Zbadaj sama własne cycki! Jak to zrobić? Podpowiada słynny „kołcz rzyci” Daniel Qczaj
„Świadomość tego, co jest dla ciebie normalne, co dla twoich piersi jest normalne, może uratować ci życie” – mówi Izabela Sakutova, organizatorka kampanii „Dotykam = Wygrywam”. Do najnowszej edycji akcji, mającej za zadanie zachęcić kobiety, by same badały piersi, dołączył pierwszy mężczyzna – jeden z najzabawniejszych trenerów motywacyjnych Daniel Qczaj. Na krótkim filmiku pokazuje na własnym przykładzie, jak poprawnie zbadać piersi. Warto obejrzeć. I to nie dla podziwiania umięśnionej sylwetki Qczaja, a dla własnego zdrowia, a nawet życia!
Występują w wielu rozmiarach i kształtach, jednak łączy je jedna rzecz – wszystkie chcemy, aby były zdrowe. Pamiętamy o kosmetyczce i fryzjerze, a ile z nas regularnie bada piersi? Z badań sondażowych przeprowadzonych przez Fundację OnkoCafe wynika, że aż prawie 50 proc. kobiet zapomina o comiesięcznym samobadaniu piersi. A badanie to jest jedną z najważniejszych form profilaktyki nowotworu piersi. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rak piersi co roku jest wykrywany u 1,5 mln kobiet na całym świecie. Każdego dnia aż 50 Polek dowiaduje się, że ma ten rodzaj nowotworu. Chorują coraz młodsze dziewczyny.
Nie usłyszałaś tego od przyjaciółki, mamy, córki, siostry, kuzynki, koleżanki z pracy? Będę więc powtarzać to ja, aż do znudzenia: wczesne wykrycie raka piersi może uratować ci życie! Lepiej wiedzieć i żyć, niż skazać się na śmierć. I nie myśl, że ciebie to nie dotyczy. Rak piersi może znienacka zapukać do twoich drzwi, kiedy najmniej będziesz się tego spodziewać.
Drogie Panie, do dzieła! Czas wziąć sprawy w swoje ręce i to dosłownie! Tu chodzi o wasze życie. Zaprzyjaźnijcie się ze swoim ciałem i poznajcie własne piersi. Jak to zrobić? W krótkim filmiku podpowiada trener motywacyjny Daniel Qczaj i organizatorka kampanii „Dotykam=Wygrywam” Izabela Sakutova.
Kampania DOTYKAM=WYGRYWAM
Inicjatorką kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM jest Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka braffitingu. Ruszyła właśnie 8 odsłona całej akcji, której głównym celem jest promocja profilaktyki raka piersi poprzez regularne samobadanie piersi i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Do akcji dołącza coraz więcej znanych osób i gwiazd, m.in. Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Marzena Rogalska, Aleksandra Kisio, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Lidia Popiel, Anna Gzyra-Augustynowicz, Anna Iberszer, Olga Kozierowska, Anna Męczyńska oraz pierwszy mężczyzna, który stał się ambasadorem kampanii – Qczaj.
RozwińRak piersi – kiedy samobadanie powinno skłonić do wizyty u lekarza?
Samobadanie może pozwolić na wykrycie niepokojących zmian w strukturze piersi w bardzo wczesnym stadium, co daje dobre rokowania i pozwala na wyleczenie. Nie każda ze zmian oczywiście musi oznaczać zmianę nowotworową, jednak warto zgłosić się ze swoimi obserwacjami do lekarza.
Organizatorka kampanii Izabela Sakutova oraz trener motywacyjny Daniel Qczaj w ramach kampanii pokazali na krótkim filmie nie tylko, jak należy badać piersi. Wymienili także, na co każda kobieta powinna zwrócić uwagę, przyglądając się swoim piersiom. Warto dobrze zapamiętać, co mówią.
– Nie ma dobrej czy złej metody samobadania piersi. Ważne jest, byś poznała swoje piersi i wiedziała, co dla ciebie jest normalne – mówi Qczaj.
– Istnieją jednak pewne symptomy, na które warto zwrócić uwagę (…) Rak piersi nie zawsze objawia się w postaci guza. Zwracaj uwagę na zmiany wielkości bądź kształtu piersi w teksturze skóry – wymienia Sakutova.
– Ok, czyli jak zobaczę wysypkę albo jakieś pomarszczenia tak? – pyta Qczaj.
– Tak, jeżeli odczuwasz ból, bądź zauważysz wydzielinę z sutka bądź jego wciągnięcie – odpowiada mu braffiterka.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy samobadaniu piersi?
- zmiana wielkości lub kształtu piersi,
- wysięk z brodawek,
- stercząca lub wciągnięta brodawka,
- wyczuwalny guzek,
- powiększenie żył na piersi,
- obrzęk ramienia z towarzyszącym powiększeniem węzłów chłonnych
Samobadanie piersi – jak je wykonać?
Samobadanie piersi powinno się wykonywać, regularnie co miesiąc, pomiędzy 5-10 dniem cyklu, począwszy od 20. roku życia. Piersi nie będą wtedy obolałe ani obrzmiałe, co ułatwi ich badanie. Kobiety, które nie miesiączkują oraz mężczyźni powinni wybrać sobie jeden dzień, w którym co miesiąc będą się badać. Tak, rak piersi dotyczy również mężczyzn.
W trakcie badania nie spiesz się, dokładnie obejrzyj piersi, następnie uważnie przeprowadź badanie. Ważne jest, by nie bać się i w miarę mocno dociskać palce.
Badanie przed lustrem – najpierw unieś ręce do góry i przyjrzyj się piersiom, ich kształtowi, kolorze i elastyczności skóry, brodawkom. Analogiczną obserwację przeprowadź, zakładając ręce na biodra. Na koniec ściśnij brodawki i sprawdź, czy nie wycieka z nich jakiś płyn. Następnie przejdź do badania dotykowego.
Badanie dotykowe – jak je poprawnie wykonać tłumaczy na filmie Izabela Sakutova:
Ja zaczynam zawsze trzema palcami. Naciskam od obojczyka i zataczam drobne kręgi. Idę w kierunku pachy, następnie dookoła piersi, zataczając coraz to mniejsze kręgi, aż do sutka. Niezależenie, czy wybierzesz tę metodę, czy jakąkolwiek inną, najważniejsze, byś nie opuścił ani jednego miejsca. I abyś pamiętał również o zbadaniu pachy. Jeżeli zauważysz cokolwiek, czego tam wcześniej nie było, po prostu udaj się do lekarza. Wykonując regularnie samobadanie piersi, będziesz najlepszym specjalistą swoich piersi.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Rak piersi w Kaplicy Sykstyńskiej. Po 500 latach eksperci dostrzegli szczegół we fresku Michała Anioła
Olivia Munn pokazała blizny po mastektomii: „To dowód na to, jak ciężko walczyłam”
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
się ten artykuł?