Przejdź do treści

Acetat, cupro, ramia, mylo, pinatex. Agnieszka Pocztarska z „Czytamy etykiety” o niecodziennych materiałach

Kurtka z ekoskóry / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Naukowcy nieustannie pracują nad nowymi materiałami – np. żeby zastąpić prawdziwą skórę jej wytrzymałą imitacją albo osiągnąć podobne parametry w tańszy sposób. I tak wegański odpowiednik skóry może powstać z liści ananasa albo z… grzybów!” – wyjaśnia Agnieszka Pocztarska z „Czytamy etykiety”. Ekspertka w jednym ze swoich ostatnich postów pisze o niecodziennych materiałach. 

Niecodzienne materiały

Co warto wiedzieć o nowych, niecodziennych materiałach tworzonych przez naukowców? Ich tworzenie wynika m.in. z potrzeby ograniczenia zużywania zasobów naszej planety, szukania sposobów na recykling oraz rosnącej liczby wegan i weganek.

Warto bowiem wiedzieć, jak naprawdę wygląda produkcja ubrań.

„Często jest to niestety produkcja bardzo nieekologiczna, która zużywa ogromne ilości wody i innych zasobów. Dlatego warto dbać o ubrania, które już mamy, a nowych zakupów dokonywać rozważnie” – pisze Agnieszka Pocztarska.

I dodaje, że czasem dobrym wyborem będą zakupy w second-handzie (o ile niskie ceny nie sprawią, że kupimy za dużo i niepotrzebnie), czasem – wymiana ubrań ze znajomymi albo szukanie ubrań z drugiej ręki w internecie.

O jakich niecodziennych materiałach pisze ekspertka?

Płetwal błękitny wynurza się z wody. Jego ogon złożony jest ze śmieci

Acetat

Acetat jest materiałem syntetycznym powstającym z celulozy. To inaczej włókno octanowe. Wykorzystuje się je do szycia podszewek, ale też sukienek. Znakomicie imituje jedwab, a jest dużo tańszy. Jest to materiał dobrze oddychający, miękki i wytrzymały. Podobnym materiałem jest triacetat.

Cupro

Cupro to materiał syntetyczny powstający z celulozy pozyskiwanej z nasion bawełny – z części, która normalnie byłaby odrzucona. Również imituje jedwab, bardzo dobrze oddycha i chłonie wilgoć. Jest biodegradowalny.

Ramia

Ramia to naturalny materiał pozyskiwany z włókien roślin pokrzywowatych, w Azji znany od kilku tysięcy lat. Przypomina bawełnę i len (jest od nich droższa), znakomicie oddycha.

Mylo

Mylo to sztuczna skóra pozyskiwana z grzybów, a dokładnie z włókien grzybni. Ma trafić do sprzedaży w 2021 roku, między innymi w kolekcjach marki Adidas.

Pinatex

Pinatex to sztuczna skóra pozyskiwana z liści ananasa. W 80 proc. składa się z włókien liści ananasa, a w 20 proc. z PLA, czyli z tworzywa sztucznego wykonanego ze skrobi zastępującego plastik. Pinatex może być kompostowalny w warunkach przemysłowych.

Agnieszka Pocztarska / Czytamy Etykiety
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Czytamy Etykiety

„Czytamy Etykiety” to serwis, którego właścicielką jest Agnieszka Pocztarska.

„Wszyscy lubimy wiedzieć, co jemy i jak to jedzenie wpływa na nasz organizm. Niestety, nie każdy ma czas i wiedzę, aby móc dobrze wybrać. Dlatego my każdego dnia analizujemy etykiety i przyglądamy się z bliska składom produktów w polskich sklepach – dla WAS! Naszą wiedzą i doświadczeniem chcemy dzielić się z Wami, a jednocześnie ułatwiać codzienne wybory zakupowe” – czytamy na oficjalnej stronie.

Konto ekspertki na Instagramie obserwuje 246 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?