Jak bezpiecznie biegać zimą? Sprawdź, zanim zaczniesz trening
Dni są krótkie, ale przecież zimą organizm także domaga się endorfin. Wczesny zmrok nie powinien zniechęcać do treningów. Warto jednak pamiętać o kilkunastu zasadach bezpieczeństwa, jeśli biegamy, gdy za oknem jest ciemno.
Unikaj opuszczonych miejsc
Jeśli biegasz po zmroku, wybieraj miejsca oświetlone i uczęszczane. Unikaj zatem lasów, parków i opuszczonych miejsc.
Bądź widoczna
Bądź widoczna. Zabieraj ze sobą czołówkę lub zakładaj ubrania z odblaskowymi elementami.
Nie trać kontaktu z otoczeniem
Nie biegaj ze słuchawkami w uszach. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie treningu bez muzyki, to słuchaj jej tak, aby nie tracić kontaktu z otoczeniem.
Ukryj drogi sprzęt
Jeśli biegasz z drogim telefonem, zegarkiem lub innym wartościowym gadżetem, staraj się je ukrywać. Pomoże w tym nerka do biegania, która nie krępuje ruchów.
Miej dokument i pieniądze
Zabieraj ze sobą dokument tożsamości oraz drobne pieniądze na wypadek, gdybyś musiał wrócić z treningu komunikacją miejską.
Informuj
Przed wyjściem na trening powiedz któremuś z domowników, gdzie pobiegniesz. Jeśli korzystasz z aplikacji rejestrujących twoją aktywność, partner/partnerka, przyjaciel/przyjaciółka może na bieżąco śledzić twoje położenie.
Zapisz kontakty
Wpisz w telefon komórkowy numer do osoby kontaktowej. Poprzedź go skrótem ICE (in case of emergency), np. ICE Mąż, ICE Mama.
Nie bój się krzyczeć
W sytuacji zagrożenia nie bój się krzyczeć i prosić o pomoc.
Oszukuj zagrożenie
Jeśli sądzisz, że ktoś ma wobec ciebie złe zamiary, wyciągnij telefon i udawaj, że z kimś rozmawiasz. Możesz powiedzieć wtedy: „za moment będę w umówionym miejscu”, „widzę cię i już biegnę w twoim kierunku”.
Nie upubliczniaj
Jeśli korzystasz z aplikacji rejestrujących aktywność typu Endomondo, Runkeeper, Strava, Nike+, nie zapraszaj do grona znajomych osób, których nie znasz. Pamiętaj także, aby nie upubliczniać swoich tras w serwisach społecznościowych, zwłaszcza gdy ustawienia prywatności pozwalają każdemu śledzić twój profil.
Uważaj na samochody
Choć to dość banalna rada, to nierzadko widzę biegaczy wpadających na ulicę i przebiegających w niedozwolonych miejscach. Zawsze zatrzymuj się na światłach i nie wbiegaj na przejścia. Daj kierowcom czas na reakcję. Czasem samochód, który wydaje się daleko, znajduje się w niebezpiecznej odległości.
Znajdź koleżankę
Znajdź koleżankę albo kompana na zimowe treningi. Może namówisz do aktywności chłopaka, męża lub przyjaciółkę, która dotąd była na bakier z butami biegowymi? Nic tak nie wzmacnia poczucia bezpieczeństwa jak obecność drugiej osoby.
Magda Ratajczak i Zosia Wawrzyniak – autorki bloga Kobiety biegają, zakochane w bieganiu i zdrowym jedzeniu. Od kilku lat zarażają swoją pasją inne kobiety. Marzą im się maratony w najdalszych zakątkach świata.
Polecamy
Wywalczył złoto olimpijskie, po czym otworzył się na temat swojego zdrowia. „Mam astmę, alergię, depresję…”
SMArt RUN – bieg dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni pod matronatem Hello Zdrowie
„Słynęłam z tego, że jestem twardą babką, ale coś we mnie pękło”. Justyna Święty-Ersetic walczy z depresją, w Paryżu powalczy o medal
Agata Baranowska: „Nie chodzi o to, żeby się cisnąć i codziennie zmuszać. Da się być aktywnym i mieć z tego zarówno frajdę, jak i korzyści zdrowotne”
się ten artykuł?