Przejdź do treści

Zdrada emocjonalna – definicja, jak sobie z nią poradzić?

Zdrada emocjonalna – definicja, jak sobie z nią poradzić? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Simone Biles rezygnuje z igrzysk w trosce o swoje zdrowie psychiczne
Simone Biles postawiła na pierwszym miejscu zdrowie psychiczne. Sponsorzy olimpijscy i fani popierają jej decyzję
MZS odradza wyjazd do popularnych wakacyjnych kierunków
Popularne kierunki wakacyjne uznane za obszary wysokiego ryzyka epidemicznego. MSZ i ECDC odradzają podróżowanie w te lokalizacje
Kiełki słonecznika – właściwości, wartości odżywcze, hodowla
Wentworth Miller
Wentworth Miller, gwiazdor „Skazanego na śmierć”, wyznał, że ma autyzm. „Ma to kluczowe znaczenie dla tego, kim jestem”
Ukraińskie stewardessy zmieniają uniformy. Obcisłe spódnice i szpilki odchodzą do lamusa!
Ukraińskie stewardessy zmieniają uniformy. Obcisłe spódnice i szpilki odchodzą do lamusa!

Zdrada emocjonalna bywa bardziej bolesna niż zdrada fizyczna. Często zaczyna się niewinnie i jest utożsamiana z przyjaźnią. Później przeradza się jednak w coś więcej. Jakie są objawy zdrady emocjonalnej? Jak ją wybaczyć i jak odbudować zaufanie do partnera? Podpowiadamy.

Zdrada emocjonalna – definicja

Co to jest zdrada emocjonalna? To typ zdrady, który nie dotyczy stosunków seksualnych, a sfery uczuciowej. Dochodzi do niej wtedy, gdy pomiędzy dwoma osobami pojawia bliska więź oraz intymność emocjonalna. Związane jest to z okazywaniem dużej uwagi osobie spoza związku, spędzaniem z nią dużej ilości czasu oraz troszczeniem się o nią. Wspólne spotkania często są z kolei utrzymywane w tajemnicy. Nie bez powodu określa się ją często mianem „związku platonicznego”.

Psychologia a zdrada emocjonalna

Zdaniem psychologów na miłość składają się trzy elementy: intymność, namiętność oraz zaangażowanie. Zdrada emocjonalna dotyczy pierwszej składowej, ponieważ oznacza ona dzielenie intymności z osobą trzecią. Oznacza to również brak lojalności ze strony partnera, złamanie zasady poufności oraz powielanie z inną osobą tego, co w związku wyjątkowe.

Zdrada emocjonalna u faceta

Zdrada emocjonalna męża lub partnera łączy się zwykle z poczuciem bycia niedocenianym i niezauważanym. Tymczasem mężczyźni potrzebują podbudowywania ego, potwierdzania ich mądrości i siły. Niektórzy z nich uważają, że spoufalanie się inną kobietą to tylko niegroźne zachowanie – powodem do niepokoju jest, ich zdaniem, jedynie zdrada fizyczna.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii dla Małżeństwa i Rodziny (AAMFT), zdrada emocjonalna dotyczy 45 proc. mężczyzn w stałych związkach. Do zdrady fizycznej przyznaje się z kolei 20-25 proc. panów.

kobieta i mężczyzna przytulają się

Zdrada emocjonalna żony

Zdrada emocjonalna żony lub partnerki łączy się z kolei z potrzebą bycia podziwianą, wysłuchaną, zrozumianą i adorowaną.

Jak twierdzi Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii dla Małżeństwa i Rodziny, do zdrady emocjonalnej przyznaje się 35 proc. kobiet w stałych związkach. Do zdrady fizycznej przyznaje się z kolei 19 proc. kobiet.

Objawy zdrady emocjonalnej

Można wyróżnić następujące objawy zdrady emocjonalnej:

 • pomijanie partnera i wykluczanie go z różnych spraw,
 • stopniowy zanik zainteresowania partnerem lub partnerką,
 • sprowadzanie rozmów wyłącznie do codziennych, najistotniejszych tematów,
 • ustanie bliskości fizycznej, brak pociągu do dotychczasowego partnera,
 • częste sprawdzanie komunikatorów (ze względu na utrzymywanie stałego kontaktu z inną osobą),
 • unikanie spędzania wspólnego czasu z partnerem,
 • szybki i intensywny rozwój znajomości z osobą trzecią,
 • nerwowe odpowiadanie na pytania o osobę trzecią,
 • zatajanie rozmów i spotkań,
 • przesadna dbałość o wygląd,
 • nadmierne dbanie o prywatność.
Ameera Ibrahim / Instagram

U osoby zdradzającej lampka powinna zapalić się wtedy, gdy porównuje się swoją nową przyjaciółkę/przyjaciela z partnerką/partnerem, przy czym ta druga osoba wypada w tym porównaniu gorzej. Zdradzający odczuwa też tęsknotę za osobą trzecią, nieustannie wyczekuje spotkań z nią. Niepokoi go np. brak kontaktu z jej strony. Oparcia szuka z kolei nie w partnerce czy partnerze, a właśnie w swojej przyjaciółce/przyjacielu. W takiej relacji często pojawia się poczucie magicznej więzi, porozumienia dusz. Osoba zdradzająca odnosi również wrażenie, że może się z kimś znacznie lepiej zrozumieć niż ze swoim partnerem. Niekiedy dochodzą do tego fantazje erotyczne.

Zdrada emocjonalna a rozwód

Zdrada emocjonalna bywa trudniejsza do przepracowania niż ta fizyczna. Dlatego też stanowi  częsty powód rozwodów. Wynika to z głębszej relacją z drugą osobą, podczas gdy zdrada fizyczna nieraz kończy się na jednej, wspólnie spędzonej nocy.

Jak żyć po zdradzie?

Jak poradzić sobie ze zdradą emocjonalną?

Naturalne jest, że po zdradzie emocjonalnej pojawiają się wątpliwości odnośnie tego, co należy robić dalej. Pierwsza i najistotniejsza decyzja dotyczy tego, czy chcesz swój związek ratować, czy też z niego zrezygnować. Z pewnością warto odbyć na ten temat poważną rozmowę z partnerem – najlepiej bez pośpiechu, w odosobnieniu. Czasem okazuje się to jednak niemożliwe, np. gdy partner nagle wyprowadza się z domu.

W przypadku zdrady emocjonalnej potrzebna może się okazać pomoc specjalistów. Po zdradzie często pojawia się poczucie krzywdy, dochodzi również do stanów depresyjnych. Psycholog powinien pomóc się z tym uporać. Życie po zdradzie emocjonalnej i rozstaniu często przypomina żałobę. Na przepracowanie traumy trzeba więc dać sobie więcej czasu oraz przestrzeni.

Zdrada emocjonalna – jak wybaczyć? Jeśli po rozmowie z partnerem stwierdzicie, że chcecie ratować swój związek, pomocna będzie terapia dla par. Obecność trzeciej osoby może pomóc bardziej obiektywnie spojrzeć na dotychczasową relację. Psychoterapeuta pomaga również partnerom lepiej się komunikować oraz rozwiązywać wspólnie problemy.

Kobieta przy liściach

Jak naprawić związek po zdradzie?

Jak uratować związek po zdradzie emocjonalnej? Cóż, bardzo ważne jest to, aby zbyt często nie wracać do przeszłości. Ciągłe rozdrapywanie ran nie pozwoli twojemu związkowi ruszyć się miejsca. Zamiast tego, warto dużo rozmawiać, m.in. o swoich uczuciach, marzeniach, pragnieniach.

Kolejnym krokiem do odbudowania związku jest wzajemne przebaczenie. I chodzi tu nie tylko o przebaczenie osobie, która zdradziła, ale i tej zdradzonej, ponieważ często to jej zachowanie jest głównym źródłem problemów w związku. Na końcu należy postarać się o to, aby odbudować wzajemne zaufanie. Ważne jest, aby w tym procesie uczestniczyły również dwie osoby (niewskazana jest np. kontrola męża, relacji nie poprawiają też ciągłe przesłuchania). Można odbudować zaufanie po zdradzie emocjonalnej, choć ten krok zajmie tak naprawdę najwięcej czasu.

 

Źródła:

 1. A. Naszczyńska, Z. Lew-Starowicz, Wpływ płci i inteligencji emocjonalnej na postawy wobec zdrady, Przegląd Seksuologiczny, 2009 r.
 2. B. Wojciszke B., Psychologia społeczna, Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2011 r.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Joanna Pachla pokazała, czego partnerzy zabraniają kobietom

„Brania antydepresantów i chodzenia do psychiatry. W tajemnicy to robię”. Joanna Pachla pokazała, czego partnerzy zabraniają kobietom

Psycholożka Małgorzata Pawlińska

„Dziś wrażliwość kojarzy się ze słabością. Tymczasem dawniej u boku dobrego władcy często stał wysoko wrażliwy doradca” – mówi Małgorzata Pawlińska

Wykreśl ze swojego słownika wyrażenie "Uśmiechnij się". "Uśmiech nie jest lekiem na smutki i nie leczy z depresji"

Wykreśl ze swojego słownika zdanie „Uśmiechnij się”. „Uśmiech nie jest lekiem na smutki i nie leczy z depresji”

Dorota Sumińska

Dorota Sumińska: Nie dzielę świata na zwierzęcy i ludzki. Uważam, że jest jeden, wspólny

Joanna Godecka, psychoterapeutk

„Tyle razy słyszałam, że go zdradzam. Żałuję, że tego nie zrobiłam”. Joanna Godecka o patologicznej zazdrości w związku

Logan Ury/ Materiały prasowe

„Miło jest czuć motyle w brzuchu, ale one mogą nas sprowadzić na manowce” – mówi Logan Ury, coach randkownia

Marta Wroniszewska, autorka książki „Tu jest teraz twój dom”/ fot. archiwum prywatne

Marta Wroniszewska: To największy dramat dziecka, kiedy musi opuścić dom rodzinny. Nie wszyscy są w stanie się z tym zmierzyć i mu pomóc

Rozmawiasz? Nie przerywaj, nie kończ czyjejś myśli i nie mów za innych

Dorota Proba: Często tworzymy sobie nieprawdziwy obraz tego, kim jesteśmy, kim jest nasz partner i jaką parą jesteśmy. Te pytania potrafią nas wybić z ugruntowanego przekonania

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

poranek po

„Gdybym tak mogła cofnąć czas…” Co zrobić, jeśli zaliczyłaś seks z niewłaściwych powodów albo z niewłaściwym facetem?

Współzależność w związku. Jak ją rozpoznać u partnera?

Ewa Jarczewska-Gerc

Dr Ewa Jarczewska-Gerc: Kobietom wmawia się, że równowagę osiągną dopiero wtedy, kiedy będą miały swoją drugą połówkę

Kobieta

Jesteś wkurzona a żal ci ładnych talerzy? Kasia Bem radzi, jak skutecznie rozładować złość

Czy naprawdę wiosna to pora na zakochiwanie się? Działa aura, natura, przypadek?

„Rozwód to nie znak, że dwie osoby się nie rozumieją, ale znak, że właśnie zaczęły”. Rozwód może być czymś pozytywnym. Sprawdź, co mówią o tym mądre kobiety

Jak się zakochują mężczyźni, a jak kobiety? O tym, jak działa i na czym polega chemia miłości, opowiada prof. dr n. med. Robert Jach

Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach

Kobieta za szybą

Ktoś cię skrzywdził i nie potrafisz o tym zapomnieć? Zamiast pielęgnować urazę, wybacz. Dla siebie!

7 komplementów, które warto mówić sobie w łóżku

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Co czwarte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim – wynika z danych GUS

dwie kobiety na plaży

Emocje – czym są, funkcje emocji, jak sobie z nimi radzić

Kobieta i mężczyzna leżą w łózku. Widać jedynie ich stopy

Konstruktywna awantura to nie oksymoron, czyli dlaczego czasem warto się porządnie pokłócić z partnerem

szczęśliwa para na łące

Uwolnij pozytywne emocje. Autentyczność to odważny krok, który może odmienić życie

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać