Przejdź do treści

1 na 3 osoby twierdzi, że powrót do biura negatywnie wpłynął na jej zdrowie psychiczne

1 na 3 osoby twierdzi, że powrót do biura negatywnie wpłynął na jej zdrowie psychiczne
1 na 3 osoby twierdzi, że powrót do biura negatywnie wpłynął na jej zdrowie psychiczne / Zdjęcie: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wprowadzane obostrzenia związane z pandemią COVID-19, a następnie ich luzowanie wystawiły na próbę kondycję psychiczną pracowników. Nowy raport McKinsey pokazuje, że 1 na 3 osoby negatywnie zniosła powrót do biura po miesiącach pracy zdalnej.

Powrót do pracy a zdrowie psychiczne

W najnowszym badaniu McKinsey, przeprowadzonym na 1602 zatrudnionych osobach, jeden na trzech respondentów stwierdził, że powrót do pracy w biurze miał negatywny wpływ na jego zdrowie psychiczne. Pracownicy, którzy doświadczyli pogorszenia kondycji psychicznej, byli pięciokrotnie bardziej narażeni na przyjmowanie mniejszej ilości obowiązków w pracy.

Raport pokazuje, że przed pracodawcami stoi niemałe wyzwanie, by sprostać oczekiwaniom pracowników względem zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz zapewnić im odpowiednie wsparcie związane ze zmianą trybu pracy. Pracownicy najbardziej obawiają się o zdrowie swoje i swoich najbliższych, a także o to, czy biuro będzie na tyle bezpieczną przestrzenią, by móc w nim pracować, nie stresując się groźbą zakażenia koronawirusem. Zastanawiają się, czy w biurach została poprawiona wentylacja i jakość powietrza lub czy wspólne przestrzenie będą częściej niż dotychczas gruntownie sprzątane. Ponadto, martwią się utratą poczucia autonomii zdobytej podczas pracy zdalnej.

Tymczasem zdaniem naukowców, powrót do fizycznego miejsca pracy może zwiększyć wypalenie zawodowe, które objawia się na trzy sposoby: wyczerpaniem, rezygnacją z kontaktów społecznych i obniżonym poczuciem własnej wartości.

Co pracodawca może zrobić dla pracownika wracającego do pracy w biurze?

Autorzy raportu McKinsey zalecają pracodawcom bezpośrednie reagowanie na obawy pracowników dotyczące bezpieczeństwa i elastyczności. W kwestii troski o zdrowie, naukowcy McKinsey twierdzą, że pracodawcy mogą wymagać od pracowników poddawania się regularnym testom na COVID-19, zorganizowania tak przestrzeni pracy, by móc zapewnić dystans społeczny oraz nakazania noszenia maseczek w budynku.

Zdaniem badaczy McKinsey, stworzenie elastycznych i hybrydowych form pracy będzie znacznie korzystniejsze dla ogólnego komfortu pracowników, niż narzucanie im grupowych powrotów do biur.

„Jako pracodawca musisz zastanowić się, co nie spodoba się twojemu pracownikowi w tym miejscu pracy i jak możesz przyciągnąć nowych” – mówi Jeris Stueland, współautor raportu McKinsey. „W tej chwili rynek pracy jest w sytuacji, w której pracownicy mogą prosić o trochę więcej, a pracodawcy będą musieli wymyślić, jak im to dać” – dodaje.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: