Zwrot akcji w sprawie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ustawa gotowa szybciej niż planowano
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna w rozmowie z PAP podkreśliła, że projekt ustawy zakazującej sprzedaży alkoholu nocą na stacjach benzynowych jest już gotowy. Według zapowiedzi szefowej resortu zakaz zacznie obowiązywać w ciągu najbliższych miesięcy.
Kiedy nie kupimy alkoholu na stacji benzynowej?
W Polsce alkohol jest niezwykle łatwo dostępny. Kupić można go w wielu miejscach o niemal każdej porze dnia i nocy. Szacuje się, że w naszym kraju uzależnionych od alkoholu jest ok. 3 mln osób. Władze szukają sposobów, by zminimalizować to zjawisko. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ten krok jest również odpowiedzią na rosnące obawy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Pomysł nie spodobał się jednak wielu politykom, którzy szeroko go krytykowali.
Jak jednak podkreśliła w najnowszej rozmowie z PAP ministra zdrowia Izabela Leszczyna, projekt zakazujący sprzedaży napojów wyskokowych na stacjach benzynowych w godzinach nocnych (od 22:00 d0 6:00) jest już gotowy i może wejść w życie w ciągu kilku miesięcy. Szefowa resortu zaznaczyła, że został skierowany do zespołu do spraw programowania prac rządu. Dodała również, że konsultacje społeczne nie zostaną skrócone.
„Rozumiem, że bardzo wiele podmiotów będzie się chciało wypowiedzieć: podmiotów gospodarczych, ale pewnie także NGO-sów i w ogóle strona społeczna. Wszystkie uwagi przeczytamy z należytą uwagą i będziemy się do nich oczywiście odnosić” – przekazała.
Projekt ma trafić do Sejmu po wakacjach. Leszczyna zapytana o proponowaną datę wejścia w życie zakazu, wskazała najbliższe kilka miesięcy.
„Mówiliśmy o pierwszym stycznia 2025 r. Natomiast zawsze vacatio legis jest decyzją ostatecznie podejmowaną po konsultacjach społecznych” — zaznaczyła.
Prawo w innych krajach
Alkohol jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych ma na celu zmniejszenie dostępności alkoholu dla kierowców, co może przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków związanych z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu. Według danych Biura Drogowego KGP, w pierwszym półroczu 2024 r. kierujący po alkoholu byli sprawcami 533 wypadków drogowych. Zginęło w nich 37 osób, a 641 zostało rannych.
Wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych nie jest nowym pomysłem. W wielu krajach na świecie takie regulacje zostały już wprowadzone. Przykłady te pokazują, że ograniczenie dostępności alkoholu na stacjach benzynowych może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenia spożycia alkoholu wśród społeczeństwa.
W jakich krajach nie kupimy napojów alkoholowych na stacjach benzynowych? Kierowcy nie mają takiej możliwości m.in. w Szwecji, Holandii i na Litwie. W Słowenii, Portugali czy Francji zakaz obejmuje jedynie godziny nocne. Natomiast w Hiszpanii czy Finlandii na stacjach można zaopatrzyć się jedynie w niskoprocentowe napoje.
Źródło: PAP
Zobacz także
Cara Delevingne o rzuceniu alkoholu: „Jeśli ja mogę to zrobić, to każdy może”
„Dziecko to nie kompan do polewania alkoholu”. Policjantka zareagowała na bulwersujące zdjęcie z lokalu
Posłowi nie spodobał się pomysł zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach. Psychiatrka: „Na stacji benzynowej tankować mogą tylko samochody. Ludzie nie powinni”
Polecamy
Głośny wyrok w sprawie nielegalnej reklamy alkoholu. Wśród skazanych znany dziennikarz i były poseł
Po alkotubkach pojawiły się alkolody. Izabela Leszczyna: „Ciśnie mi się na usta wyraz nieparlamentarny”
Alkohol w tubkach zniknie ze sklepów. Po medialnej burzy producent wydał oświadczenie
Musy dla dzieci? Nie, to wódka w saszetkach. „Absolutny skandal. Taki produkt nigdy nie powinien trafić do sprzedaży”
się ten artykuł?