Przejdź do treści

45 mln euro na zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiet z całego świata. „Jest to zasadnicza część naszej globalnej polityki zdrowotnej”

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, wygłosiła decyzję o przekazaniu 45 mln euro na rzecz UNFPA Fot. Thierry Monasse/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na świecie jest wiele krajów, w których kobiety nie mogą liczyć na swobodny dostęp do antykoncepcji czy bezpieczny poród. Takie kraje wspiera Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA). Ale sam potrzebuje finansowego wsparcia. Pomocną dłoń wyciągnęła Komisja Europejska, która kolejny raz zasili fundusz ogromną kwotą.

UNFPA – czym się zajmuje?

Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA) należy do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prowadzi działania związane z różnymi sferami praw kobiet, zwłaszcza dotyczącymi zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Skupia się na poprawie warunków rodzenia, walce z chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz świadomym rodzicielstwie. UNFPA działa w 150 krajach świata: wzmacnia w nich systemy opieki zdrowotnej, udostępnia antykoncepcję. Dużym wsparciem są partnerzy UNFPA na rzecz dostaw, czyli UnfPA Supplies Partnership. Program partnerskiego wsparcia ma objąć 54 kraje o wysokim wskaźniku umieralności matek i niezaspokojonych potrzebach w zakresie planowania rodziny.

Darmowe podpaski w szkołach w Nowej Zelandii. "Młode kobiety nie powinny mieć luk w swojej edukacji z powodu czegoś, co będzie normalną częścią ich dojrzałego życia”

„Jest to zasadnicza część naszej globalnej polityki zdrowotnej”

Swoją cegiełkę do funkcjonowania UNFPA od wielu lat dokłada Komisja Europejska. W latach 2012–2020 wsparła UNFPA kwotą 77,6 mln euro. Tym razem zadeklarowała pomoc w postaci 45 mln euro w ciągu 6 lat. Decyzję o przekazaniu tej kwoty ogłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

„UE jest zobowiązana do przestrzegania prawa każdej osoby do swobodnego i odpowiedzialnego decydowania w sprawach związanych z ich seksualnością oraz zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym. Jest to zasadnicza część naszej globalnej polityki zdrowotnej. Z dumą popieram to prawo, w szczególności dla kobiet i młodych osób. I bardzo się cieszę, że podpisałam list intencyjny w sprawie naszego dodatkowego wkładu w działalność UNFPA w wysokości 45 milionów euro” – mówiła Jutta Urpilainen, komisarz ds. partnerstwa międzynarodowego, podczas Global Citizen Festiwal w Nowym Jorku


W 2021 r. składki pozapodstawowe otrzymane przez UNFPA od Komisji Europejskiej wzrosły o 9 mln dolarów i wyniosły 59 mln dolarów.

źródło:international-partnerships.ec.europa.eu

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: