Przejdź do treści

102-letnia kobieta wciąż uczy dzieci pływać. „To mnie uszczęśliwia” – mówi Peggy Konzack

Kobieta uczy pływać niemowlę, które matka trzyma na rękach.
102-letnia Peggy Konzack uczy małe dzieci pływać. Kobieta pracuje w tym samym miejscu od ponad 50 lat/ fot. Print Screen wideo Good News
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

To będzie jedna z historii o tym, że wiek to tylko liczba. Peggy Konzack ma wiele powodów do radości. Kobieta nauczyła pływać kilka pokoleń dzieci, a na karku ma 102 lata. Jak podkreśla, nie zamierza zwalniać tempa. 

Ma 102 lata i wciąż uczy pływać dzieci

Peggy Konzack jest jedną z najstarszych instruktorek pływania na świecie. Mieszkanka Oregonu nauczyła pływać kilka pokoleń dzieci w lokalnym YMCA w hrabstwie Douglas. 102-latka oddaje się swojej pasji od ponad 50 lat i nie ma zamiaru zwalniać tempa.

„Często mówię, że będę uczyć pływania, dopóki nie posadzą mnie na wózek inwalidzki i wrzucą do wody” – żartuje Peggy, cytowana przez magazyn „People”.

W młodości Peggy miała jednak inne plany na życie. Kobieta pragnęła zostać fryzjerką. Zamiłowanie do nauki pływania odkryła przez przypadek. Wraz z mężem, który zmarł w 2021 r. w wieku 100 lat, udzielała się często społecznie. Regularnie też pływała w YMCA. Kiedy poprzedni instruktor pływania dzieci odszedł z pracy, wówczas 46-latka miała go jedynie zastąpić. Kobieta polubiła swoje nowe zajecie na tyle, że postanowiła zajmować się nauką pływania zawodowo. W tym celu musiała wyrobić certyfikat, ponieważ dyrektor placówki uznał, że jest za stara na zostanie instruktorką w pełnym wymiarze.

Robert Moore

„To mnie uszczęśliwia”

Peggy podkreśla, że kocha swoją pracę tak bardzo, że nadal prowadzi lekcje w tym samym miejscu. Jej uczniowie to dzieci w wieku od trzech miesięcy do trzech lat, a zajęcia z nimi to dla 102-latki czysta przyjemność. Kobieta przyznaje, że „uwielbia pomagać” młodym mamom.

„To mnie uszczęśliwia. Cieszę się, że mogę pracować z dziećmi i czerpię radość z relacji, które mam z ich rodzicami” – podkreśla w rozmowie z „People”.

I zaznacza, że swoją dobrą formę oraz długie życie z pewnością zawdzięcza częstej aktywności. Jak podaje, pracuje z dziećmi w poniedziałki i środy. Przychodzi jednak popływać rekreacyjnie także we wtorki, czwartki i piątki.

„W tym wieku mogę być bardzo leniwa, dlatego przychodzę i pływam lub uczę i wracam do domu. Dzięki temu czuję się dobrze i jestem gotowa na resztę dnia” – mówi i dodaje – „To mnie trzyma przy życiu”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez The Oregonian (@theoregonian)

Zalety pływania – jest ich mnóstwo

Pływanie jest odpowiednią aktywnością fizyczną dla osób w każdym wieku oraz o różnym poziomie zaawansowania. Z uprawiania tego sportu płynie spora ilość zalet. Podczas pływania pracują właściwie wszystkie główne partie mięśniowe – ramion, nóg, brzucha i klatki piersiowej. Podnosi się także puls, nie nadwyrężając organizmu.

Ponadto poprzez pływanie podaż i rozkład tlenu poprawiają ukrwienie mózgu i jego zaopatrzenie w tlen. Co z kolei pobudza centralny układ nerwowy i poprawia funkcje poznawcze. Pływanie powoduje wyrzut endorfin, co przekłada się na dobry nastrój, dlatego właśnie z wody zazwyczaj wychodzimy rozluźnione i zrelaksowane.

 

Źródło: people.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: