Przejdź do treści

Zdrada emocjonalna – definicja, jak sobie z nią poradzić?

Zdrada emocjonalna – definicja, jak sobie z nią poradzić? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”
Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. To pierwszy taki przypadek w historii
Maja Bohosiewicz krytykuje tekst popularnego wśród nastolatków utworu. „Piosenka, która jawnie poniża kobiety”
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
Ciężko ci okiełznać swoją zazdrość? Milena Wojnarowska podpowiada, jak sobie z nią poradzić

Zdrada emocjonalna bywa bardziej bolesna niż zdrada fizyczna. Często zaczyna się niewinnie i jest utożsamiana z przyjaźnią. Później przeradza się jednak w coś więcej. Jakie są objawy zdrady emocjonalnej? Jak ją wybaczyć i jak odbudować zaufanie do partnera? Podpowiadamy.

Zdrada emocjonalna – definicja

Co to jest zdrada emocjonalna? To typ zdrady, który nie dotyczy stosunków seksualnych, a sfery uczuciowej. Dochodzi do niej wtedy, gdy pomiędzy dwoma osobami pojawia bliska więź oraz intymność emocjonalna. Związane jest to z okazywaniem dużej uwagi osobie spoza związku, spędzaniem z nią dużej ilości czasu oraz troszczeniem się o nią. Wspólne spotkania często są z kolei utrzymywane w tajemnicy. Nie bez powodu określa się ją często mianem „związku platonicznego”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Psychologia a zdrada emocjonalna

Zdaniem psychologów na miłość składają się trzy elementy: intymność, namiętność oraz zaangażowanie. Zdrada emocjonalna dotyczy pierwszej składowej, ponieważ oznacza ona dzielenie intymności z osobą trzecią. Oznacza to również brak lojalności ze strony partnera, złamanie zasady poufności oraz powielanie z inną osobą tego, co w związku wyjątkowe.

Zdrada emocjonalna u faceta

Zdrada emocjonalna męża lub partnera łączy się zwykle z poczuciem bycia niedocenianym i niezauważanym. Tymczasem mężczyźni potrzebują podbudowywania ego, potwierdzania ich mądrości i siły. Niektórzy z nich uważają, że spoufalanie się inną kobietą to tylko niegroźne zachowanie – powodem do niepokoju jest, ich zdaniem, jedynie zdrada fizyczna.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii dla Małżeństwa i Rodziny (AAMFT), zdrada emocjonalna dotyczy 45 proc. mężczyzn w stałych związkach. Do zdrady fizycznej przyznaje się z kolei 20-25 proc. panów.

kobieta i mężczyzna przytulają się

Zdrada emocjonalna żony

Zdrada emocjonalna żony lub partnerki łączy się z kolei z potrzebą bycia podziwianą, wysłuchaną, zrozumianą i adorowaną.

Jak twierdzi Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii dla Małżeństwa i Rodziny, do zdrady emocjonalnej przyznaje się 35 proc. kobiet w stałych związkach. Do zdrady fizycznej przyznaje się z kolei 19 proc. kobiet.

Objawy zdrady emocjonalnej

Można wyróżnić następujące objawy zdrady emocjonalnej:

 • pomijanie partnera i wykluczanie go z różnych spraw,
 • stopniowy zanik zainteresowania partnerem lub partnerką,
 • sprowadzanie rozmów wyłącznie do codziennych, najistotniejszych tematów,
 • ustanie bliskości fizycznej, brak pociągu do dotychczasowego partnera,
 • częste sprawdzanie komunikatorów (ze względu na utrzymywanie stałego kontaktu z inną osobą),
 • unikanie spędzania wspólnego czasu z partnerem,
 • szybki i intensywny rozwój znajomości z osobą trzecią,
 • nerwowe odpowiadanie na pytania o osobę trzecią,
 • zatajanie rozmów i spotkań,
 • przesadna dbałość o wygląd,
 • nadmierne dbanie o prywatność.
Ameera Ibrahim / Instagram

U osoby zdradzającej lampka powinna zapalić się wtedy, gdy porównuje się swoją nową przyjaciółkę/przyjaciela z partnerką/partnerem, przy czym ta druga osoba wypada w tym porównaniu gorzej. Zdradzający odczuwa też tęsknotę za osobą trzecią, nieustannie wyczekuje spotkań z nią. Niepokoi go np. brak kontaktu z jej strony. Oparcia szuka z kolei nie w partnerce czy partnerze, a właśnie w swojej przyjaciółce/przyjacielu. W takiej relacji często pojawia się poczucie magicznej więzi, porozumienia dusz. Osoba zdradzająca odnosi również wrażenie, że może się z kimś znacznie lepiej zrozumieć niż ze swoim partnerem. Niekiedy dochodzą do tego fantazje erotyczne.

Zdrada emocjonalna a rozwód

Zdrada emocjonalna bywa trudniejsza do przepracowania niż ta fizyczna. Dlatego też stanowi  częsty powód rozwodów. Wynika to z głębszej relacją z drugą osobą, podczas gdy zdrada fizyczna nieraz kończy się na jednej, wspólnie spędzonej nocy.

Jak żyć po zdradzie?

Jak poradzić sobie ze zdradą emocjonalną?

Naturalne jest, że po zdradzie emocjonalnej pojawiają się wątpliwości odnośnie tego, co należy robić dalej. Pierwsza i najistotniejsza decyzja dotyczy tego, czy chcesz swój związek ratować, czy też z niego zrezygnować. Z pewnością warto odbyć na ten temat poważną rozmowę z partnerem – najlepiej bez pośpiechu, w odosobnieniu. Czasem okazuje się to jednak niemożliwe, np. gdy partner nagle wyprowadza się z domu.

W przypadku zdrady emocjonalnej potrzebna może się okazać pomoc specjalistów. Po zdradzie często pojawia się poczucie krzywdy, dochodzi również do stanów depresyjnych. Psycholog powinien pomóc się z tym uporać. Życie po zdradzie emocjonalnej i rozstaniu często przypomina żałobę. Na przepracowanie traumy trzeba więc dać sobie więcej czasu oraz przestrzeni.

Zdrada emocjonalna – jak wybaczyć? Jeśli po rozmowie z partnerem stwierdzicie, że chcecie ratować swój związek, pomocna będzie terapia dla par. Obecność trzeciej osoby może pomóc bardziej obiektywnie spojrzeć na dotychczasową relację. Psychoterapeuta pomaga również partnerom lepiej się komunikować oraz rozwiązywać wspólnie problemy.

Kobieta przy liściach

Jak naprawić związek po zdradzie?

Jak uratować związek po zdradzie emocjonalnej? Cóż, bardzo ważne jest to, aby zbyt często nie wracać do przeszłości. Ciągłe rozdrapywanie ran nie pozwoli twojemu związkowi ruszyć się miejsca. Zamiast tego, warto dużo rozmawiać, m.in. o swoich uczuciach, marzeniach, pragnieniach.

Kolejnym krokiem do odbudowania związku jest wzajemne przebaczenie. I chodzi tu nie tylko o przebaczenie osobie, która zdradziła, ale i tej zdradzonej, ponieważ często to jej zachowanie jest głównym źródłem problemów w związku. Na końcu należy postarać się o to, aby odbudować wzajemne zaufanie. Ważne jest, aby w tym procesie uczestniczyły również dwie osoby (niewskazana jest np. kontrola męża, relacji nie poprawiają też ciągłe przesłuchania). Można odbudować zaufanie po zdradzie emocjonalnej, choć ten krok zajmie tak naprawdę najwięcej czasu.

 

Źródła:

 1. A. Naszczyńska, Z. Lew-Starowicz, Wpływ płci i inteligencji emocjonalnej na postawy wobec zdrady, Przegląd Seksuologiczny, 2009 r.
 2. B. Wojciszke B., Psychologia społeczna, Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2011 r.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

pexels.com

Często kłócisz się z partnerem? Sprawdź 6 sposobów na to, by wymiana zdań wyszła wam na dobre

„Singielki kojarzone są z dużym miastem, sukcesem, niezależnością. To nie pasuje do obrazu uchodźczyni. Chcemy bezradną osobę, którą jako wybawiciele się zaopiekujemy” – mówi dr Marta Pietrusińska

„Życie w zgodzie z samą sobą to jedyna rzecz, która się liczy”. Rosyjska tenisistka otwarcie o swojej orientacji i wojnie w Ukrainie

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

„Zmiana brzmienia głosu może być jednym ze skutków psychoterapii” – mówi logopedka Marta Wesołowska

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

chłopak i dziewczyna w lesie

„Nie zmieniajmy na siłę partnera, tak samo jak nie chcemy, aby to on zmieniał nas”. Jak poradzić sobie z kryzysem w związku podczas wakacji?

Żałoba po związku / unsplash

Żałoba po związku? To możliwe. Daj sobie tylko prawo do tego, by czuć się źle

„W ustawieniach Hellingera chodzi o udrożnienie często zablokowanego przepływu miłości” /fot. Pexels

„W ustawieniach Hellingera chodzi o udrożnienie często zablokowanego przepływu miłości”. O kontrowersyjnej metodzie pracy z emocjami

Paulina Zagórska: Sprawa Amber Heard jest doskonałym przykładem seksizmu i mizoginii

Paulina Zagórska: „Sprawa Amber Heard jest doskonałym przykładem seksizmu i mizoginii”

Para stoi na moście

Milena Wojnarowska o wchodzeniu w toksyczne związki: „Klimat, który tworzy niezdrowa relacja, może kojarzyć się nam z poczuciem bezpieczeństwa”

para na kanapie

Czy można być niewiernym… genetycznie? Rozwiewamy wątpliwości

Logan Ury/ Materiały prasowe

„Miło jest czuć motyle w brzuchu, ale one mogą nas sprowadzić na manowce” – mówi Logan Ury, coach randkowania

Wydaje ci się, że wszyscy widzą twój stres? Psycholożka wyjaśnia, na czym pole iluzja przejrzystości

Wydaje ci się, że wszyscy widzą twój stres i lęk? Psycholożka wyjaśnia, na czym polega iluzja przejrzystości

„Divorce party może być jak publiczny spektakl mający na celu 'odczarowanie’ sytuacji społecznie uznawanej za porażkę”. O tym, czy rozwód zawsze musi oznaczać traumę, mówi socjolog prof. Mariola Bieńko

Joanna Godecka, psychoterapeutk

„Tyle razy słyszałam, że go zdradzam. Żałuję, że tego nie zrobiłam”. Z Joanną Godecką rozmawiamy o patologicznej zazdrości w związku

Ugryź się w język i zostaw na boku swoje rozpasane ego. Jak się kłócić, żeby było dobrze?

Kobieta

Jesteś wkurzona, a żal ci ładnych talerzy? Kasia Bem radzi, jak skutecznie rozładować złość

Kobieta i mężczyzna

7 komplementów, które warto mówić sobie w łóżku

„Stawianie mnie w takiej sytuacji jest nieludzkie. Czuję się upokorzony” – Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz” gorzko o przeszkodach w znalezieniu asystenta

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Aleksytymia - czym jest? / pexels

Masz trudność z nazywaniem i identyfikowaniem emocji? Jak 10 proc. populacji, możesz być aleksytymikiem

„Teraz bawią nas memy, ale zaraz może pojawić się potrzeba obśmiania sacrum. I na to nie ma mojej zgody”. Jak językowo oswajamy wojnę, mówi językoznawczyni Małgorzata Majewska

Paulina Danielak / archiwum prywatne

Paulina Danielak: Kobiety często nie mają dostępu do złości. Pojawia się płacz, bo nikt nie uczył ich wcześniej, jak wyrażać złość

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Jak dbać o nogi w podróży?

×