5 książek Manueli Gretkowskiej, które powinna przeczytać każda Polka
Manuela Gretkowska jest jedną z najbardziej wyrazistych polskich pisarek, która od lat prowokuje swoich czytelników (i nie tylko) do myślenia. Eseistka, felietonistka i scenarzystka znana jest z ostrych wypowiedzi. W swojej twórczości bywa bezkompromisowa, przez co nazywana jest narodową skandalistką. Przedstawiamy pięć książek Gretkowskiej, po które warto sięgnąć. Jeśli jeszcze nie znacie tych publikacji i nie macie ich na swojej „liście do przeczytania”, to zachęcamy do nadrobienia zaległości. A jeśli macie ochotę bliżej poznać samą autorkę, to zapraszamy do posłuchania odcinka podcastu z cyklu „Menopauza to nie pauza”, w którym Karolina Wierzbińska rozmawia właśnie z Manuelą Gretkowską.
Posłuchaj nas również na:
„Mistrzyni”
„Popularnością bije na głowę Sienkiewicza, przyjaźni się z Prusem. Zarabia krocie. Nie ma w Warszawie kobiety bardziej wpływowej i szczodrej. Zedrze buty z bogacza, żeby podarować bezdomnemu. Głęboko wierzy w cnoty niewieście: bezczelność i szczerość. Kiedy trzeba, przeklnie arcybiskupa w katedrze” – czytamy opis „Mistrzyni” Gretkowskiej. Powieść inspirowaną życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej powinna poznać każda Polka. Główna bohaterka jest publicystką, która pisze nie tylko o kuchni i prowadzeniu gospodarstwa domowego, lecz także o prawach kobiet. Nie brakuje jej ciętego języka i bojowego nastawienia do świata. Silna i niezależna postać, która mimo wszelkich przeciwności walczy w imię własnych ideałów, sprawia, że chłonie się tę powieść jednym tchem.
„Polka”
Książka jest niezwykle szczerym pamiętnikiem ciężarnej, w którym autorka opisuje czas oczekiwania na pojawienie się jej córki Poli na świecie. Gretkowska opowiada o poznaniu swojego partnera Piotra Pietuchy, poczęciu dziecka, nieidealnej ciąży i niełatwym porodzie. To niespotykanie intymny manifest macierzyństwa, kobiecości i pięknej miłości. Lektura pełna jest trafnych przemyśleń, ironii i dobrego humoru. Gretkowska w sposób ironiczno-prześmiewczy udokumentowała proces stawania się Polką podczas pobytu w Szwecji oraz podróży po Europie. To idealna pozycja dla kobiet, które potrzebują poczuć, że nie tylko ich macierzyństwo nie wygląda jak ze zdjęć w kolorowych czasopismach.
Autorka za „Polkę” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike w 2002 r.
„Faworyty”
Książka przedstawia historię trzech dobrze urodzonych kobiet – faworyt Stanisława Augusta. Elisabeth Lubomirska, Izabela Czartoryska i Magdalena Sapieha rywalizują o względy króla Polski. Przez pryzmat ich losów podglądamy brutalne mechanizmy rządzące historią. Autorka porzuca majestatyczny obraz znany z lekcji historii i odkrywa przed czytelnikami najgłębsze tajemnice arystokracji. „Wszystko kręci się wokół seksu. Z wyjątkiem seksu. Seks kręci się wokół władzy” – pisze. Gretkowska czyni ze swojej opowieści historię na miarę „Niebezpiecznych związków” i zadaje pytania: Czy współczesna pozycja kobiet w polityce różni się znacząco od tej, którą miały pod koniec XVIII wieku? Czy kobiety miały realny wpływ na wydarzenia, czy były jedynie pionkami w rozgrywce?
„Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak”
„Dla mnie najważniejsze jest to, by nie powtarzać cudzych myśli i dobrze napisać własne. A że komuś się nie spodoba? Jesteś panną na wydaniu i zalotnicy ci powiedzieli, że nie jesteś w ich targecie?” – zauważa Manuela Gretkowska w książce pt. „Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak”. W wywiadzie-rzece obie panie poruszają takie tematy, jak relacje damsko-męskie, seks, zdrada, dorastanie czy układanie sobie życia po przejściach. Pisarka otwiera się na czytelnika i pozwala poznać od podszewki.
„Na linii świata”
Natasza, studentka psychologii i główna bohaterka, zarabia na erotycznych wideoczatach. Na co dzień wstydzi się tej wersji siebie. Czuje strach przed tym, co czeka ją w coraz bardziej konserwatywnym świecie. Po drugiej stronie kamery poznaje Toma, naukowca będącego coraz bliżej wynalezienia kwantowych komputerów, które nie potrzebują do obsługi człowieka. Przez niego Natasza trafia do Doliny Krzemowej, by zająć się jego autystycznym synem Ethanem. Powieść Gretkowskiej niesie znamiona apokaliptycznych seriali („Czarne lustro” czy „Westworld”), które mówią o zagrożeniach, jakie niosą współczesne technologie. W książce pojawia się Sieć, przez którą zacierają się granice realnego i wirtualnego świata.
Powieść ukazuje nam dzieje wyczerpanej ludzkości i życie kobiet, na które nakłada się ograniczenia, a one same godzą się na poniżenie. Gretkowska poprzez postaci niezwykle celnie punktuje rzeczywistość i wskazuje, co może stać się za „linią świata”, jaki znamy.
Zobacz także
„Często słyszę od pasażerów, że jestem odważna i przebojowa. To zawód, w którym nie ma wielu kobiet” – mówi taksówkarka Anna Milczarczyk
„Wszystko, co macie dziś, zawdzięczacie feministkom”. Oto książki o feminizmie, które warto znać
Anna Dobrowolska: polski feminizm jest bardzo podzielony w kwestii tego, czy „prostytucja” to praca, czy opresja
Polecamy
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
„Kiedy wygrywa kobieta, wygrywamy my wszystkie”. Rusza AWSN – pierwszy kanał telewizyjny wyłącznie z kobiecym sportem
Elizabeth Gilbert: „Kobiety, które nie mają dzieci i męża, żyją dłużej niż mężatki z dziećmi. Mają więcej pieniędzy, są zdrowsze”
Taylor Swift ogłosiła, kogo popiera w wyborach prezydenckich. Swoje oświadczenie podpisała: „bezdzietna kociara”
się ten artykuł?