16-latkowie z Polski jako pierwsi na świecie znaleźli sposób na utylizacje plastiku
Paulina Frątczak i Adrian Grzonka z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu udowodnili, że larwy mola woskowego w odpowiedniej temperaturze są w stanie zutylizować plastik. To pierwsze tego typu odkrycie na świecie i przełom w walce z zaśmiecaniem naszej planety!
Rozwiązanie na wyciągnięcie ręki
Dwoje 16-latków udowodniło, że wcale nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć skuteczny sposób na utylizacje plastiku.
„W ostatnim czasie problem zanieczyszczenia środowiska i akcje ekologiczne zaintrygowały nas i uświadomiły powagę sytuacji. Natknęliśmy się na artykuły dotyczące możliwości utylizacji wszechobecnego polietylenu i polipropylenu przez larwę motylicy Barciaka Większego (Galleria Mellonella). Zastanawialiśmy się nad tym, jak funkcjonuje ten organizm, do jakich rzeczy jest zdolny, a także czy możemy przyczynić się do poszerzenia znajomości funkcjonowania tego gatunku i jego wpływu na zmiany in plus w środowisku naturalnym” – wyjaśniają autorzy badania, Paulina Frątczak i Adrian Grzonka.
Młodzi naukowcy pracowali nad nim przez kilkanaście miesięcy. Przez ten czas hodowali larwy mola woskowego i obserwowali, jak zachowują się i rozwijają w różnych warunkach termicznych, przy różnym dostępie do pożywienia i jego ilości. Ale przede wszystkim zastanawiali się nad wpływem tych czynników na utylizację polietylenu (PE). Wnioski? Zaskakujące!
„Nasza przyszłość jest w takich ludziach”
Jak się okazało, larwy mola woskowego w odpowiedniej temperaturze utylizują worki foliowe. Uczniowie wykazali, że najskuteczniej dokonują tego w temperaturze 24 stopni oraz wtedy, gdy stosunek wosku pszczelego, którym są karmione, do folii polietylenowej wynosi 1:1.
Za swoje osiągnięcie Paulina Frątczak i Adrian Grzonka zostali wprost obsypani nagrodami. Otrzymali między innymi jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodych naukowców – nagrodę dla młodych innowatorów „Best young inventors award” w Międzynarodowym Konkursie Innowacyjności iCAN 2021 w Kanadzie.
„Nasza przyszłość jest tylko w takich ludziach. Tylko to pokolenie będzie w stanie naprawić błędy, które popełnialiśmy przez ostatnie dziesięciolecia. (…) Młodym gratuluję wiedzy, pasji i przede wszystkim wrażliwości na potrzeby planety” – tak osiągnięcie skomentował na swoim profilu na Facebooku popularyzator nauki Maciej Kawecki.
Rozwiń
Źródło: zs6sobieski.pl
Zobacz także
„W oceanach ląduje 50 tysięcy ton plastikowych strzępów po siatkach”. Sylwia Majcher przekonuje, że czas zrezygnować z foliówek
Czy kawa w kapsułkach jest dobra dla nas i dla środowiska? Tłumaczy dietetyk kliniczny
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
Polecamy
Butelczak wiecznisty – nowy „grzyb” w polskich lasach. Świetna akcja Lasów Państwowych
Wodę w butelkach zostawmy na czas kryzysu. W innych wypadkach to tylko chwyt marketingowy
16-latka z Gdyni podbija świat nauki. Kornelia Wieczorek pracuje nad aplikacją do diagnostyki zmian skórnych
Wielkie palety z wodą przed Biedronką w 30-stopniowym upale. „Załamka” – komentuje Paulina Ihnatowicz i ostrzega
się ten artykuł?