5 ćwiczeń, które każdy narciarz musi znać
Zasada jest prosta: do zimowego wypadu na narty czy deskę trzeba się solidnie przygotować. Trening narciarski powinien się składać z ćwiczeń, które angażują do pracy całe ciało, poprawiają elastyczność mięśni, zwiększają mobilność w stawach, wzmacniają mięśnie głębokie ‒ dzięki czemu mamy lepszą stabilizację. Oto nasz zestaw.
Niech te ćwiczenia będą uzupełnieniem zwykłego treningu. Wykonuj je minimum trzy razy w tygodniu, zaczynając od poświęcenia każdemu 30 sekund, i z każdym treningiem podnoś sobie poprzeczkę.
1. Wykrok z rotacją tułowia
Fot: Katarzyna Milewska
Wykonaj wykrok w przód z jednoczesnym wdechem i rękami zgiętymi do środka na wysokości klatki piersiowej. Pamiętaj, aby kolano z przodu nie wychodziło za linię stopy, a drugie było przedłużeniem kręgosłupa. Cały ciężar ciała spoczywa na biodrach, sylwetka wyprostowana. W momencie kiedy jesteś w pozycji wykroku w przód, wykonaj rotację tułowia na stronę nogi, która prowadzi. Następnie wydechem wróć do pozycji wyjściowej i powtórz to samo na drugą stronę.
2. „Łyżwiarz”
Fot: Katarzyna Milewska
Stań w lekkim rozkroku. Pochyl się w przód, zachowując proste plecy. Prawą nogę przenieś skrzyżnie w tył, nie odkładając jej na ziemię, a prawą rękę skieruj do lewej stopy. Następnie przeskokiem zamieniaj pracę ramion i nóg.
3. „Superman” w podporze przodem z przyciągnięciem
Fot: Katarzyna Milewska
Ustaw się w pozycji podporu przodem na wyprostowanych ramionach. Następnie unieś jednocześnie prawą nogę i lewą rękę tak, aby były przedłużeniem kręgosłupa. Przyciągnij kolano i łokieć do siebie wolnym ruchem i powtarzaj ten ruch przez zaplanowany czas lub liczbę powtórzeń.
4. Przysiad z rotacją tułowia
Fot: Katarzyna Milewska
W pozycji niskiego przysiadu z prostymi plecami lewą ręką złap lewy staw skokowy, drugą rękę połóż na przeciwnym barku i wykonaj ruch odwodzenia w górę, otwierając klatkę piersiową. Wróć do pozycji wyjściowej.
5. Ściąganie ramion w pozycji równoważnej
Fot: Katarzyna Milewska
Stań na jednej, lekko ugiętej nodze i pochyl się z wyciągniętymi ramionami w przód, druga noga jest wyprostowana. W tej pozycji wykonuj ruch ściągania i wyprostu ramion ‒ „skrzydełka”.
Polecamy
„Wzrost przestępczości i agresji to zaledwie początek listy społecznych konsekwencji zmian klimatycznych”. Jak wpływa na nas pogoda, mówi ekspert IMGW
Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn
„Za mało mamy zgody na to, że podlegamy rytmowi, że nie da się zrobić tak, aby cały czas było tak samo”. Dlaczego zima bywa tak trudna i jak sobie pomóc, mówi Nina Czarnecka
Jak cało i zdrowo wrócić z nart. Najgroźniejsze kontuzje czyhają poza stokiem!
się ten artykuł?