3 min.
Wracasz na siłownię? O tych rzeczach musisz pamiętać

Wracasz na siłownię? O tych rzeczach musisz pamiętać Istock.com
Najnowsze
26.02.2021
Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu „grzeczności”? Wyjaśnia Magda Korczyńska
25.02.2021
Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19
24.02.2021
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi
24.02.2021
Co zobaczysz, gdy wpiszesz słowo ‘pielęgniarka” w wyszukiwarkę grafiki Google? „Szału nie ma. Zaproszenie do burdelu” – kwituje Mateusz Sieradzan
24.02.2021
Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy zachowań społecznych w pandemii
Wiele sytuacji życiowych sprawia, że musimy przerwać ćwiczenia na siłowni. Jedną z nich jest pandemia wirusa COVID-19. Zastój w ćwiczeniach ma duży wpływ na nasze ciało. Decyzja o powrocie na siłownię to świetny krok, jednak trzeba się do niego przygotować.
Spis treści
Intensywne ćwiczenia na siłowni pozwalają utrzymać bardzo dobrą kondycję fizyczną. Trzeba jednak robić to regularnie, aby ciało nie miało możliwości rozleniwienia się. Przerwy mogą prowadzić też do zaniku mięśni, czy do utrzymania odpowiedniego oddechu. Zobacz, jak najlepiej przygotować się na wyjście na siłownię po długim czasie, aby nie nadwyrężyć swojego zdrowia, a przede wszystkim – chęci.
Przeczytaj warunki bezpieczeństwa
To, że siłownie powoli się otwierają, nie znaczy, że wirus zniknął. Wprowadzone zostały pewne obostrzenia, dzięki którym ryzyko zarażenia się jest mniejsze. Warto zapoznać się z obecnym regulaminem na wybranej siłowni, aby bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z placówki. Pamiętaj o myciu rąk, noszeniu maseczki i utrzymywaniu dystansu. Zastanów się nad uczęszczaniem na siłownię w godzinach zmniejszonego ruchu oraz wykonywaniu ćwiczeń, które nie wymagają uwagi trenera lub opiekuna.
Zacznij powoli
Należy pamiętać, że 3- czy 4-miesięczna przerwa w ćwiczeniach to bardzo dużo. Kondycja nie jest już ta sama, a więc wybieranie ciężarów lub intensywności sprzed przerwy może doprowadzić do szybkiej kontuzji. Warto zacząć od lżejszych ćwiczeń, a następnie stopniowo przechodzić do tych bardziej skomplikowanych i wymagających większej siły. Nie zajmie to długo, a będzie bardziej bezpieczne niż rzucanie się na głęboką wodę.
Wybieraj ćwiczenia, których nie możesz zrobić w domu
Jeśli regularnie ćwiczyłaś w domu, to duży plus dla ciebie. Wiadomo, że w warunkach domowych nie jest się w stanie zrobić wszystkich ćwiczeń. Przychodząc na siłownię, postaraj się wybierać taki sprzęt, którego brakowało ci podczas przerwy. Zwiększysz różnorodność ćwiczeń oraz w końcu wyjdziesz z rutyny uprawianej w domu. Sprzęt taki jak bieżnia, sztangi i różne maszyny do wyciskania klatki piersiowej są znów dostępne, a ich użycie wzmocni powolny powrót do profesjonalnych treningów.
Postaw na krótsze treningi
Krótsze, a bardziej intensywne treningi pozwolą zachować więcej przerwy i odpoczynku, do którego się przyzwyczailiśmy. Dużo siłowni wprowadza także skrócony czas użytkowania z placówki. Skup się na krótszych i bardziej złożonych ćwiczeniach, które obejmują więcej partii mięśni. Jednocześnie możesz pracować nad wieloma aspektami, a nie nad pojedynczymi częściami ciała. W takich treningach przyda się stoper lub minutnik, który pomoże ci śledzić czas na odpoczynek. W przypadku dużej intensywności, przerwa powinna trwać 2-3 minuty, a w przypadku krótszej – około 30-60 sekund.
Jeśli zastosujesz się do tych porad, możesz być pewna, że powrót na siłownię okaże się fajnym przeżyciem, bez zbędnego stresu i zniechęcenia.
Źródło: blog.myfitnesspal
Poleć ten artykuł koleżankom
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.02.2021
„Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!”. Przedstawicielki zawodów medycznych mówią STOP

21.02.2021
Magdalena Lamparska: Ktoś zabrał nam dziewczyńskość! Jesteśmy nastolatkami, a potem od razu kobietami, mamami, żonami

20.02.2021
Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka

18.02.2021