Przejdź do treści

1. Finał WOŚP na archiwalnych zdjęciach. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już 27 lat!

JUREK OWSIAK PODCZAS 1. FINALU WIELKIEJ ORKIESTRY SWIATECZNEJ POMOCY
JUREK OWSIAK PODCZAS 1. FINALU WIELKIEJ ORKIESTRY SWIATECZNEJ POMOCY 03.01.1993 WARSZAWA , UL. WORONICZA , STUDIO TVP / FOT. MICHAL MUTOR / AGENCJA GAZETA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku, czyli dokładnie 27 lat temu! Tematem przewodnim akcji były wtedy choroby serca najmłodszych pacjentów. Ile udało się zebrać pieniędzy i jak wyglądał pierwszy, historyczny finał WOŚP? Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Dziś mija 27 lat od pierwszego, historycznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 3 stycznia 1993 roku w studiu TVP2 w Warszawie została zorganizowana pierwsza finałowa zbiórka pieniędzy dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Obok Jerzego Owsiaka, widowisko prowadziła Agata Młynarska, była dziennikarka Telewizji Polskiej.

Jak powstał pierwszy finał WOŚP?

Nazwa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy została użyta w programie telewizyjnym „Róbta co chceta, czyli  rock’n’rollowa jazda bez trzymanki”, w ferie bożonarodzeniowe 1991 roku, a jej autorem był oczywiście Jurek Owsiak. To właśnie w tym programie, znanym również pod nazwą „Kręcioła”, została zapoczątkowana akcja zbierania pieniędzy na sprzęt dla najmłodszych podopiecznych Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

– Dostawaliśmy do redakcji mnóstwo listów. A w niemal każdym były pieniądze dla dzieci. I nikt nigdy niczego nie ukradł. Pojawił się więc pomysł, żeby zrobić jakiś event, jakiś koncert będący podziękowaniem dla darczyńców. No i tak powstał pierwszy finał WOŚP – mówi Młynarska.

❤️Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993, zapoczątkowanej przez…

Gepostet von Agata Młynarska am Mittwoch, 9. Januar 2019

Pierwszy finał WOŚP w założeniu miał być jednorazowym happeningiem, którego celem było zebranie środków dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

– Kiedy ogłosiliśmy w telewizyjnym programie „Róbta co chceta” zaproszenie do pierwszego Finału, myśleliśmy o jednorazowym happeningu i wielkiej zabawie, która miała przynieść wymierne korzyści. Ale jakie? Tego nikt nawet nie przewidywał – tłumaczył Jurek Owsiak.

Wielka Orkiestra Swiatecznej Pomocy, 1993 N/z: Agata Mlynarska, Jerzy Owsiak, Walter Chelstowski / Fot: Jan Bogacz/TVP/East News

Jak przyznała Agata Młynarska w swoim poście na Facebooku, cały styl i estetykę, które potem stały się kanonem dla Orkiestry Jurek Owsiak wymyślił w programie „Róbta co chceta”. „Zawsze było kolorowo, odjazdowo, wesoło i bez focha” – napisała dziennikarka.

„Pierwszą żółtą koszulę Juras dostał ode mnie, ja stworzyłam swój wizerunek ze spódnicy z tzw. „zrzutów” (używane ciuchy przysyłane w paczkach do Polski z zagranicy w czasie stanu wojennego), koszuli mojego pierwszego męża, krawat był od teścia prof. Jana Kieniewicza a buty od siostry z Francji. Cały strój po latach podarowałam na aukcję WOŚP” – dodała.

Agata Młynarska i Jurek Owsiak w programie "Róbta, co chceta"

Agata Młynarska i Jurek Owsiak w programie „Róbta, co chceta” / Fot. Facebook.com/Agata Młynarska

Podczas pierwszego finału WOŚP nie była jeszcze fundacją. Oficjalnie została założona dwa miesiące później – 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Pierwszy Finał WOŚP – ile pieniędzy zebrano?

Agata Młynarska tę zbiórkę wspomina z ogromnym wzruszeniem i niedowierzaniem. Nikt nie spodziewał się takiego oddźwięku i tylu datków w postaci pieniędzy i kosztowności, które dorośli i dzieci przynosili do studia TVP2.

– Ludzie wkładali mi pieniądze, gdzie popadnie. Miałam je za koszulą, w kieszeniach. Wkładali mi na ręce pierścionki i obrączki, które chcieli przekazać na zbiórkę. Co chwilę wbiegały też dzieci z workami pieniędzy i wysypywały je w studio. Pamiętam, że jak kończył się pierwszy finał, to zamiataliśmy te pieniądze z podłogi – mówiła Młynarska w rozmowie z tvn24.pl.

JUREK OWSIAK (C) , AGATA MLYNARSKA , WALTER CHELSTOWSKI (2l) PODCZAS 1. FINALU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIATECZNEJ POMOCY .

03.01.1993 WARSZAWA , UL. WORONICZA , STUDIO TVP . NZ JUREK OWSIAK (C) , AGATA MLYNARSKA , WALTER CHELSTOWSKI (2l) PODCZAS 1. FINALU WIELKIEJ ORKIESTRY SWIATECZNEJ POMOCY .
FOT. MICHAL MUTOR / AGENCJA GAZETA

Podczas pierwszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano 1 535 440,68 dolarów, co w przeliczeniu po ówczesnym kursie dawało około 2,4 mln złotych. Ta suma przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów!

– Sukces pierwszego Finału pozwolił na podział zebranych pieniędzy pomiędzy wszystkie ośrodki kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Tym samym akcja nabrała znaczenia ogólnopolskiego, a nasze pierwsze zakupy w sposób istotny wpłynęły na poprawę pracy polskich kardiochirurgów dziecięcych – mówił Jurek Owsiak.

Dzięki zebranym pieniądzom Jerzy Owsiak, z później założoną Fundacją, mógł zakupić potrzebny sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgii Dziecięcej w całej Polsce. Do szpitali trafiły kardiomonitory, inkubatory, defibrylator, pompy strzykawkowe, pulsoksymetry, CPAP-y i respiratory.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do końca świata i jeden dzień dłużej

Organizatorzy zbiórki postanowili kontynuować działalność. W marcu 1993 powstała fundacja WOŚP, która od 2002 organizuje finał Orkiestry w drugą niedzielę roku. Fundacja w ciągu 27 lat zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1 100 000 000 zł.

Prawdziwie rekordowy był ubiegłoroczny finał, podczas którego zbierano pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Jurek Owsiak

Udało się zebrać dokładnie 175 938 717,56 zł.

Po raz pierwszy za pośrednictwem strony Fundacji internauci wpłacili aż 15 007 461,22 zł, czyli prawie dwa razy więcej, niż podczas 26. Finału. W akcję zaangażowało się 1687 sztabów (w tym 86 zagranicznych) i 120 tys. wolontariuszy, a do darczyńców trafiło ok. 35 mln serduszek.

28. Finał WOŚP już 12 stycznia

Tegoroczna 28. edycja finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 12 stycznia. W tym roku Fundacja będzie zbierała pieniądze na na zakup najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

29. Finał WOŚP / Mat. pras. WOŚP

„Gramy z radością, gramy z głową” . WOŚP w tym roku zbiera środki dla dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy

Niesamowite zdjęcia z porodów! Nowi zwycięzcy w konkursie Birth Photography Image Competition 2020. Jedną z finalistek jest polska fotografka!

Dwóch chłopców i dziewczynka, którzy występują w filmie

„Gdańsk dzieli się dobrem” – co to właściwie znaczy? Zobacz, co ważnego chcą ci przekazać najmłodsi

cellulit galeria

Cellulit – mamy go prawie wszystkie, więc po co się go wstydzić? Te dziewczyny przełamały wstyd i dumnie kroczą z pomarańczową skórką!

Poznaj historie silnych, niezależnych i odważnych kobiet na całym świecie. Zdjęcia z konkursu „Kobieta 2019” odpowiadają na pytanie „kim jest kobieta?”

Zwracasz uwagę na to, co je twoje dziecko? Te zdjęcia pokazują, co jedzą dzieci z całego świata. Różnorodność jest niesamowita!

„Wiele przepłakałam, bo straciłam najważniejszą część wyglądu każdej kobiety. Teraz wiem, że nie jestem z tego powodu gorsza”. Kobiety pokazują, że mimo łysienia czują się atrakcyjne

Profile ciałopozytywne na Instagramie, które warto znać! Pokochaj swoje ciało. Te profile ci w tym pomogą

Fot. Denise Czichocki , ”Marzący Merlin”

Głuchy pies zawładnął sercami jury! Ogłoszono zwycięzców największego na świecie konkursu fotografii psów

Kompleksy i historie, które kryją się za nimi. Seria zdjęć „Rock Your Body” pokazuje, jak odważna jest prawda

Ciało bogini za nic się nie wini. Dzięki akcji Aleksandry Domańskiej tysiące kobiet pokochało swoje ciało

galeria weekendowa blizny szwy

Blizny na nogach, brzuchu, klatce piersiowej i rękach. Kobiety na Instagramie pokazują, że nie ma się czego wstydzić i dumnie pokazują blizny na plaży!

Masz zmarszczki? Pokochaj je! Te kobiety już to zrobiły i chwalą się zmarszczkami na Instagramie

Masz zaburzenia lękowe? Wydaje ci się, że nie jesteś nikomu potrzebna? Zobacz ilustracje, które powinna zobaczyć każda osoba z problemami zdrowia psychicznego

Parodiują gwiazdy, modelki i celebrytów. Zobacz najlepszych Instagramerów, których warto obserwować

Z nimi nie można nudzić się na szpitalnych korytarzach. Tańczący lekarze podbijają Instagram!

Polskie pieguski podbijają Instagram! Zobacz galerię zjawiskowych dziewczyn z piegami

Zakryj blizny tatuażem. Świetna inicjatywa z okazji Tegorocznego Dnia Świadomości Autoagresji

Nie róbmy założeń o ludziach na podstawie wyglądu. Te zdjęcia zmuszają do refleksji

Toniemy w plastiku! „No Beauty In Plastic” to wymowny projekt fotograficzny – kobiety uwięzione w folii

Trash Challenge opanował świat. Ludzie zbierają śmieci w świetnej akcji mediów społecznościowych

„Nie przepraszam za” – akcja pokazująca, że kobiety nie muszą czuć się winne za własne wybory

Galeria: kobiety dla kobiet. Panie z całego świata składają sobie życzenia z okazji ich dnia. Bo siła jest kobietą!

Jurek Owsiak

Rekordowa zbiórka WOŚP. Jurek Owsiak podał kwotę zebraną podczas 27. finału

×