2021 rokiem walki z plastikiem. Ze sklepów znikną m.in. plastikowe jednorazowe sztućce
Na półkach sklepów nie już 10 plastikowych przedmiotów, w życie wejdzie nowy podatek a na tapet w całej UE wjeżdża słowo „recykling”. Wygląda na to, że Unia postanowiła poważnie zabrać się za wstydliwy plastikowy problem. Jakie zmiany nas czekają?
10 jednorazowych antybohaterów
W 2021 roku w państwach Unii Europejskiej ma zacząć obowiązywać zakaz sprzedaży 10 przedmiotów: plastikowych patyczków higienicznych, widelców, noży, łyżek, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów, patyczków do balonów, pojemników do żywności i styropianowych kubeczków.
Z unijnej dyrektywy wynika, że zmiany mają wejść w życie przed 3 lipca 2021 roku.
Wraz z początkiem roku w życie wszedł też tak zwany podatek od plastiku. Wpływy mają zasilić budżet Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa (tzw. Next Generation EU).
Plastik nie jest fantastik
Według organizacji ekologicznej WWF, każdego roku co najmniej 8 milionów ton plastiku wycieka do oceanu światowego. To tak jakby co minutę w oceanie lądowała jedna pełna śmieciarka plastiku.
O tym, że tworzywo to rozkłada się nawet 1000 lat i niedługo zasypie świat, mówi się na tyle głośno, że każdy powinien już o tym słyszeć. Nieco ciszej zaczyna się na razie wspominać także o tym, że pochodzące z niego związki chemiczne kumulują się w ludzkim organizmie, co nie jest obojętne dla naszego zdrowia.
W latach 60. w plastiku na szeroką skalę zaczął pojawiać się związek zwany bisfenolem A (BPA), który pozwolił zwiększyć wytrzymałość wykonywanych z niego rzeczy. Obecnie jest on prawie wszędzie tam, gdzie jest plastik. Można go znaleźć w opakowaniach, butelkach na wodę, jednorazowych sztućcach i naczyniach, a nawet zabawkach dla dzieci. Zaburza on gospodarkę hormonalną w organizmie – potrafi imitować estrogeny, czyli żeńskie hormony.
Zobacz także
„To, co zobaczyłam, jest przerażające”. W dobie pandemii koronawirusa temat zaśmiecania środowiska przestał istnieć
14 mln ton mikroplastiku zalega na dnie oceanów. Jest gorzej, niż myśleli naukowcy
Fotograf mówi głośne „NIE” plastikowi w kampanii „No Beauty In Plastic”. Możesz się do niego przyłączyć, podpisując petycję
Polecamy
Butelczak wiecznisty – nowy „grzyb” w polskich lasach. Świetna akcja Lasów Państwowych
Wodę w butelkach zostawmy na czas kryzysu. W innych wypadkach to tylko chwyt marketingowy
Wielkie palety z wodą przed Biedronką w 30-stopniowym upale. „Załamka” – komentuje Paulina Ihnatowicz i ostrzega
Zanurkowała u wybrzeży Wysp Kanaryjskich. Zamiast kolorowych ryb i bujnej roślinności – śmieci
się ten artykuł?