Przejdź do treści

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia

kobieta w pracy
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Czujesz, że już tracisz moc? Zaczynasz ziewać, nie możesz się skupić, ciężko ci się myśli i podejmuje decyzje, nie masz siły… A to dopiero początek dnia! Oto 10 sprawdzonych sposobów na dodanie sobie energii.

Rusz się!

I to najlepiej na świeże powietrze. Wyjdź z biura i pospaceruj na zewnątrz szybkim krokiem kilka minut. Na koniec przystań i zrób parę głębokich oddechów przeponą. Większa dawka tlenu doda ci energii i poprawi samopoczucie.

Żuj miętową gumę

Nie  możesz pozwolić sobie na żucie gumy w pracy? Ssij miętowe cukierki. Tu chodzi o zapach. Jak twierdzą amerykańscy naukowcy z West Virginia’s Wheeling Jesuit University, aromat mięty pobudza oraz zwiększa energię fizyczną i psychiczną. Poza tym mięta pomaga się skoncentrować.

Samo żucie gumy, niekoniecznie miętowej, też działa pozytywnie, ponieważ poprawia sprawność naszej pamięci. Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle w Anglii, badając dwie grupy uczestników. Badani żujący gumę osiągali w teście o 37 proc. lepsze wyniki niż ci, którzy rozwiązywali go bez żucia. Jak to możliwe? Ruchy żuchwy podczas żucia zwiększają przepływ krwi do mózgu, co poprawia jego utlenienie.

Jedz owoce leśne

Zwłaszcza latem, gdy będziemy mieli do wyboru tak wiele owoców w warzywniakach i na straganach, żal byłoby tego nie wykorzystać. Czerwone, niebieskie i fioletowe owoce leśne (maliny, jeżyny, borówki, porzeczki) zawierają dużo antocyjanów. To przeciwutleniacze, które mocno podkręcają poziom energii. Zimą na szczęście też wiele z nich jest wciąż dostępnych w sklepach – w formie mrożonej, ale także świeże.

Postaw na węglowodany złożone

Ich źródłem są m.in. makarony i pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, a także rośliny strączkowe – groch, fasola, ciecierzyca, soczewica. Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney w Australii udowodnili, że osoby jedzące posiłek z węglowodanów złożonych, dostarczają odpowiednią dawkę glukozy do mózgu i mają dużo energii. Badania Australijczyków wykazały również, że ludzie będący na diecie niskowęglowodanowej są w gorszym nastroju i częściej mają problemy z pamięcią niż ci, którzy regularnie przyjmują węglowodany złożone. Dzieje się tak dlatego, że organizm wolno je wchłania i dzięki temu cukier we krwi utrzymuje się na stałym poziomie.

Napij się wody

Wystarczy mały niedobór wody, żebyśmy mieli problemy z koncentracją. Ponad 70 proc. mózgu składa się z wody i to od niej zależy przewodzenie impulsów nerwowych, czyli jakość naszego myślenia. Jeśli nie możesz się skupić, może po prostu brakuje ci wody. Dobrze jest pić regularnie przez cały dzień małymi porcjami około 1,5‒2 litrów wody niegazowanej. Kiedy wpadasz w wir pracy, zapominasz o nawyku picia. Dobrym sposobem jest mieć zawsze przy sobie małą butelkę. Nawet gdy spotkanie służbowe się przeciągnie, woda będzie w zasięgu ręki.

Unikaj napojów energetycznych

Kuszą, bo prawie natychmiast dodają energii. Jednak napoje energetyczne poza tym, że są zgubne dla sylwetki (są mocno słodzone cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym), krótko działają. Po wypiciu takiego napoju szybko przyjdzie ci zmierzyć się z deficytem energetycznym. W efekcie dopadnie cię jeszcze większe zmęczenie niż przed wypiciem napoju.

Schłodź pomieszczenie

Zbyt wysoka temperatura sprzyja letargowi i sennej atmosferze. W chłodniejszym pomieszczeniu ciało musi spalić więcej kalorii, pompować więcej krwi i ogólnie być bardziej aktywne i energiczne. Badania wykazały, że pracownicy są znacznie bardziej wydajni, gdy temperatura w biurze jest obniżona do 24 stopni latem i 22 zimą.

Zrób porządki

Ogarnij biurko i otaczającą cię przestrzeń. Łatwiej ci będzie zebrać myśli, jeśli nie będziesz marnować energii na rozpraszanie się tysiącami drobiazgów dookoła. Wypróbuj też, jak działa na ciebie obecność czerwonych przedmiotów. Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester w Nowym Jorku twierdzą bowiem, że otaczanie się czerwonymi rzeczami potrafi skutecznie pobudzić nasz umysł, a przy okazji podkręcić pewność siebie.

kobieta w pracy wieczorem

Dostarcz sobie magnezu

Pijesz drugą kawę, a i tak dopada cię ospałość? Chwyć po magnezową przekąskę. Mogą to być orzechy, pestki dyni, słonecznika czy otręby. Magnez ma kluczowe znaczenie w procesie wytwarzania energii w organizmie. Koi nerwy, poprawia proces koncentracji i myślenia. Z kolei jego niedobór przejawia się poczuciem zmęczenia. Zbyt duże ilości kawy mogą wypłukiwać magnez z organizmu, więc jeśli pijesz kolejną małą czarną, by się pobudzić, sięgnij przy okazji po garść orzechów.

Napij się zielonej herbaty

Odpowiednio zaparzona zielona herbata stawia na nogi lepiej niż kawa. Jest źródłem teiny (czyli herbacianego odpowiednika kofeiny), która pobudza i korzystnie wpływa na koncentrację. Jednak trzeba wiedzieć, że takie działanie uzyskujemy tylko z pierwszego parzenia zielonej herbaty, trwającego nie dłużej niż 4‒5 minut. Kolejne napary mają działanie uspokajające i wyciszające.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

Czujesz że twój mózg potrzebuje pozytywnego doładowania? Ale jak to zrobić? Podpowiadamy

Zostawiasz resztki na talerzu? Płacisz karę! Tak restauracja walczy z marnowaniem jedzenia / gettyimages

Zostawiasz resztki na talerzu? Płacisz karę! Tak restauracja walczy z marnowaniem jedzenia

Lara Gessler o życiu z ortoreksją: „Wpadałam w panikę, kiedy miałam pięć, a nie sześć migdałów na śniadanie”

"Coraz więcej produktów zmniejsza swoją gramaturę, nie zmieniając przy tym ceny". Katarzyna Bosacka pokazuje spryt producentów / istock

„Coraz więcej produktów zmniejsza swoją gramaturę, nie zmieniając przy tym ceny”. Katarzyna Bosacka pokazuje spryt producentów

153 mln ton żywności wyrzucone do kosza. Szokujący raport ujrzał światło dzienne

Jak oszczędzać na jedzeniu, nie oszczędzając przy tym na zdrowiu? Radzi Jagna Niedzielska

Jak oszczędzać na jedzeniu, nie oszczędzając przy tym na zdrowiu? Radzi Jagna Niedzielska

Owady i kotlet z probówki to jedzenie przyszłości? Jagna Niedzielska: „potrzebna nam rewolucja mentalna”

„Moja definicja la dolce vita? Aby osiągnąć swój cel, warto się napracować”. O życiu i pracy w Toskanii mówi Danusia Indyk

Dziewczyna hamak

5 patentów na wiosenne przemęczenie. Sprawdź, jak ustrzec się przed kacem po zimie

Czy rozmiar i kolor talerza ma znaczenie? / pexels

Czy rozmiar i kolor talerza mają znaczenie, kiedy chcemy schudnąć? Na to pytanie odpowiada profesorka Katarzyna Siuzdak

Kobieta śmieje się

Kilka prostych rad, które sprawią, że moc pozostanie z wami przez cały dzień

Miss Universe 2021 w ogniu krytyki. Bo nie wygląda tak, jak w dniu zdobycia tytułu

Jak możesz pomóc Ukrainie? Lista oficjalnych zbiórek pieniędzy i paczek

Jak możesz pomóc Ukrainie? Lista oficjalnych zbiórek pieniędzy i paczek

„Zimą ziemia odpoczywa. Tak samo jest z naszym organizmem i jego energią” – mówi Maria Nowak-Szabat, nauczycielka ajurwedy

Oczyszczanie szałwią białą

Oczyszczanie szałwią białą – właściwości lecznicze kadzidła

Czy GMO to faktycznie samo zło? Odpowiada biotechnolog Dawid Polak

Czy GMO to faktycznie samo zło? Odpowiada biotechnolog Dawid Polak

freeganki, marnowanie jedzenia

„Żywność z kontenera to normalne jedzenie, choć jest na nim stygmat śmiecia” – mówi Marta Sapała

Kobieta leży na łóżku

Stres działa jak śmieciowe jedzenie. Dlaczego tak się dzieje?

Od wtorku pacjenci będą pytani o pobyt w szpitalu

Od wtorku pacjenci będą pytani o pobyt w szpitalu. Chodzi m.in. o serwowane posiłki

Sylwia Majcher: ratowanie jedzenia przed zmarnowaniem jest powodem do dumy, nie wstydu

Sylwia Majcher: Ratowanie jedzenia przed zmarnowaniem jest powodem do dumy, nie wstydu

Gdzie nie wyrzucać jedzenia?

Gdzie nie wyrzucać jedzenia? Niby to oczywiste, ale wiele osób wciąż nie ma pojęcia

Kiełki słonecznika – właściwości, wartości odżywcze, hodowla

Korzystanie z lodówki też odbywa się według pewnych zasad.

Jak dobrze korzystać z lodówki? Niewiele osób zna odpowiedź na to z pozoru banalne pytanie

Zioła w domu – jakie i jak uprawiać na parapecie lub balkonie