Przejdź do treści

Anna Lewandowska pokazała ćwiczenie dla kobiet w ciąży. O czym powinnaś pamiętać, jeśli chcesz trenować?

Tekst o ćwiczeniach dla ciężarnych kobiet według Lewandowskiej. Na zdjęciu: Kobieta uśmiechająca się do aparatu - HelloZdrowie
Podoba Ci
się ten artykuł?

Treningi dla kobiet w ciąży ostatnio są dosyć popularne. Zachęca do nich wiele polskich gwiazd, m.in. Anna Lewandowska. Ostatnio zaproponowała swoim fankom jedno ćwiczenie, które u niej się sprawdza. Jej post wywołał jednak mieszane uczucia. 

Anna Lewandowska to trenerka i autorka projektu „Healthy plan by Ann”. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych polskich gwiazd, a informacja o jej kolejnej ciąży jeszcze bardziej podkręciła szum wokół niej. Jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Na Instagramie obserwuje ją 2,5 mln osób. Jej posty często mają na celu edukowanie kobiet, które pragną być zdrowe. Zdarza się jednak, że wywołują kontrowersje. Tak było tym razem.

Anna Lewandowska poleca ćwiczenie dla kobiet w ciąży

Anna Lewandowska jest w siódmym miesiącu ciąży. Mimo tego, że jej brzuch jest już całkiem duży, wciąż trenuje i pokazuje innym przyszłym mamom, jak to mogą robić. W ostatnim wpisie na swoim profilu na Instagramie poleca ćwiczenie w pozycji leżącej, które ma na celu wzmocnić dolą partię pleców. Jednocześnie przestrzegła swoje obserwatorki.

„Drogie przyszłe mamusie, pamiętajmy, jakie zmiany zachodzą u kobiety w ciąży. Część z nich prowadzi do utrudnień podczas wykonywania niektórych ćwiczeń. Warto to wziąć pod uwagę podczas podejmowania aktywności fizycznej i przede wszystkim zachować ostrożność – pisze.

Reakcja internautek

Pod postem trenerki pojawiło się sporo komentarzy. W wielu z nich inne przyszłe mamy chwaliły sobie ćwiczenia w ciąży. Jednak nie wszystkie były zdania, że zaproponowany trening jest odpowiedni dla kobiet w ciąży. U niektórych obserwatorek Ani Lewandowskiej jej post wywołał dużo emocji. „Aż mnie poddusza, jak patrzę na to zdjęcie, ja nie mogłam tak ćwiczyć” – napisała jedna z nich. „O masakra, ja w tej pozycji czułabym całą krew (i żołądek) w głowie” – dodała inna. Kolejna obserwatorka trenerki poruszyła w komentarzu ważny problem.

„Proponuję jednak byśmy wszystkie pamiętały o konsultacji z lekarzem. Nam np. na szkole rodzenia wskazywali pewne ćwiczenia (również te od Ani), które nie są raczej zalecane. Zdrowy rozsądek to podstawa. Musimy pamiętać, że Ania całe życie ćwiczyła, sport to jej drugie imię, robiła to zawodowo. Nie ma nic gorszego niż nagle w ciąży 'rzucić’ się na ćwiczenia tylko dlatego, że nasz idol to robi” – napisała.

Zdecydowanie podpisujemy się pod tym. Ćwiczenia w ciąży mają dużo zalet, jednak pamiętajcie, żeby przed ich rozpoczęciem skonsultować się lekarzem. Zwłaszcza, jeśli wcześniej nie byłyście aktywne fizycznie. Pamiętajcie też, że nie wszystkie ćwiczenia można wykonywać w tym okresie.

Okłady ze smalcu gęsiego - sposób Anny Lewandowskiej na przeziębienie

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Jeśli kobieta była aktywna fizycznie przed zajściem w ciążę, może bezpiecznie kontynuować ćwiczenia. Konieczne jest tylko wyeliminowanie z treningu tych, które obciążają niektóre partie ciała. Natomiast jeśli kobieta przed ciążą nie była aktywna fizycznie, powinna zacząć ćwiczyć pod okiem specjalisty. Duże znaczenie ma też to, na którym etapie ciąży wykonujemy trening.

Ćwiczenia w ciąży w pierwszym trymestrze, oprócz wzmocnienia kondycji organizmu, mogą niekiedy złagodzić uciążliwe dla tego okresu dolegliwości. Jeśli ciężarna była aktywna przed ciążą, może kontynuować ćwiczenia, jednak należy dostosować ich intensywność. Natomiast w przypadku kobiet, które dopiero w ciąży rozpoczynają treningi, poszczególne ćwiczenia należy wprowadzać pojedynczo i delikatnie.

Drugi trymestr ciąży jest najbezpieczniejszym czasem na wykonywanie ćwiczeń i przede wszystkim wzmacnianie mięśni Kegla, które odgrywają znaczącą rolę przy porodzie. Jest to czas, kiedy ciężar dziecka nie jest bardzo uciążliwy, znikają dolegliwości związane z ciążą, wykonywanie ćwiczeń staje się przyjemne.

W trzecim trymestrze ciąży brzuch jest duży i ciężki, mocno obciąża kręgosłup, nogi często są opuchnięte,  kobiety są zmęczone i senne. Należy wtedy nieznacznie ograniczyć ćwiczenia fizyczne, ważny jest odpoczynek. Zbyt duże przeciążenie organizmu może wywołać przedwczesny poród lub przedwczesne odpłynięcie wód płodowych. Aktywność fizyczna zalecana w tym okresie to ćwiczenia relaksacyjne oraz oddechowe. Bezpieczne są również spacery i lekkie ćwiczenia na basenie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?