„Jestem zaszczycona i bardzo wdzięczna”. 16-letnia Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla
Dzisiaj dzieci na całym świecie poszły na wagary, aby wziąć udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. To wszystko za sprawą 16-letniej aktywistki Grety Thunberg. Szwedzka nastolatka została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla, a Komitet Noblowski zaakceptował zgłoszenie.
Greta Thunberg od dawna protestuje przeciwko zmianom klimatu, które są efektem szkodliwej działalności człowieka. Od sierpnia ubiegłego roku w każdy piątek nastolatka protestuje przed szwedzkim parlamentem żądając od władz większego zaangażowania się w ochronę środowiska.
Jej regularna aktywność zachęciła nastolatków na całym świecie do podobnych działań. Jednym z nich jest piątkowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, w którym wzięli udział uczniowie z wielu krajów.
Zaangażowanie Thunberg i jej wpływ na innych, sprawiły, że jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. W sumie nominowanych jest 301 osób lub organizacji, wśród nich m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i prezydent USA Donald Trump.
16-latka Kobietą Roku
16-letnia Greta Thunberg w krótkim czasie stała się sławna na całym świecie za sprawę swojego zaangażowania w walkę o ochronę środowiska. Wzięła udział w niedawnym szczycie klimatycznym w Katowicach, a także w Forum Ekonomicznym w Davos. 8 marca została ogłoszona Kobietą Roku w Szwecji, a przez magazyn Time uznana za jedną z najbardziej wpływowych osób młodego pokolenia na świecie.
”„To bardzo smutne. Myślę, że wszyscy muszą zdać sobie sprawę, że zawiedliśmy w wielu obszarach. Ale jest jeszcze czas, aby to naprawić, jeśli wszyscy spróbujemy zrobić to, co niemożliwe. To może i musi być zrobione"”
#FridaysForFuture
Informacja o nominacji Grety do Pokojowej Nagrody Nobla pojawiła się w przeddzień globalnego strajku „Global Strike For Future”. Ruch #FridaysForFuture polega na opuszczeniu przez uczniów lekcji w piątek, aby zamanifestować w sprawie ochrony środowiska. Dzisiaj uczniowie i studenci wyszli na ulicę, aby apelować do władz o większe działania na rzecz ochrony klimatu. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny został zorganizowany w ponad dziewięćdziesięciu krajach.
Greta Thunberg zapytana przez New Scientist, co sądzi o stanie świata, powiedziała: „To bardzo smutne. Myślę, że wszyscy muszą zdać sobie sprawę, że zawiedliśmy w wielu obszarach. Ale jest jeszcze czas, aby to naprawić, jeśli wszyscy spróbujemy zrobić to, co niemożliwe. To może i musi być zrobione”.
RozwińDziałalność 16-letniej aktywistki dociera nie tylko do osób nastoletnich. Na temat inicjatywy Szwedki wypowiedziała się również dziennikarka Kinga Rusin.
Gdybym była uczniem na pewno nie poszłabym dziś do szkoły! Gdybym była nauczycielem na pewno usprawiedliwiłabym dziś nieobecność każdego ucznia. Gdybym była dyrektorem szkoły, razem z moimi uczniami poszłabym dziś na Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, protestować przeciwko całkowitej ignorancji rządu w kwestii globalnego ocieplenia i ochrony naszego środowiska!
Gdybym była uczniem na pewno nie poszłabym dziś do szkoły! Gdybym była nauczycielem na pewno usprawiedliwiłabym dziś…
Gepostet von Kinga Rusin am Donnerstag, 14. März 2019
Polecamy
„Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Na zabawnych plakatach tłumaczą, czego nie wolno wrzucać do toalety
Spada zużycie plastikowych torebek. Jak na tle Europy wypada Polska? Możesz się zdziwić
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
się ten artykuł?