Znany lekarz oskarżony o śmierć pacjentki. Eksperyment medyczny zakończony tragedią
Kazimierz P., jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci krakowskiej ginekologii, stoi w obliczu poważnych zarzutów, donosi Wirtualna Polska. Sprawa dotyczy eksperymentu medycznego z wykorzystaniem robota chirurgicznego, w wyniku którego zmarła 50-letnia kobieta. Prokuratura twierdzi, że decyzja o zakwalifikowaniu pacjentki do operacji była obarczona rażącymi błędami.
Znany ginekolog oskarżony o śmierć pacjentki
Profesor Kazimierz P., znany ginekolog onkologiczny, były małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci oraz narażenie pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Jak przekazała Wirtualna Polska, która jako pierwsza nagłośniła sprawę, śmierć kobiety nastąpiła w wyniku przeprowadzania nowatorskiego zabiegu chirurgicznego z wykorzystaniem robota medycznego. 50-letnia Magdalena Kaczmarczyk zmarła na skutek powikłań po operacji, którą zaproponowano jej jako element eksperymentu medycznego.
W grudniu 2021 roku pacjentka została poddana operacji nowotworu szyjki macicy przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci w prywatnym Szpitalu na Klinach w Krakowie, w ramach współfinansowania zabiegu przez Unię Europejską. Operacja była bezpłatna, ale decyzja o jej przeprowadzeniu została oparta jedynie na badaniu USG. Lekarz pominął wykonanie u chorej rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, które są zalecane w takich przypadkach.
Operacja trwała dziesięć godzin i była początkiem powikłań, które doprowadziły do krwotoków, kolejnych interwencji chirurgicznych, niewydolności wielonarządowej oraz śmierci kobiety 27 stycznia 2022 roku.
Lekarz nie przyznaje się do winy
W opinii krajowego konsultanta ds. ginekologii onkologicznej, profesora Mariusza Bidzińskiego cytowanego przez Wirtualną Polskę, 50-latka nie powinna była zostać poddana operacji ze względu na zaawansowany etap nowotworu. W przypadku raka szyjki macicy taki zabieg z użyciem robota zwiększa ryzyko nawrotów choroby i gorszych wyników leczenia niż w przypadku tradycyjnych metod. Taką samą opinię wydało w marcu 2021 r. Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.
Sprawa skłoniła Ministerstwo Zdrowia do interwencji w sprawie eksperymentu medycznego, który szpital początkowo odmówił przerwać. Placówka powoływała się na wydaną wcześniej zgodę.
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Kazimierzowi P. Zarzuca mu popełnienie przestępstw z artykułów 160 i 155 Kodeksu karnego. Grożą one karą pozbawienia wolności do lat 5. Oskarżony nie przyznaje się do winy. Lekarz zaprzecza zarzutom oraz argumentuje, że wcześniejsze nagłaśnianie podobnych spraw prowadziło do niesprawiedliwego napiętnowania lekarzy. Kazimierz P. nie został zawieszony w obowiązkach służbowych i do dziś jest kierownikiem Oddziału Klinicznego Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Źródło: Wirtualna Polska
Zobacz także
Lekarze z Gdańska przeprowadzili jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów usunięcia endometriozy. Wykorzystali innowacyjną metodę
Pierwszy na świecie przeszczep obu płuc przy użyciu robota. Nowa era w medycynie
Ruszył proces lekarzy oskarżonych w związku ze śmiercią Izabeli z Pszczyny. „Bardzo wiele wskazuje, że można było tę dziewczynę uratować”
Polecamy
Chorych w domach będą wspierać roboty. „Z czasem staną się dostępne jak smartfony” – mówi prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka od AI
Lekarze przetoczyli krew pacjentce wbrew jej woli. Trybunał w Strasburgu przyznał jej odszkodowanie
Nie ma jeszcze 30 lat, a przeszła już 18 operacji neurochirurgicznych. Poznajcie Julię Folaron, „specjalistkę w sztuce tracenia”
Przez modę na wapowanie 17-latce zapadło się płuco. „Byłem z nią w piekle, ale wróciliśmy” – wyznał jej ojciec
się ten artykuł?