Za co najczęściej kobiety są krytykowane w internecie? Ciekawe wnioski z raportu

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez dra Marka Kochana, kobiety zaczęły śmielej krytykować innych w internecie i częściej robią to, aby wyrazić własną opinię. Sprawdzono również, za co kobiety są najczęściej krytykowane w sieci.
Jak się zmieniłyśmy przez 5 lat?
Takie wnioski płyną raportu u „Polscy internauci na temat hejtu 2019-2024” autorstwa dr. Marka Kochana, językoznawcy i medioznawcy, prof. Uniwersytetu SWPS. Raport powstał na podstawie badania na reprezentatywnej grupie 815 polskich internautów powyżej 15. roku życia. Przeprowadzono je w dwóch falach – w marcu 2019 r. i listopadzie 2024 r.
„Badanie jest zapisem zmiany, która zaszła w publicznej ekspresji kobiet. Poszczególne wyniki badania układają się w obraz, który pokazuje, że kobiety, które krytykują innych w internecie, przez ostatnich pięć lat stały się bardziej śmiałe w wyrażaniu swoich opinii, bardziej się w tym ugruntowały, pod pewnymi względami upodobniły się do mężczyzn podejmujących takie działania” – powiedział PAP prof. Uniwersytetu SWPS Marek Kochan.
Z badania wynika, że do wyrażania krytycznych opinii w internecie w 2024 roku wciąż częściej przyznają się mężczyźni (44 proc.) niż kobiety (30 proc.). Bardzo podobne zależności wystąpiły w 2019 roku.
Mężczyźni krytykują poglądy, kobiety zachowanie i wygląd
Poglądy innych częściej krytykowali mężczyźni niż kobiety: tak było zarówno w roku 2024 (krytykę poglądów zadeklarowało 57 proc. krytykujących mężczyzn i 36 proc. krytykujących kobiet), jak i w 2019 (mężczyźni 56 proc. i kobiety 42 proc.).
Natomiast w 2024 roku kobiety, znacznie częściej niż mężczyźni, deklarowały krytykę czyjegoś zachowania. W 2024 roku było to 81 proc. kobiet wobec 57 proc. mężczyzn, podczas gdy w 2019 roku ta różnica nie była zauważalna (około 70 proc. wskazań dla osób krytykujących z każdej z płci).
Z raportu wynika, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni krytykowały w internecie wygląd (16 proc. wśród krytykujących kobiet wobec 5 proc. krytykujących mężczyzn), podobna zależność, choć mniej wyraźna, wystąpiła w 2019 roku.
Rzadziej za poglądy, częściej za wygląd
Co ciekawe, kobiety rzadziej niż mężczyźni były krytykowane za poglądy (50 proc. kobiet wobec 71 proc. mężczyzn w 2024), za to znacznie częściej niż mężczyźni krytykowane za wygląd (37 proc. kobiet wobec 17 proc. mężczyzn w 2024).
Dlaczego lubimy krytykować?
Analiza wykazała też, że pojawiły się różnice między płciami, jeśli chodzi o motywacje do krytyki w internecie. W obu falach badania kobiety krytykujące innych tak samo często deklarowały, że motywacją do takich działań jest dla nich chęć wyrażenia oburzenia wobec opinii lub zachowań innych ludzi (zadeklarowało to 57 proc. krytykujących kobiet). Natomiast w grupie mężczyzn deklaracje takie spadły z 60 proc. w 2019 r. do 49 proc. w 2024 r.
W ciągu pięciu lat zniwelowały się natomiast różnice między płciami odnośnie deklaracji, że motywacją do krytyki jest chęć wyrażenia własnej opinii. W 2019 roku krytykujący mężczyźni deklarowali taki powód znacznie częściej niż krytykujące kobiety (68 proc. wobec 57 proc.), a w 2024 roku różnica niemal zanikła (mężczyźni: 67 proc., kobiety: 66 proc.).
„Ten wynik zasługuje na uwagę, pokazuje zmianę, jaka zaszła pomiędzy 2019 a 2024 rokiem. Kobiety stały się bardziej podmiotowe: dla tych, które podejmują w internecie krytykę innych osób, wyrażanie własnej opinii stało się tak samo ważne, jak dla krytykujących mężczyzn” – skomentował prof. Marek Kochan.
Kobiety przeciwko hejtowi
W 2024 roku kobiety częściej niż mężczyźni przyznawały się do motywacji związanej z chęcią odreagowania, wyżycia się na kimś (8 proc. wskazań wśród krytykujących kobiet i 4 proc. wśród krytykujących mężczyzn), w 2019 było odwrotnie (4 proc. wskazań wśród krytykujących mężczyzn i 2 proc. wśród krytykujących kobiet).
Kobiety rzadziej niż mężczyźni przyznają się, że krytykują z powodu niskich motywacji, np. aby się wypromować (w 2024 roku 1 proc. takich deklaracji wśród krytykujących kobiet i 5 proc. wśród krytykujących mężczyzn). Wyraźnie częściej niż mężczyźni uważają hejt za poważny problem społeczny. Zdecydowanie zgadza się z tą tezą 66 proc. kobiet w 2019 roku i 74 proc. w 2024 roku, gdy u mężczyzn jest to odpowiednio 55 proc. i 46 proc.
„Jeśli zsumować odpowiedzi ‘zdecydowanie się zgadzam’ i ‘raczej się zgadzam’, to dla kobiet wskaźnik traktowania hejtu jako poważnego problemu społecznego rośnie z 88 proc. w 2019 roku do 95 proc., zaś u mężczyzn spada z 84 proc. do 82 proc., co pokazuje też odmienne kierunki zmian opinii: kobiety w ciągu pięciu lat stały się bardziej wrażliwe na zjawisko hejtu, a mężczyźni mniej” – ocenił prof. Kochan.
Kobiety częściej popierają też walkę z hejtem. W roku 2019 opowiedziało się za tym 92 proc. kobiet, a w 2024 r. 95 proc., gdy u mężczyzn było to w obu falach 85 proc.
Źródło: Ewelina Krajczyńska-Wujec, PAP
Czy zdarza Ci się krytykować kogoś w internecie?
Zobacz także

Bella Ramsey o diagnozie autyzmu: „Pozwala mi chodzić po świecie z większą życzliwością dla siebie”

Gwiazda „Białego Lotosu” przez naturalne zęby nie dostała roli. „Musiałabym zrobić sobie licówki”

Zendaya: „Prawdziwy feminizm musi obejmować kobiety, które wyglądają jak ty, kobiety, które nie wyglądają jak ty i kobiety, których doświadczenia są inne niż twoje”
Polecamy

Jedna trzecia Polaków uważa, że ludzie żyli w tym samym czasie, co dinozaury

Mężczyzna groził śmiercią znanej psychiatrce. „Proszę przyjść później” – usłyszała na policji

Jak działają chipy Elona Muska? „To jak używanie mocy” – ocenia pierwszy pacjent z implantem

Kasia Tusk-Cudna w mocnych słowach o burzy wokół WOŚP: „Nie mieści mi się w głowie”
się ten artykuł?