej jakości karma, dobrana do bieżących potrzeb psa i jego stanu zdrowia, odmierzana w odpowiedniej ilości, to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.

Istockphoto

Wybierz dobrą porę i miejsce na spacer

W czasie upałów odpowiednia pora i miejsce spacerów są bardzo ważne. Warto wychodzić z psem wcześnie rano, gdy temperatura nie jest jeszcze wysoka, oraz wieczorem, gdy po upalnym dniu pojawia się przyjemny chłód. Jeśli więc do tej pory mieliśmy zwyczaj odbywać z psiakiem krótki, higieniczny spacer rano i wieczorem, zaś dłuższy, połączony z zabawą i wybieganiem, w godzinach popołudniowych, warto rozważyć zmianę planu. Postawmy na dłuższy wieczorny lub ranny spacer, zaś ten w czasie największego nasłonecznienia potraktujmy higienicznie. Obserwujmy psa w czasie przechadzki. Psy to mądre stworzenia, same wiedzą najlepiej, kiedy gotowe są na aktywność, a kiedy wolą spokojny obchód terenu. Nie zmuszajmy ich na siłę do biegania za piłką czy patykiem. Na to przyjdzie pora, gdy upały zelżeją. Róbmy przystanki podczas spaceru, by pies mógł spokojnie odpocząć w cieniu i się napić. Unikajmy rozgrzanych asfaltowych ścieżek, starajmy się opracować trasę spaceru tak, by była możliwie zacieniona. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się teren drzewiasty, gdzie cienia nie brakuje. I pozwólmy psom kopać! Oczywiście tam, gdzie jest to możliwe. One wiedzą, co robią. Dołek wykopany w ziemi zapewnia przyjemny chłód i i idealne warunki do odpoczynku.

Jeśli nasz pies lubi pływać, dobrym pomysłem jest spacer połączony z możliwością kąpieli – to świetny sposób na schłodzenie!

Kaganiec? Tylko odpowiedni

Osobną kwestią jest kaganiec. Oczywiście istnieją okoliczności, w których jest on niezbędny, np. przewóz psa transportem publicznym, jego agresja, podjadanie na spacerach. Jeśli jesteśmy pewni, że pies musi w konkretnych okolicznościach mieć kaganiec, koniecznie wybierzmy odpowiedni. Kagańce taśmowe wydają się lekkie, wygodne, proste w użyciu. Jednak są z punktu widzenia psa najgorsze z możliwych, gdyż uniemożliwiają „ziajanie”, czyli ochładzającą wentylację. W gruncie rzeczy użycie tego rodzaju kagańców powinno sprowadzać się wyłącznie do zabiegów w gabinecie weterynaryjnym, gdy chcemy mieć pewność, że przez kilka minut pies, w trakcie np. szczepienia czy pobierania krwi, nie ma możliwości ugryzienia. W każdej innej sytuacji najlepiej wybrać kaganiec wygodny, większy, który umożliwia psu wysunięcie języka, czyli tzw. kaganiec fizjologiczny.

Zadbaj o chłód w mieszkaniu i pozwól psu odpocząć

Jeśli pies ma przebywać w mieszkaniu kilka godzin podczas naszej nieobecności, trzeba je odpowiednio przygotować. Jeśli nasze mieszkanie dzięki ekspozycji jest chłodne, problem jest w zasadzie rozwiązany. W każdym innym wypadku trzeba zadbać o to, by miejsce, w którym przebywa pies, było odpowiednio chłodne. Zaciągnijmy żaluzje czy rolety. Choć wydaje nam się, że otwieranie okien i wytwarzanie przeciągu może być korzystne, to błąd. Po pierwsze, najwięcej przeziębień wśród psów przytrafia się właśnie latem, w wyniku narażenia na przeciągi, po drugie, pootwierane okna wpuszczają do środka pomieszczenia gorące powietrze, którego przecież chcemy uniknąć.

Zostawmy otwartą łazienkę! W znakomitej większości mieszkań to jedyne w pełni zacienione i zaciemnione (ważne w wypadku burz) miejsce. Poza tym zwykle w łazienkach na podłodze jest terakota, a chłodne płytki to najlepsze miejsce dla psiaka w czasie upału.

Obserwujmy zachowanie psa w domu. Jeśli zwykle spał we własnym posłaniu, a teraz zalega na podłodze, pozwólmy mu na to. Pies wie, jak się schłodzić. Kocyk czy posłanie sam chętnie instynktownie zamieni na podłogę, nie przenośmy go więc na siłę. W wyjątkowo upalne dni po powrocie ze spaceru możemy zafundować psu chłodny okład ze zmoczonej w zimnej, ale nie lodowatej wodzie szmatki lub ręcznika. Uważajmy z wentylatorami. Jeśli zostawiamy psa z włączonym wentylatorem, zadbajmy, by stał w miejscu, w którym nie ma ryzyka wyrządzenia psu krzywdy. Nie nastawiajmy najwyższych obrotów, wicher w mieszkaniu przyniesie więcej szkody niż pożytku.

istockphoto.com

Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie!

Z tą zasadą po prostu nie wolno dyskutować. Zostawianie psa w samochodzie, gdy chcemy wybrać się na zakupy, jest najgorszym z możliwych pomysłów. W trakcie upału zamknięty w samochodzie pies, zwłaszcza jeśli, co jest karygodne, nie zostawimy otwartych okien, może się po prostu ugotować. To bezpośrednie zagrożenie życia zwierzęcia i poważne ryzyko jego śmierci, i to śmierci w męczarniach! Zasada jest prosta – najpierw idziemy na spacer z psem, a potem zostawiamy pupila w domu i jedziemy na zakupy.

Co zrobić, jeśli zauważymy psa zamkniętego w aucie w upalny dzień? Wówczas należy jak najszybciej podjąć wszelkie próby odnalezienia właściciela auta. Jeśli nie jest to możliwe, a widzimy, że zwierzę jest w ciężkim stanie (o objawach udaru niżej), mamy prawo wybić szybę w aucie i uwolnić zwierzę, udzielając mu pierwszej pomocy. Nie ma się czego bać! W polskim prawie istnieje zapis dotyczący stanu wyższej konieczności – jeśli nawet zniszczymy mienie, czyli w tym wypadku szybę w aucie, ale w celu ratowania życia zwierzęcia, nie grozi nam kara.

Osobną sprawą jest przywiązywanie psa przed sklepem. Pomijając ryzyko, że ktoś sobie w ciągu tych kilku minut naszego psa przywłaszczy, fundujemy zwierzakowi spory dyskomfort. Nigdy nie wolno zostawiać psa w pełnym słońcu, ze zbyt krótką smyczą. A najlepiej nie zostawiać go wcale. Spacer z psem to jedno, zakupy to drugie.

Uwaga na objawy udaru!

Jeśli nie zabezpieczymy psa przed przegrzaniem, mogą pojawić się objawy udaru słonecznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia zwierzęcia. Najważniejsze z nich to:

  • bardzo intensywne ziajanie, często połączone ze ślinotokiem
  • podwyższona temperatura ciała
  • osłabienie – pies może dosłownie przelewać się przez ręce
  • zaczerwienienie języka i dziąseł
  • ogromne pragnienie
  • wymioty, drgawki ciała
  • trudności z oddychaniem
  • przyspieszone bicie serca
  • dezorientacja

W takiej sytuacji należy niezwłocznie udzielić psu pierwszej pomocy. Przenieść go w chłodne miejsce (ale nie zbyt zimne, by uniknąć szoku termicznego). Jak najszybciej napoić go chłodną wodą. Zmoczoną w chłodnej wodzie szmatką okładać przede wszystkim głowę, ale także całe ciało, by obniżyć jego temperaturę. Niezależnie od naszych działań powinniśmy zadbać o to, by pies w tym stanie możliwie najszybciej trafił do weterynarza, gdzie można mu będzie podać dożylnie elektrolity, a nierzadko także leki przeciwdziałające obrzękowi mózgu i stabilizujące pracę serca.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

10 produktów, których nie powinnaś podawać swojemu psu

Gorąco? 7 porad, które ułatwią ci zasypianie

7 sposobów, które pomogą ci przetrwać upały. Znasz je?

Barbara Kurdej Szatan

Barbara Kurdej-Szatan dołączyła do akcji w mediach społecznościowych. To bardzo ważne!

Zaszczep psa z myślą o bezpieczeństwie ludzi! Mama i stetoskop apeluje o rozsądek

Zaszczep psa z myślą o bezpieczeństwie ludzi! Lekarka apeluje o rozsądek

Kąpiel w fontannie / unsplash

Podczas upałów pozwalasz dziecku beztrosko pluskać się w miejskiej fontannie? „Chłodzisz” je gronkowcem, salmonellą i bakteriami kałowymi

Kobieta na plaży

Mięsożerne bakterie – przecinkowce w Bałtyku. Pływanie w morzu jest niebezpieczne

Dzieci śmieją się i krzyczą, leżąc w łózku

Spodziewam się psa, oddam dzieci do adopcji! Rodzicielska prowokacja w ważnej sprawie. „Nie będzie dla nich już ani czasu ani miejsca, a chcemy się zachować odpowiedzialnie”

Kobieta siedzi przy biurku i czyta coś na laptopie. Obok niej siedzi duży pies, którego głaszcze jedną ręką

10 błahych powodów, dla których jeszcze nie masz psa

Canicross – biegaj, ale z psem! Dlaczego warto?

Pies jest nie tylko najlepszym przyjacielem człowieka, ale i członkiem rodziny. Traktujemy go jak dziecko

5 sposobów, jak chronić skórę dziecka podczas upałów

Fot. Denise Czichocki , ”Marzący Merlin”

Głuchy pies zawładnął sercami jury! Ogłoszono zwycięzców największego na świecie konkursu fotografii psów

Seks w upały. Jak ostudzić temperaturę, by atmosfera w łóżku pozostała gorąca?

Jak ćwiczyć podczas upałów? Co radzą trenerzy?

10 rzeczy, których lepiej nie robić latem

10 rzeczy, których nie warto robić latem

Dziewczyna wchodzi do fontanny

Kąpiel w fontannie to fatalny pomysł. Tak, nawet w upalny dzień. Może ucierpieć i twój portfel i zdrowie

loto

Letnie BHP, czyli czego nie robić podczas upałów

Treningi podczas upałów. O tym nie możesz zapomnieć!

Jak ćwiczyć bezpiecznie w upalne dni

Jak ćwiczyć bezpiecznie w upalne dni? Zobacz, co radzi trener

Co zrobić, aby bieganie z psem było jeszcze przyjemniejsze?

Co zrobić, aby bieganie z psem było jeszcze przyjemniejsze dla obu stron? Oto kilka cennych rad

„Żałoba nic nie powinna. To czas mierzenia się ze stratą, smutkiem, żalem”. Psycholog Katarzyna Binkiewicz mówi, jak radzić sobie ze stratą zwierzęcia

Emocjonalne zdjęcia ostatnich chwil właścicieli ze zwierzętami. Ich czworonożni przyjaciele przechodzą za „tęczowy most”

Najpopularniejsze

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Ubrania, które nas trują. Sprawdź, dlaczego mogą być niebezpieczne

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Zimno jest zdrowe! Nie wierzysz? Oto 5 pożytków z niskich temperatur

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

poranne wstawanie

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Jak poprawić krążenie w nogach? Ćwiczenia, które warto wykonywać

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona